ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Gönülden teşekkürler!

17.05.2017

Gazetemizin yazarlarından Mehmet Demirkol, U 17 milli takımımızın İngiltere ile oynadığı mücadeleyi değerlendirdi.

U17 Milli Takımı olgun, oyun planına her ne olursa olsun sadık ve standart üstü bir ekip. Atalay, Recep, Kerem gibi çok yetenekli oyuncularımız da var...

Dün ilk yarıdaki İngiltere ise bütün bunlara U21 seviyesinde sahip gibiydi. Hudson Odoi ve Jadon Sancho bizde A Milli Takım seviyesinde psikolojik olarak Emre Mor etkisi yapar. Ama asıl önemlisi kalite ve oyun bilgisi açısından etkisi daha büyük olabilir. Bu yaşta bu vücut koordinasyonu, topla bütünleşme az görülür seviyedeydi. Burada gençlerin enseyi çok karartmaması lazımdı. Zaten bunun sinyallerini maç içinde de aldılar. Afrika kökenli İngilizler’in erken geliştiklerini, fizik olarak olgun durumlarına geldiklerini görmek lazım. Bu yaş grubunda fizik gelişimi tamamlamış rakiplerin tamamlamamış takımlara etkisi sadece bununla kalmıyor. Psikolojik gelişimin tamamlama sınırında bu tip farklar daha büyük etki yapıyor. Takımımız fizik olarak çok öndeki Macarlar’a karşı bunun sıkıntısını yaşamamış, çok olgun ve sabırlı bir oyunla maçı ele almışlardı. Fakat dün durum farklıydı. Hem fizik olarak gelişmiş hem basit oynamayı bilen hem çabuk hem pozisyon bilgisi yüksek hem de soğukkanlı bir rakiple oynadık. Açık söylemek gerekirse ilk yarının 2-1 bitmesi piyango gibiydi.

Direkt oyunla açtık

İkinci yarıya Atalay’sız başlamak oyunumuzu etkiledi. Buna rağmen İngiltere’yi biraz daha direkt oyuna geçerek açtık. Sabırlı pasa dayalı oyunu alan, kat eden oyuna çevirmek İngiltere’nin pozisyon sadakatini sarstı. Ve bu kez onlar ancak bu yaş grubunda görülebilecek bir sorun yaşadılar. Tüm avantajlarına rağmen pas bağlantıları belli oranda kesildi. İlk yarıda sabırlı pasla oyunu açmak isteyen takımımızı fizik avantaj ve pozisyon sadakatiyle durdurdular. Kabul edelim ki bunu çok da zorlanmadan yaptılar. İkinci yarıda biz biraz yaratıcılık ortaya koyunca sorun yaratabildik. Bu yaş grubunda bunlar çok değerli. Ve emin olun 6 ay sonra Dünya Kupası’nda bu 2 takım bambaşka seviyelerde oyunlarla karşı karşıya gelebilirler. Bu takımda iş var. Kalecisinden santrforuna ve hocasına kadar. Onlara şans vermeyerek ya da bütün yükü sırtlarına yükleyerek yollarını kapatmayalım yeter. Benden, gönülden teşekkürler.
0 YORUM