ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

İpler Zico'da

14.09.2007

Artık transfer bitti. Fenerbahçe'de aksayan bölgelerin, mevcut kadroda bulunan futbolculardan yapılacak isabetli tercihlerle tamir zorunluluğu var.

Artık transfer bitti. Fenerbahçe’de aksayan bölgelerin, mevcut kadroda bulunan futbolculardan yapılacak isabetli tercihlerle tamir zorunluluğu var. Bu bağlamda teknik direktör Zico’ya büyük sorumluluk düşüyor. Sarı-Lacivertliler, lig, kupa, Şampiyonlar Ligi ve ulusal takımlar olmak üzere dört kulvarda mücadele edecek. Sakatlıklar ve kart cezaları gibi handikapları da unutmamak gerekiyor. Fenerbahçe camiasının tek beklentisi var, o da Avrupa’da başarı... Şampiyonlar Ligi kuraları sonunda Fenerbahçe şanslı bir gruba denk geldi. Zico, bu avantajı değerlendirebilirse hem camiayı mutlu eder, hem de Sarı-Lacivertli kulüpte kalıcı olmanın garantisini alır. Brezilyalı hoca, Fenerbahçe’nin temposuna hız vermek zorunda. Savunmadan ağır çıkan, orta sahada gereksiz yan paslarla fren yapan ve kanatları çok az kullanan oyun şablonu Fenerbahçe’nin önünde tek engel olarak kalacaktır. Zico’nun elinde hızlı futbol düşüncesinde olan oyuncular çoğunlukta... Brezilyalı teknik adam, taktik çalışmalarla Fenerbahçe’yi çabuk oynayamama kabusundan kurtarabilir. Alex, Carlos, Aurelio, Deniz, Vederson, Ali Bilgin, Colin Kazım rahatlıkla dikine oynayabilecek özellikler taşıyorlar. Eldeki kaliteli malzemenin doğru kullanılması halinde Fenerbahçe’nin yüzü çağdaş futbola döner.  Bölgeler arası yakınlaşma, yardımlaşma çok adamla atağa çıkma gibi takım oyunun vazgeçilmezlerini de unutmamak gerekiyor. Fenerbahçe’de ipler teknik patron Zico’da olduğuna göre, takımı en iyi şekilde hazırlamak da onun görevi. 30 yıl önceki ulusal takımlarımız 1-9-1 sistemiyle oynarlardı. Sarı-Lacivertli ekip Oftaş deplasmanında tribünden ne yazık ki böyle gözüktü.
Bir de Zico’nun 3-5-2 düşüncesi var. Futbolcuların sistem konusunda yeterli seviyede antrene edersen sorun çıkmaz. Parreira, 4-4-2’yi aşılamak için San Paolo’da takımı 20 gün taktik çalıştırmış ve meyvesini şampiyonlukla almıştı. Sarı-Lacivertli ekibin kadro yapısı 3-5-2 için de uygun. Bir dönem Fenerbahçe’de teknik direktörlük yapan rahmetli Yılmaz Yücetürk 3-5-2 oynatmıştı. Arka arkaya alınan farklı yenilgiler Yücetürk’ün sonunu, Fenerbahçe’nin ise çöküşünü getirmişti.

0 YORUM