ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Zico'ya şapka çıkarıyorum ama...

05.10.2007

Devler Ligi performansı süper. Ama Vederson neden bu kadar geç keşfedildi? Kezman neden daha etkili kullanılamıyor?

Devler Ligi performansı süper. Ama Vederson neden bu kadar geç keşfedildi? Kezman neden daha etkili kullanılamıyor?Ve Turkcell Süper Lig’e neden motive olunamıyor?

Bu sezon başından beri Zico’yu çok eleştirdim.
Inter maçından itibaren başlayan ve Moskova’daki CSKA maçı ile devam eden süreci izledikten sonra Zico’ya ‘şapka çıkarıyorum!’
Ama yine de böyle oynamayı başarabilen bir kadronun, nasıl olup da lig tarihinin en kötü başlangıç dönemini geçirdiğini de anlamakta zorlanıyorum.
Bunda hiç kuşkusuz oyuncuların lig maçlarına motive olamalarının yanı sıra, sezonun başındaki yanlış oyuncu tercihlerinin de rolü olmalı.
Örneğin Vederson’un bu kadar geç keşfedilmiş olmasının nasıl bir izahını bulabiliriz, bilemiyorum...
Son lig maçları ve Şampiyonlar Ligi maçları gösteriyor ki, Fenerbahçe’nin en büyük sıkıntısı takımın en ilerideki oyuncusu Kezman’dan kaynaklanıyor.
Kezman, tek başına top tutamıyor. Tuttuğu topu olumlu kullanamıyor.
Ama öte yandan özellikle CSKA Moskova maçının ikinci yarısında, ikinci gol yenildikten sonraki tabloyu da unutmamak gerek.
Takımın en geri hattının orta sahaya çok yaklaştığı ve oyunun rakip ceza sahasına yıkıldığı dönemdeki Kezman performansına da söylenecek bir şey yok.
Demek ki Kezman’ın “Çok yalnız kalıyorum” itirazlarında da bir doğruluk payı var.
Kalabalık hücumda Kezman’ın etkili olabildiğini Moskova’da gördük çünkü.
Kezman açısından bir de topun hızlı kullanılması sorunu var.
Bu sezon Fenerbahçe’nin birçok pozisyonda ofsayta takılmasında Kezman’ın hatası var gibi görülüyor, ama acaba öyle mi?
Fenerbahçe orta sahası ve defansı, topla o kadar çok geri ve yan oynuyor ki, top Kezman’a atıldığında çoktan ofsayt bayrağı kalkmış oluyor.
Oysa orta sahada kazanılan toplarla hızlı oynansa ve ilk pozisyonda top Kezman’ın koşu yoluna atılsa, takım ofsayta düşmeyeceği gibi gol pozisyonuna da kolayca girebilecek ya da etkili olabilecek yerlerden serbest atış kazanabilecek.
Zico’nun Kezman’ı savunurken, orta saha oyuncularına bunu bu zamana kadar iyice öğretememiş olmasının da bir açıklamasını bulamıyorum.
Kısacası Zico’ya, Şampiyonlar Ligi performansı nedeniyle şapka çıkarıyorum, ama bazı şeyleri bu kadar geç görmesini ya da hiç göremiyor olmasını da anlayamıyorum.

Penaltı cezası sürüyor!
Geçtiğimiz sezondan beri Fenerbahçe’ye karşı uygulanan, herkesin bildiği ama resmen ilan edilmemiş bir ceza var: Fenerbahçe lehine penaltı verilmez!
Bu sezon da daha ligin dörtte biri bitmeden, Fenerbahçe’nin, ortalama bir takımın bir sezonda kazanabileceği sayıda penaltısı verilmedi.
Sadece son Ankaragücü maçında verilmeyen penaltı sayısı üç!
Üstelik bir tanesi hakem tarafından ceza sahası dışına taşınarak verilmedi.
Bunu sistematik bir komplonun sonucu olarak gördüğümü söylemeyeceğim.
Ama geçtiğimiz sezonlarda Fenerbahçe lehine yapılan hakem hatalarından sonra öyle bir gürültü koparıldı ki, şimdi her hakem Fenerbahçe maçına kesin bir önyargı ile çıkıyor.
Biliyorlar ki, Fenerbahçe lehine yapacakları en küçük bir hatada yine paramparça edilecekler.
O nedenle de en açık pozisyonlarda bile elleri düdüklerine gidemiyor.
Hakemler o kadar şartlanmışlar ki, kafalarının gerisinde hep bu var.
Ve bunu düzeltmek de herhalde Merkez Hakem Komitesi’nin işi olmalı.
Ancak, Fenerbahçe açısından maçın sonuncu etkileyebilecek böyle hatalar yapan hakemlere verilen notlara bakıyorum, maaşallah hepsi çok iyi maç yönetmişler!
Hatta bazı hakem eleştirmenlerinin şunu bile yazdıklarına tanık oluyorum: Hakem Fenerbahçe’nin penaltısını vermedi, ama maçın sonucunu etkileyecek önemli bir hata da yapmadı!
Kapanan takımlara karşı kazanılacak bir tek golün bile maçın sonucunu nasıl etkileyeceğini sanki bilmiyor gibi yazıyorlar.
Sonuç olarak şunu söylemek gerekir ki, Fenerbahçe bu sezon şampiyon olacaksa, hakemleri de geçmek zorunda!

0 YORUM