ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Hep aynı maç, hep aynı eleştiri!

11.10.2007

Fenerbahçe maçlarını izliyorum, sonra Fanatik'te ve NTV'deki 90 Dakika'da bir değerlendirme yapıyorum.

Fenerbahçe maçlarını izliyorum, sonra Fanatik’te ve NTV’deki 90 Dakika’da bir değerlendirme yapıyorum.
Ama artık sıkıldığımı belirtmeliyim. Çünkü hep aynı oyunu izliyorum ve aynı şeyleri söylüyorum.
Aslında, Fenerbahçe’nin Manisa’daki puan kaybıyla sonuçlanan bu haftayı yine de şanslı geçirdiğini söylemek gerek.
Eğer Galatasaray, Kayseri’den üç puanla dönmüş olsaydı, lider ile arasındaki puan farkı 9’a çıkacaktı. Ve böyle bir farkın gerek taraftar ve gerekse takım üzerinde olumsuz etkiler yaratacağını söylemek için de falcı olmak gerekmiyor.
Neden böyle oldu, geçen senenin şampiyon takımı neden bu hale düştü?
Bence sorunun tek bir yanıtı var: Zico’nun yanlış oyuncu ve diziliş tercihleri!

Bu oyun planıyla çok zor görünüyor
CSKA maçından sonra bu köşede “Bu sonuç nedeniyle Zico’ya şapka çıkardığımı” yazmıştım.
Şimdi yeniden giyiyor değilim, yanlış anlaşılmasın.Ancak Zico’nun artık herkes tarafından ezberlenen oyun planı ve oyuncu tercihleri ile Fenerbahçe’nin ligin küçük takımları karşısında rahat galibiyet alması, hatta çoğu kez zorla galibiyet alması bile mümkün görünmüyor.Küçük bir takımı yönetiyorsanız yapacağınız belli: Kapanacaksınız, Alex’in topla rahat oynamasına izin vermeyeceksiniz, sol kanadı iyi kapatacaksınız, hatta oraya hızlı bir adam koyup Fenerbahçe sol kanadının sıkça ileri çıkmasını önleyeceksiniz ve denk getirir de bir de gol atarsanız, en azından bir puan cebinizde demektir.
Ve Fenerbahçe böyle oynayan hiçbir rakibini çözemiyor, sezon başından beri.Çünkü Fenerbahçe, tek kanadıyla uçmaya çalışan bir kuş gibi.Kapanan bir rakibi açmanın yolları belli: Kanatlardan oynayacaksınız, topla sık sık sıfıra inip rakip defansın dengesini bozacaksınız, iyi ortalarla gol bulacaksınız. Dengesini kaybetmiş rakip defanstan sekecek ikinci topları da topa iyi vuran oyuncularınızla değerlendirmeye çalışacaksınız.Fenerbahçe bunu yapamıyor, çünkü sağ kanadı yok!

Kezman’ı suçlamak ne kadar doğru
Önder daha çok defas oyuncusu olarak oynuyor, ileri çıktığı zaman da topu sıfıra inmeden ya rasgele ortalıyor ya da ceza sahası önünde toplanan kalabalık defans arasında kaybolmuş oyunculara çıkarmaya çalışıyor.
Böyle bir oyunda, kariyeri boyunca kenarlardan getirilen toplara tek vuruş yaparak gol atmış Kezman’ı suçlamak ne kadar doğru?
Yanlış Kezman’da değil, öncelikle oyun planında.
Ya da oyun planının böyle olacağı geçen yıldan belli olduğuna göre yapılan yanlış, transfer sezonunda sağ kanattaki eksikliğin kapatılmamasında ve Kezman’ın yanında meselâ Mehmet Yıldız gibi top tutabilen, topu yanındaki arkadaşına indirebilen ikinci bir oyuncu transfer edilmemiş olmasında.Ve herhalde bu eksiklikleri önceden bilip, yönetimi uyarması gereken de Zico’dan başkası değildi.Eldeki mevcut kadroya bakınca aslında kapanan rakiplere karşı iki forvetle oynayabilecek bir kadronun varlığı da açıkça görülüyor.Orta sahasında Appiah, Aurelio, Deniz, Selçuk, Kemal gibi oyuncuları olan bir takımın, çok koşan ve hem ileriye hem de geriye oynayabilen bir orta saha yaratması mümkün. Böyle bir takımın, kapalı rakiplere karşı çift forvet ile oynaması da Alex’in varlığına rağmen sorun değil.Kadrodaki Semih, Kâzım ve Deivid böyle bir takımda ikinci forvet de olabilir, yetenekleri buna uygun çünkü.Öte yandan son Manisa maçında iki oyuncu değişikliğinin 88. dakikada yapılmış olmasına da dikkatinizi çekmek isterim.Fenerbahçe’nin daha çok gol aradığı maçın son dörtte birlik bölümünde değil de, son iki dakikada yapıldı bu oyuncu değişiklikleri.“Fenerbahçe galipti de oyuncu değiştirerek vakit kazanmaya mı çalışıyordu” diye sormak da mümkün.Bir futbol oyununda elbette her kabahati teknik direktöre yüklemenin doğru olmadığını biliyorum.Oyuncuların o günkü kişisel performanslarının düzeyi, rakip takımın alacağı karşı tedbirler, oyuncuların bireysel yetenekleri gibi birçok faktör de var bir takımın başarısında.Ama bütün bunları görüp, önlemleri almak ve değişken oyuncu performanslarından en az etkilenen bir takımı sahaya sürmek de her halde teknik direktörün işi olmalı.

Kezman’a mentör!

Kezman’ın, kendisine Sırbistan’dan tanıdığı bir “mentör” getirteceği haberini gazetelerde okudum.Demek ki Kezman, şu anda içinde bulunduğu psikolojik baskı ortamından kurtulmaya çalışıyor.Bu elbette doğru bir hareket ancak zamanının biraz geç olduğunu düşünüyorum.Zico, Kezman’ı kazanmak uğruna haftalardır onu ısrarla oynatacağına, bu tablo ilk ortaya çıktığında bir mentör bulmayı akıl etmiş olsaydı, muhtemelen Manisa maçındaki kırmızı kart da hiç çıkmayacaktı.Belki de bu kırmızı kart cezası ve milli maç arası ilk kez Fenerbahçe’nin işine yarayacak. Kezman’ın kendine gelmesi için yeterli bir süre olabilir gibi görünüyor.Bekleyip, görelim bakalım.

0 YORUM