Gerçek Spor Sitesi

Gerçek Spor Sitesi

23 Haziran 2017 Cuma
Aslan traşı!

Çocukluğumuzda 'eşek traşı' diye tanımladığımız bir model vardı. Ense ve yanlar 0, ön 3 numara. Evet hemen hemen her berber aynı modeli uygular ve çocuklar da, tıpkısının aynısı saç tipleriyle dolanırdı.

11 Ocak 2008, Cuma Yorum Yaz
A+ A-

Çocukluğumuzda ‘eşek traşı’ diye tanımladığımız bir model vardı. Ense ve yanlar 0, ön 3 numara. Evet hemen hemen her berber aynı modeli uygular ve çocuklar da, tıpkısının aynısı saç tipleriyle dolanırdı. Bizde kelle standartları genelde farklıdır. Kimi armudi, kimi kavuni, kimi karpuz, kimi kabak, kimi de gullik şekilleri hamili! Her başa aynı traş uygulanınca, isim koymak kolaydı; ‘eşek traşı’.
Şimdi modeller çok değişti. Berberler kellenin tipine bakmadan, makinayı sallıyor ve ortaya, çocukluğumuzun ‘eşek traşı’ galiba ‘punk’ adıyla, farklı bir versiyonda çıkıyor. Ümit Davala, İlhan Mansız, Kayserisporlu Gökhan, Adana Demirsporlu Özgür, Fenerbahçeli İlhan uygulamaları, aklımda kalan onlarcasından birkaçı.
Galatasaray’ı Brugge karşısında izlerken, bu modele de ‘aslan traşı!’ demek gerek diye düşündüm. Berber Aslan’ı koltuğa oturtmuş ve canı nasıl ve nereden isterse vuruyor makası, makinayı, hatta usturayı! Ne Aslan’ın aslanlığına bakıyor, ne de kafanın biçimine! Çocukluğumuzun otantik modeli ‘eşek traşı’ dahi, şu ‘aslan traşı’ yanında, uluslararası berberler yarışı ‘Altın Kelle Nobel’ ödülünün 1 numaralı adayıdır.
Arjantinli Carrusca ‘dünyanın en güzel futbolcularından biri’ diye getirildi, ama futbolculuğunu göremeyince, ‘dünya güzeli!’ sıfatı kaldı. Bu çocuk her sezon 1 milyon 100 bin USD alıyor, yan gelip yatıyor. Üstelik bonservisi de 2 milyon 500 bin USD. Para sponsordan, ama nasıl? ‘Sattığınızda benim paramı verir, üzerini alırsınız’ demiş firma. İki senedir izliyor ve merak ediyorum, Galatasaray’a ne kalacak, sponsor ne alacak? Yere dökülen kıllar para etseydi, her berber trilyonerdi!
Bouzid de bir başka ‘aslan traşı’ şekli! Mondragon, Tomas ithal, Cihan, Orhan Ak, Necati, Emre Aşık, Hasan Kabze ve daha niceleri aynı berberin yerli denekleridir! Tam 58 milyon USD transfer faturası var ve ortada bu tuhaf traştan başka ne var?
Bilen, gören, çözen Allah aşkına söylesin.