ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Aslan traşı!

11.01.2008

Çocukluğumuzda 'eşek traşı' diye tanımladığımız bir model vardı. Ense ve yanlar 0, ön 3 numara. Evet hemen hemen her berber aynı modeli uygular ve çocuklar da, tıpkısının aynısı saç tipleriyle dolanırdı.

Çocukluğumuzda ‘eşek traşı’ diye tanımladığımız bir model vardı. Ense ve yanlar 0, ön 3 numara. Evet hemen hemen her berber aynı modeli uygular ve çocuklar da, tıpkısının aynısı saç tipleriyle dolanırdı. Bizde kelle standartları genelde farklıdır. Kimi armudi, kimi kavuni, kimi karpuz, kimi kabak, kimi de gullik şekilleri hamili! Her başa aynı traş uygulanınca, isim koymak kolaydı; ‘eşek traşı’.
Şimdi modeller çok değişti. Berberler kellenin tipine bakmadan, makinayı sallıyor ve ortaya, çocukluğumuzun ‘eşek traşı’ galiba ‘punk’ adıyla, farklı bir versiyonda çıkıyor. Ümit Davala, İlhan Mansız, Kayserisporlu Gökhan, Adana Demirsporlu Özgür, Fenerbahçeli İlhan uygulamaları, aklımda kalan onlarcasından birkaçı.
Galatasaray’ı Brugge karşısında izlerken, bu modele de ‘aslan traşı!’ demek gerek diye düşündüm. Berber Aslan’ı koltuğa oturtmuş ve canı nasıl ve nereden isterse vuruyor makası, makinayı, hatta usturayı! Ne Aslan’ın aslanlığına bakıyor, ne de kafanın biçimine! Çocukluğumuzun otantik modeli ‘eşek traşı’ dahi, şu ‘aslan traşı’ yanında, uluslararası berberler yarışı ‘Altın Kelle Nobel’ ödülünün 1 numaralı adayıdır.
Arjantinli Carrusca ‘dünyanın en güzel futbolcularından biri’ diye getirildi, ama futbolculuğunu göremeyince, ‘dünya güzeli!’ sıfatı kaldı. Bu çocuk her sezon 1 milyon 100 bin USD alıyor, yan gelip yatıyor. Üstelik bonservisi de 2 milyon 500 bin USD. Para sponsordan, ama nasıl? ‘Sattığınızda benim paramı verir, üzerini alırsınız’ demiş firma. İki senedir izliyor ve merak ediyorum, Galatasaray’a ne kalacak, sponsor ne alacak? Yere dökülen kıllar para etseydi, her berber trilyonerdi!
Bouzid de bir başka ‘aslan traşı’ şekli! Mondragon, Tomas ithal, Cihan, Orhan Ak, Necati, Emre Aşık, Hasan Kabze ve daha niceleri aynı berberin yerli denekleridir! Tam 58 milyon USD transfer faturası var ve ortada bu tuhaf traştan başka ne var?
Bilen, gören, çözen Allah aşkına söylesin.

1 YORUM
  • cirkin 11.01.2008 18:58:08
    1

    şimdi servet mi?tomas mı? desek coğunluk servet der yeni emre de aşık,ı aratmaz izlenimi verdi.carrusca,ya gelirsek gerets ten beri bir güvensizlik oluşturuldu ben anlayadım fb,li arkadaşlarım alex,e yakın olduğunu düşünüyorlar hatta bjk,lı yorum.