ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Fatura Sağlam'a!

01.10.2007

Daha önceki hocalar hep, "Bu takımı ben kurmadım" diyordu. Sahadaki Beşiktaş ise Sağlam'ın eseri...

Daha önceki hocalar hep, “Bu takımı ben kurmadım” diyordu. Sahadaki Beşiktaş ise Sağlam’ın eseri...
Derbiyi Beşiktaş kaybetmedi, teknik heyetin “Bir gol atsam kârdır” düşüncesi yenilgiyi hazırladı
Kötü performansın tek sorumlusu olamaz. Fatura Sağlam’a kesilecekse, KDV’sini oyuncular ödemeli

Karşılaşmayı başkan Yıldırım Demirören ile birlikte Ümraniye’deki tesislerde izleyen yönetim kurulu, maçın ardından Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam ile sıcağı sıcağına görüşme yaptı. Başkan Demirören genç hoca ve menacer Sinan Engin’den takımdaki düşüşün sebebini sorup, derhal önlem almalarını istedi. “Bu son uyarımdır” dedi.
Derbi yenilgisi üç ana nedene bağlandı. Ertuğrul Sağlam, oyuncular ve hakem faktörü. Karşılaşma öncesi yönetim ve oyuncularına, “Bu maç bizim gerçek yerimizi test sınavımız olacak” diyen Sağlam; ilk kez tartışıldı. Hem de, Sağlam’a güvenmediğini açıkça dile getirip istifası istenen Abdi Celaletin Kolot’un görevi bıraktığı günde.
Daha ligin başında tartışılır hale gelen Sağlam’a haksızlık mı yapılıyor, yoksa duruma el koymak için geç mi kalındı...

Transferler
Del Bosque, Rıza Çalımbay ve Tigana aynı şeyi söyledi: Bu takımı ben kurmadım. Beni gelecek sezon yargılayın... Sağlam’ın böyle mazereti yok. Zira yönetim daha görevde olmamasına rağmen, yapılan ilk transfer olan Tello’yu bile Sağlam’ın bilgisi ve isteği doğrultusunda aldıklarını açıklamış, Sağlam da bunu onaylamıştı. Diğer isimler de genç hocanın önerisi ile alındı. Sağlam, birçok kariyerli oyuncuyu geri çevirip, kendine yakın isimleri kırmayıp Diatta ve Higuain gibi, Beşiktaş gibi büyük hedefleri olan takım düzeyinde olmayanları kadroya kattı.
Geçtiğimiz sezon Bobo, Serdar ve Burak’a teklif yağıyordu. Başkanın kampta yaptığı açıklamaya göre, Bobo’ya 7.5, Serdar’a 7 ve Burak’a da 5 milyon Euro önerilmişti. Bobo kayıplarda. Serdar sağ beke çekilip hapsedildi. Burak kadroda yok. Şimdi bu oyunculara 2 milyon Euro veren yok!
Ayrıca bugüne kadar çalıştıkları hocalar ile sorun yaşamayan Delgado, Nobre, Ricardinho gönül koyar hale geldi. Takım içinde Brezilya-Arjantin kamplaşmasına izin verildi. Sedef, Batuhan, Aydın PAF’ta. Yozgatlı hâlâ Fenerbahçe’de!

Korku sendromu
Sezon başı Sağlam’ın felsefesi çok olumluydu. Kendi deyimi ile, “Sahada sürekli basan, topa fazla sahip olan ve skor ne olursa olsun yüreğini ortaya koyup mücadele eden yenilse bile alkışlanan bir ekip ruhu yaratmak” diye özetlemişti. Bunu Sheriff, Zürih ve ligin ilk haftasında gördük, umutlandık. Kasımpaşa maçı ile birlikte durum terse döndü. Kenar yönetimi müdahale etmedi. . Bütün maçlarda oynayan tek oyuncu var: İbrahim Toraman. İşte istikrarsızlığın özeti.
Marsilya grubun en zayıf takımı. Sahada herkesin ayakları titriyor. Beşiktaş galibiyet için oynasa, üç puan alacak. Ama rakipten gereksiz korku, hüsranla bitti. Ardından derbi maçında aynı kafa yapısı vardı sahada. Cimbom’un en önemli silahı orta alan. Ayhan, Lincoln, Sabri, Hasan gibi etkili adamları yok. Sağlam Nobre ve Bobo’yu iyi tercih yaparak forvete koydu, ancak Koray ve Serdar’ı da orta sahada birlikte oynattı ve... Derbiyi Beşiktaş kaybetmedi, korkak futbol oynatıp; beraberliğe yatalım bir gol bulursak kârdır mantığını güden Sağlam verdi. Forvete top atacak tek isim vardı, Delgado.. O da yanında oturdu. Cimbom’un savunmasını dağıtabilecek tek isim olan İbrahim Akın ısınmakla yetindi. Burak evinde kaldı.
Bu maçla birlikte hoca farkı çıktı ortaya. Kalli, elindeki gençlerle kanatları tıkayıp, Kartal’ı bağladı!

Takıma sahip çıkın...
Ortaya çıkan durum şu; yönetim sahip çıkıp destek olduğu Sağlam’ı tartışmaya başlamakla geç bile kaldı. Çözüm belli. Beşiktaş’ın kadrosu rakiplerinden kalitesiz değil. Sağlam bildiğini okumak yerine eleştirilere kulak asmalı. Kenan Öner’in dediği gibi, “Şapkasını önüne koyup, hatalardan vazgeçmeli.” Aynı zamanda bu ilk ciddi uyarıyı dikkate almazsa, çok geç kalacaktır. Camiaya düşen, zorlu geçiş döneminde takıma sahip çıksın. Porto maçı teknik heyetin geleceği açısından çok şeye gebe! ‘Korkunun ecele faydası yok’ derler. Çıkıp Beşiktaş gibi topunu oynayıp İnönü’den galibiyetle ayrılıp geçmişe sünger çekilecek.
Yanlış takım tercihleri, oyun sistemi, yanlış transferlere rağmen hiçbir mazeret oyuncuların kötü performansını haklı çıkarmaz. Eğer fatura Ertuğrul Sağlam’a kesilecekse, en azından KDV’sini oyuncular ödemeli!

Orhan YILDIRIM

0 YORUM