160 Bin Euro dağıtılacak!

Yarın İstanbul'da yapılacak prolog yarışıyla başlayacak olan 46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda toplamda 160 Bin Euro ödül dağıtılacak.

10 Nisan 2010, Cumartesi 11:40
- A +
160 Bin Euro dağıtılacak!

Türkiye Bisiklet Milli Takımı ile birlikte 15 takımın, 120 sporcu ile katılacağı ve 8 etaptan oluşan tur, 1257 kilometrelik parkurun tamamlanmasıyla 18 Nisan’da, Antalya’nın Alanya ilçesinde sona erecek.

Sultanahmet Meydanı ve çevresinde gerçekleştirilecek gösteri niteliğindeki prolog yarışının saat 11.00’deki startını Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Dünya Bisiklet Birliği (UCI) Başkanı Pat Mc Quaid ile Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu’nun vereceği bildirildi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen ve 2008 yılından bu yana Fransa Bisiklet Turu standartlarında organize edilen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 46. yılında, Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) tarafından verilen onayla dünya bisikletinin "Şampiyonlar Ligi" olarak kabul edilen 2. HC (Hors Category) kategorisinde gerçekleştirilecek.

ETAPLAR
46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda mücadele edecek sporcular, İstanbul’da yapılacak prolog yarışının (5,8 kilometre) ardından havayoluyla İzmir’e geçecek, buradan da karayoluyla Kuşadası’na gidecek.
12 Nisan’da Kuşadası-Bodrum (181 kilometre) etabıyla devam edecek turda sporcular, sırasıyla Bodrum-Marmaris (166 kilometre), Marmaris-Pamukkale (209 kilometre), Denizli-Fethiye (221 kilometre), Fethiye-Finike (194 kilometre), Finike-Antalya (114 kilometre) ve son olarak Antalya-Alanya (166 kilometre) etabını koşarak bu zorlu yarışı tamamlayacak.

Tur güzergahına bu yıl ilk kez, zorluk derecesinin artırılması amacıyla Pamukkale’yi Marmaris ve Fethiye ile bağlayan, uzun tırmanışların yer aldığı yollar dahil edildi.

160 BİN EUROÖDÜL DAĞITILACAK
Final etabında toplamda en iyi zamana sahip sporcu, genel klasman birincisi unvanını ve formasını (Turkuaz Mayo) elde edecek.

Yarışta ayrıca, her etapta En İyi Tırmanışçı (Kırmızı Mayo) ve En İyi Sprinter (Yeşil Mayo) seçilecek. Sporcular ayrıca, parkur üzerinde Efes, Aspendos, Demre, Ölüdeniz gibi tarihi, kültürel ve doğal mirasa vurgu yapılmak üzere konumlandırılan belirli prim kapılarında topladıkları puanlara göre Türkiye Güzellikleri Özel Ödülü için de yarışacaklar.

Tur kapsamında toplam 160 bin avro ödül dağıtılacak.

ÜNLÜ İSİMLER YARIŞACAK
Son iki yıldır 2.1 kategorisinde düzenlenen, profesyonel ve yarı profesyonellerin katıldığı tura bu yıl, yeni kategori gereği sadece profesyonel sporcular katılabilecek.

Yarışta şu anda dünya klasmanında birinci durumda bulunan Alman sporcu Andre Greipel de yer alacak. Turda ayrıca birçok yarışta madalyaya ulaşan İspanyol Francisco Alberdi Ventoso ile İtalyan sporcular Francesco Chicchi ve Giovanni Visconti de pedal çevirecek.

46. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na, bu yıl İspanya, İtalya, ABD, İngiltere, Polonya, Fransa, İrlanda, Brezilya, Hollanda ve Avusturya’dan 14 profesyonel takımın yanı sıra, Türkiye Milli Takımı, 8’er sporcuyla katılacak.

Son iki yıldır turun açılışına ya da kapanışına katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, bu yıl turun Alanya’da gerçekleşecek finalinden sonra düzenlenecek ödül törene katılacağı bildirildi.

Tur, bu yıl da, geçen yıl olduğu gibi Eurosport ve TRT işbirliğiyle 123 ülkede 150’ye yakın televizyon kanalında her gün ikişer saat canlı ve HD formatında yayınlanacak.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...