Zalgiris'in tarihi Final Four hikayesi

Turkish Airlines EuroLeague'in Play-Off etabında Olympiacos'u 3-1 ile geçerek temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş'un Final Four'daki rakibi olan Zalgiris Kaunas, Sarunas Jasikevicius liderliğinde tarihi bir başarı elde etti. Fakat Zalgiris, geçmişiyle EuroLeague'in en önemli değerlerinden biri. İşte Jasikevicius liderliğinde Zalgiris'in tarihi Final Four hikayesi...

27 Nisan 2018, Cuma 06:00 Son Güncelleme: 27 Nisan 2018, Cuma 19:30
- A +
Orçun Konaklılar

Orçun Konaklılar

Olympiacos'u 3-1 eleyerek adını Final Four'a yazdıran Litvanya ekibi Zalgiris Kaunas; sahip olduğu organizasyon, taraftar gücü, bulunduğu topraklardaki basketbol altyapısı ile EuroLeague'in en özel takımlarından biri konumunda. Üstelik bu değerli ekibin EuroLeague tarihinde bir de şampiyonluk başarısı bulunuyor. 

1998-99 sezonu öncesi Zalgiris, özellikle yaptığı iki transfer ile dikkatleri çekmişti. 1995'te UCLA'in NCAA Turnuvası şampiyonluğunda büyük pay sahibi isimler Tyus Edney ve George Zidek'i kadrolarına katmışlardı.

Özellikle Edney'nin katkılarıyla EuroLeague'de çok iyi bir görüntü sergileyen Zalgiris; grup etabında temsilcimiz Fenerbahçe'yi geride bıraktıktan sonra Top 16'da Ülker'i, çeyrek finallerde ise Efes'i 2-0 ile eleyerek Final Four'a kalmayı başarmıştı.

1999 Münih Final Four'unda ise önce Ivkovic'in Olympiacos'unu geçen Zalgiris, sonrasında Ettore Messina'nın Kinder Bologna'sını eleyerek tarihinin ilk ve bugüne gelene kadarki tek şampiyonluğunu elde etmişti.

Jonas Kazlauskas yönetiminde Zalgiris şampiyonluğa ulaşırken Tyus Edney, MVP olmayı başarmıştı.

Temsilcilerimize karşı aldığı galibiyetlerle şampiyonluğa ulaşan o Zalgiris kadrosundan daha sonra George Zidek (Fenerbahçe), Eurelijus Zukauskas (Ülker) ve Sailius Stombergas (Efes Pilsen) ülkemiz takımlarına transfer olmuşlardı.

1998-99 sezonu Litvanya basketbolunda bir yıldızın doğuşu açısından da büyük önem taşıyordu.

Maryland çıkışlı Sarunas Jasikevicius, Lietuvos Rytas ile ilk profesyonel sezonu adına kontrat imzalamıştı. Zalgiris'in rakibi Lietuvos Rytas ile harika bir sezon geçiren Jasikevicius, Avrupa basketbolunun yeni yıldız adayıydı...

Malum sezonda Jasikevicius'un çabaları takımına Litvanya'da final oynatsa da Lietuvos Rytas, 1994'ten beri lig şampiyonluğunu bırakmayan Zalgiris'e karşı koyamamıştı. Fakat profesyonel kariyerinin ilk sezonunu geçiren Jasikevicius, EuroLeague şampiyonu bir takım karşısında ligde final oynamanın deneyimini edinmişti.

1999'dan sonra Zalgiris, her zaman EuroLeague'in değerli ekiplerinden biri olsa da o tarihten bu yana değişen formatlarda ne bir çeyrek final, ne bir Final Four başarısı gösterebilmişti...
 

Zalgiris'in şampiyonluğuna uzaktan tanıklık eden genç yetenek Sarunas Jasikevicius ise o yıl başlayan oyunculuk kariyerinde farklı takımlarla 4 EuroLeague şampiyonluğu elde edecekti...

Oyunculuk kariyerinde Fenerbahçe de dahil olmak üzere birçok önemli takımın formasını giyen Jasikevicius, Lietuvos Rytas ile başladığı bu eşsiz kariyere noktayı Zalgiris Kaunas ile koydu ve oyunculuğu bırakır bırakmaz EuroLeague'in değişmez parçası bu takımın teknik ekibinde kendine yer buldu.

2016'da ise Saras artık Zalgiris'in yeni başantrenörüydü. Bu tarihten sonra Zalgiris farklı bir ivme yakaladı. Oyunculuk döneminde sayısız efsane koç ile çalışan Jasikevicius'un olumlu sinyallerine en büyük destek de Zeljko Obradovic'den geldi.

2016-17 sezonunda Zalgiris, yılın sürprizi olarak nitelendirilip takdir edilse de çeyrek finallere kalma şansını kaçırdı.

2017-18 sezonu başlarken sahip oldukları kadro ile bu başarıyı yakalamaları çok daha zor gözüküyordu fakat Jasikevicius'un tamamen istediklerini yansıtabileceği kadro yapısı kararlılık, uyum ve genel basketbol dinamikleri açısından fark yaratarak 19 yıl sonra Play-Off ve devamında da Final Four oynamayı başardı.

Jasikevicius'un takımı Olympiacos'u 3-1 ile geçerek 19 yıl sonra Final Four başarısını yakaladı ve Final Four'da temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş ile eşleşti. 

Oyunculuk kariyerinin son döneminden bu yana Zalgiris bünyesinde başantrenörlük görevine hazırlanan Jasikevicius, eşsiz oyunculuk kariyerinin sağladıklarını yansıttığı yeni sayılabilecek başantrenörlük kariyeriyle şimdiden fark yaratmayı başarmış durumda.