ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Lütfen hocam!

05.10.2007

Beşiktaş'ın başı sakatlıklarla dertte. İnsan merak ediyor, neden kondisyoner yok diye... Burak diye bir genç vardı, Mehmet Sedef vardı... Şimdi neredeler, neden yoklar?

Beşiktaş’ın başı sakatlıklarla dertte. İnsan merak ediyor, neden kondisyoner yok diye... Burak diye bir genç vardı, Mehmet Sedef vardı... Şimdi neredeler, neden yoklar?

Tam 20 yıldır bu işin içindeyiz. Bu kadar sakat veren bir takım görmedik. Hem de sezon başında. Derwal, Held, Feldkamp, Daum, Milne, Toshack, Scala, Lucescu. Denizli, Terim hatta Tigana... Hepsi kondisyoner ile çalıştı. Hatta Christoph Daum ve Mircea Lucescu kendinden önce yıllardır birlikte çalıştıkları kondisyonerlerin alınmasını şart koştular. Teknik, taktik, sistem başka, oyunculara fizik güç, dayanıklılık kazandırmak başka bir olay. Ayrı konu, hatta bilim dalı.

Lucescu’nun Carlo’su!
Beşiktaş’ı şampiyonluktan şampiyonluğa taşıyan Gordon Milne, Daum, Lucescu. Başarılı olamayıp da ayrılan ancak kariyerleri üst seviyedeki; Scala, Toshacak. Futbol geçmişinde almadık kupa bırakmayan Del Bosque.. Hepsinin yanında yıllardır birlikte çalıştıkları kondisyonerler vardı. Mesela 100’üncü yılda takımı uçuran Lucescu’nun İtalyan kondisyoneri Carlo’yu gören kaçardı! Özellikle kamp ve hafta içi yapılan idmanları kondisyonerler yönetirdi. Takım fiziki açıdan hazır hale gelince teknik direktörler devreye girer, böylece futbolcular kasti fauller dışında sakatlık sorunu yaşamadılar.

Sağlam devrim yapıyor
Ancak Beşiktaş’ta, ‘her şeyi ben bilirim, yaparım’ mantığı var. Dünyanın her yerinde; Real Madrid, Chelsea, Münih, Milan başta olmak üzere akla gelen bütün takımlarda idmanlar böyle işliyor. Ortaya çıkan durum şu; ya bütün bu teknik adamlar işi bilmiyor, ya da Ertuğrul hoca ‘devrim’ yapıyor! Çünkü Beşiktaş’ta kağıt üstünde yazsa da, bu işin eğitimini, ilmini alan profesyonel kondisyoner yok. Doğal olarak takımda da ‘adele’ sorunu yaşamayan oyuncu da. Oyuncu dedik de aklımıza geldi. Burak Yılmaz diye bir genç vardı. Geçen sezon yanlış yerde oynatılmasına rağmen, maç alan. Gol atıp attıran... Sezon başında da Sağlam’ın bizzat, “Bu sene forvet hattında yararlanacağım en önemli oyuncu” dediği Burak. Ve de Mehmet Sedef. Haftalardır nerdeler, neden kadroda yoklar. Çok ilginç istihbaratlar geliyor. İnanmak istemiyoruz ama kafamız karışık!
Sayın Sağlam açıklasa da, işin gerçek yüzünü görebilsek.
Bekliyoruz hocam!

0 YORUM