14. duruşma başladı

"Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 10'u tutuklu 93 sanık açılan davanın 14. duruşması görülmeye başlandı.

03 Mayıs 2012, Perşembe 10:48
- A +
14. duruşma başladı

Aziz Yıldırım'ın tanık gösterdiği İlhan Cavcav: Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçından önce Trabzon tarafından teşvik olduğuna dair Nihat özdemir imzalı bir mektup aldım. "Rahat olun, bir şey olmaz" dedim. Zaten maçı 4-2 kaybettik. 34 senelik yöneticiyim. Çay kahve içseler bilirim. Senede 5 kez antrenör değiştirdim küme düşmeyelim diye.

İlhan Ekşioğlu'nun vekilinin "Maçta sizi şüphelendiren bir şey oldu mu?" sorusu üzerine 'Kesinlikle yok' dedi.

Mustafa Pektemek ev Orhan Şam için rica oldu mu sorusu üzerine ise 'İkisi için Fenerbahçe de Beşiktaş da 7 milyon TL önerdi. Pektemek'i 4'e Beşiktaş'a, Orhan Şam'ı da 3,5'a Fener'e verdim' dedi."Futbolda şike" iddiaları üzerine aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da bulunduğu 10'u tutuklu 93 sanık açılan davanın 14. duruşmasında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören tanık olarak dinlendi.

DEMİRÖREN DİNLENDİ


Demirören, transfer şikesi idddialarına ilişkin olarak, "Tayfur Havutçu alınacak futbolcuları seçerek transfer komitesine bildirir. Onlar görüşmeyi belli bir noktaya getirerek yönetim kuruluna bildirip transfer çalışmaları başlar. Transfer Komitesi transfer konusunda tamamen yetkilidir. Başkanın tek başına bunlarla ilgilenmesi mümkün değildir. Ancak son noktada müdahale ederiz" dedi.

Demirören, İbrahim Akın'ın transfer komitesinin belirlediği 7-8 kişilik listede yer aldığını ancak Akın'ın sosyal hayatının takıma uygun olmaması nedeniyle onay vermediğini söyledi.

İBRAHİM AKIN TRANSFERİNE KARŞI ÇIKTIM"


Demirören, "Yönetim Kurulu'na İbrahim Akın dışında 7-8 oyuncu daha bildirilmişti ve şahsım olarak İbrahim Akın'ın transferine performans ve sosyal yaşamından dolayı karşı çıktım. İbrahim Akın konusunu maçtan önce mi sonra mı yönetimde konuştuk, hatırlamıyorum. Babamın sağlık sorunlarından ötürü yönetim toplantılarına pek katılmıyordum" diye konuştu.

Yıldırım Demirören tanık ifadesinin tamamlamasının ardından duruşma salonundan ayrıldı. Özel Yetkili 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci'nin odasının bulunduğu 3. kata çıktı. Duruşmaya ara verilmesinin artdından Başkan Ekinci de odasına gelerek Demirören'le görüştü. Görüşme devam ediyor.

Cem TURSUN / İSTANBUL DHAÖzel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen duruşmaya aralarında Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in bulunduğu 10 tutuklu sanık katıldı. Tutuksuz sanıklardan ise Şekip Mosturoğlu, Ömer Ülkü, Serkan Acar, Abdullah Başak ve Cemil Turan de aralarında bulunduğu çok sayıda sanık duruşmada hazır bulundu.

TANIKLAR DİNLENİYOR

Mahkeme Başkanı tanıkların dinlenilmesine devam edeceğini belirtti. Başkan Ekinci, tanık TFF'de hukuk müşaviri olarak çalışan avukat Ergin Akçay kürsüye çağrıldı. Menajerlik sınavına ilişkin bildiklerini anlatan tanık Akçay, "20 sorudan 15 soru bize FİFA'dan geldi. Fax yoluyla gelen 15 soruyu avukat arkadaşım Levent Polat tercümeye gönderdi. 15 soru tercümeden geldikten sonra biz de kalan 5 soruyu hazırladık" dedi. Akçay, sınavdan sonra FİFA'dan gelen 15 sorudan 12'sine doğru 3'üne ise yanlış cevap veren çok sayıda kişinin olması ve yanlış cevapların ise birbirine çok benzer olması nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Duruşma tanık ifadelerinin alınmasıyla devam ediyor.

Cem TURSUN / İSTANBUL DHA

3

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...