ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Galatasaray'a Houdini lazım

17.03.2010

Yapılması gereken Rijkaard'ın beyninde kalan dokuz haftanın tümünde Galatasaray'ın ASY'de oynayacağı illüzyonunu yaratmaktır.

Galatasaray’da birileri F. Rijkaard’ı ikna edebilirse Galatasaray şampiyon olur. Son yıllarda ASY-dış saha performansı açısından böylesine uçurum yaşanan sezon yoktur. İçeride oynayan takım Galatasaray ise dışarıda oynayan Galatasaray değildir. Ya da tam tersi. Sezon başında üst üste gelen altı galibiyetin ardından gelen 0-3’lük Ankaragücü mağlubiyeti Rijkaard’ı başkalaştırdı. Bol gol atan, sürekli pozisyon üreten Hollanda ekolünün yerini, dış saha maçlarında savunmayı ön planda tutan bir anlayış aldı. Örnekleri son haftalardan vereyim; Kasımpaşa maçında sezonun en güzel topunu oynayan takım, ertesi hafta Eskişehir’de yenilmemeye çıkan sıradan Anadolu takımı kimliğine büründü. Ankaragücü maçında ise erken gol nedeniyle çok kısa sürse de kahredici baskıyla başlayan bir Galatasaray vardı. Derin iniş-çıkışlar oyuncuları, seyirciyi ve yönetimi şaşırtır. Yapılması gereken Rijkaard’ın beyninde kalan dokuz haftanın tümünde Galatasaray’ın ASY’de oynayacağı illüzyonunu yaratmaktır. Hangi sihirbaz çıkar bilemem ama Rijkaard’a böyle bir algılama kayması yaşatacak kişi(ler) Hollandalı hocaya ilk şampiyonluğunu getirir. Rijkaard maçları ancak ASY’de oynadığını düşünerek hazırlanırsa 18. kupa gelir. Yoksa Galatasaray deplasman kayıplarıyla Şampiyonlar Ligi’nin dışına kayabilir. Galatasaray’ın tam kadroya ulaşmak üzere olduğunu varsayarsak sorun Rijkaard’ın bakış açısını değiştirmekten geçiyor, camia Houdini’sini bekliyor.

Daha minör olarak da Keita’nın deplasmanlardaki etkisizliğini analiz etmek gerekiyor. ASY’nin taklacı arslanı dışarıda aynı etkiyi gösteremiyor. İnsan gol atan, attıran, Abdülkadir şarkıları çaldıran, tribünleri coşturan Keita’nın formasını başkası giriyor izlenimine kapılıyor. Galatasaray son dönemece girilirken Adnan Polat’ın finişçiliğinde iki sorunu da çözer umudundayım.

Bir de Neill’in Keita’ya asistler öncesi verdiği iki mükemmel pasın kayıtlara geçmesini dilerim. O topları atmak kolay değildir. Acaba önkesici mi oynatılsa?

0 YORUM