ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Avrupa yolu açık

19.06.2007

Fenerbahçe yönetimi, Galatasaray’a göre işi tersten götürüyor. Yönetim ve yatırım olarak gücü eline aldı, sıra Avrupa’da başarılı olacak takımda. Bunun da çalışmaları yapılıyor. Bu ya da bir sonraki ya da daha sonraki yılların birinde, ama böyle gidilirse bir gün mutlaka o da yakalanacak

Fenerbahçe yönetimi, Galatasaray’a göre işi tersten götürüyor. Yönetim ve yatırım olarak gücü eline aldı, sıra Avrupa’da başarılı olacak takımda. Bunun da çalışmaları yapılıyor. Bu ya da bir sonraki ya da daha sonraki yılların birinde, ama böyle gidilirse bir gün mutlaka o da yakalanacak. 1- Şampiyon takımda yaşanan yaprak dökümünü neye bağlıyorsun? Gidenlerden kulübün kasasına tek kuruş girmemesini, bir strateji hatası olarak değerlendirebilir miyiz? x

Gidenlerin hepsine gittikleri yerde başarılar dilerim. Ve gitmelerini de son derece doğal karşılıyorum. İnsanların tercihlerine saygı duymak lazım. Özellikle Ümit Özat ve Rüştü Reçber’in zaten yönetim odaklı sıkıntıları vardı. Tümer Metin’in derdi askerlik. Mehmet Yozgatlı ve Serkan Balcı seneye kadroda yer alamamaktan endişe ediyorlar ki, haklılar. Bu ekipten bir tek Tuncay Şanlı’yı ayrı tutmalı. O kalsaydı takım için daha iyi olabilirdi. Yönetim de zaten bu futbolcuyu sezon içinde görüşmeye çağırıp anlaşma yapmak istedi. Ancak Tuncay’dan yanıt alamadı. Demek ki, daha sezon içinde Tuncay’ın aklında yurt dışı vardı. Kendisine hayırlı olsun.

2- Gidenlerin ortak özelliği, savaşan futbolcular olması... Tuncay gibi, sadece futboluyla değil, ruhuyla da katkı yapan bir ismin yokluğu ne derece hissedilir?

Ruh ile oynamak diye bir şeye katılmıyorum. Futbolun bir takım olmazsa olmazları var saha içinde... Çok koşup çalışmak da bunlardan biri. Bunu ekstra bir meziyet olarak ancak ülkemizde görürüz. Gelen transferler, isimlerinin büyüklüğü ölçüsünde katkı sağlayabilirlerse, Fenerbahçe’nin sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum. Ama dediğim gibi, yeni sezonda Sarı-Lacivertli formayı terletecek olanların performansı belirleyici olacak. Bunun için de, hep birlikte bekleyip göreceğiz.

3- Roberto Carlos’un alınması büyük bir olay. Her anlamda sahip olduğu tecrübesi ve ünüyle, Fenerbahçe’ye özellikle Avrupa kupalarında önemli katkı sağlar mı?

Roberto Carlos, dünya futbolunun önemli bir ismi. Fenerbahçe’nin tanınırlığı açısından bile önemli bir katkı. Bundan sonrası sahada yapacakları ile ilgili. Hiçbir futbolcu tek başına takım değildir. O nedenle ‘Carlos geldi, Fenerbahçe Avrupa’da başarılı olacak’ diye bir düşünceye saplanmamak lazım. Teknik direktör Arthur Zico’nun sahada yer alan 11’i uyum içinde takım gibi oynatması, en az Roberto Carlos’un gelmesi kadar önemli.

4- Galatasaray ve Milli Takım, bir dönem sahip oldukları yeteneklerle ve arkasına aldığı rüzgarla uluslararası derece elde ederken, aynı şeyi Fener neden başaramadı?

O jenerasyon çok özeldi. Uluslararası tecrübeleri çok yüksek futbolcularla ülkemizin yıldız gençleri bir araya gelince ortaya ahenkli bir takım çıktı, çok çalıştılar ve başarılı oldular. Ama yönetimdeki yanlışlar ile Galatasaray bugünkü zor duruma geldi. Yani takımın başarısına yönetim ayak uyduramadı. Fenerbahçe işi tersten götürüyor. Yönetim ve yatırım olarak gücü eline aldı, şimdi sıra Avrupa’da başarılı olacak takımı yaratmada... Bunun da çalışmaları bana göre yapılıyor. Bu sene ya da bir dahaki sene ya da daha sonraki yılların birinde, ama böyle gidilirse bir gün mutlaka o da yakalanacaktır.

0 YORUM