ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Hoşgörülü olmak

21.05.2008

Spor kulüpleri, eleştiri mekanizmasının en çok işlediği kurumlardır. Hele konu Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş olduğunda hararet artar, hangi boyutta olduğu farketmez, tüm sorunlar masaya yatırılır.

Spor kulüpleri, eleştiri mekanizmasının en çok işlediği kurumlardır. Hele konu Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş olduğunda hararet artar, hangi boyutta olduğu farketmez, tüm sorunlar masaya yatırılır. Büyük kulüplerde futbol takımı lokomotif olarak değerlendirilir. Futbol takımının şampiyonluğu her şeyden önce gelir. Ne borç konuşulur, ne de diğer sorunlar gündeme gelir şampiyonluklarda. Fırtınalara rağmen sütliman olur her taraf.
Futbol takımı, şampiyonluk kupasını kaldırmadığı zaman canı yananlar eleştiri yolunu seçer. Kimi hocaya takar kafayı, futbolcuları suçlayanlar, yönetimi hedef alanlar çıkar. Başarının olmadığı yerde eleştiri mutlaka vardır. Bundan doğal ne olabilir ki. Aslında doğrusu başarı varken de aksaklıkları gündeme taşımaktır. Yani her iki durumda da sorunları dile getirmek, objektif yaklaşım olur.
Son günlerde yapılan yorumlara hayret ediyorum. Fenerbahçe’yi eleştirenler itiliyor, kakılıyor, fırsatçı gözüyle bakılıyor. Olaylar karşısında tüm bireyler aynı reaksiyonu göstermez. Böyle olsa, koyun sürüsü gibi yığınlar oluşur. Eleştiriden korkanlar, eleştiriye başka yerlere çekmeye çalışanlar süreç içinde hep kaybetmiştir. Efsane başkanlardan Ali Şen, yıllar önce bir söyleminde, “Aziz Yıldırım hiç eleştirilmiyor. Bizim dönemimizde böyle olmazdı. Her başkana bu fırsat düşmez” ifadesini kullanmıştı. Galatasaray’ın 4 yıl arka arkaya şampiyon olduğu senelerde Aziz Yıldırım ve ekibi küçük çapta eleştiriler almıştı. O zaman iyiydi de, şimdi mi kötü oldu eleştirenler. Kimse durumdan vazife çıkarmasın. Bırakalım, Fenerbahçe’ye gönül verenler diledikleri gibi özgürce fikirlerini söylesinler. Basketbol, voleybol, kürek, masa tenisi dallarındaki şampiyonluklar Sarı-Lacivert aşıklarını elbette gururlandırır. Ama bazıları için futbol başkadır. Siz, hiç amatör branşların şampiyonluğu sonrası Bağdat Caddesi’nin dolduğunu gördünüz mü? Ama futbol takımının şampiyonluğu sonrası Cadde, yüzbinlerce Fenerbahçeli’yle dolar taşar.
Böylesine güçlü bir kadronun 26 puan kaybedip ligi ikinci sırada bitirmesini birileri normal karşılayabilir. Bunu kabul etmeyenlere de saygı duymak gerekir.
Eleştireni kulüpten ihraç etmek, 2 yıl uzaklaştırmak, 6 ay ceza vermek neyi çözer? Fenerbahçe Cumhuriyeti diye övünüyoruz. Diktatörlükte yönetilen ülkelerde bile böylesine zulüm olmaz. Bir de bu pencereden bakılsa acaba ne olur? İşine geldiği gibi durmak, etik kitabının hiçbir sayfasında yoktur.

1 YORUM
  • mustafa ramazan 21.05.2008 15:04:30
    1

    amatör branşların gelişmesine fb nin yapmış olduğu katkı nasıl küçümsenemezse,şamp. liginde fb nin tarihinde ilk kez çeyrek finale çıkması nı da türkiye de şamp. olamadı diye eleştirmeye çalışmak tam bir zihniyet meselesidir.