ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Vıcık vıcık ikiyüzlülük

10.10.2008

Memleketin sıradan bir insanı olarak bu kadar zamandır gördüğüm, tanık olduğum ve bildiğim şu ki; kim gelirse gelsin, kim giderse gitsin değişmeyen tek iktidar tiksindiren riyâkarlık.

Memleketin sıradan bir insanı olarak bu kadar zamandır gördüğüm, tanık olduğum ve bildiğim şu ki; kim gelirse gelsin, kim giderse gitsin değişmeyen tek iktidar tiksindiren riyâkarlık. Mesela 365 gün her gün bir şehit verilse kimsenin kılı kıpırdamaz, umurunda olmaz. Ama aynı gün içinde 10 şehit verilince, sanal ve yalandan bir fırtına kopar. Ezici çoğunluk ‘mış’ gibi ‘miş’ gibi yaşar. Çünkü Euro-Dolar paritesi ve çıkarları her şeyin önündedir.
Mesela icazetli, korunaklı ve devşirilmiş çete liderleri, hatta vatanı satanlar, sabote edenler millete vatanseverlik dersi vermekten zerre kadar utanmaz. Bir sürü de iman etmiş müridleri olur. Mesela yine meslek hayatım ve yaşantım boyunca sadece şuna tanıklık ettim; Bu ülkede en ağır bedeli ödeyenler, horlananlar namuslu, kurallara ve kanunlara uygun olarak dürüst yaşamaya çalışan insanlardır. İşyerinde, sokakta, trafikte, fabrikada, evde, mahallede, devlet dairesinde, hukuk karşısında... Çünkü mülk adaletin temeli olmuştur artık, hukukun gücü değil, gücün hukuku egemendir.
Gördüm ki her şeyin siyaseti, kendisinden çok daha prim yapıyor, rant sağlıyor. Vatanın siyaseti vatandan, vatanseverlik siyaseti vatanseverlikten, din siyaseti dinden, şehit siyaseti şehitlikten, söylemler eylemlerden daha önemli. Bu kavramları sömürenler semirdikçe, gerçeği savunan namuslular zayıflıyor, ürkekleşiyor, azalıyor.
Bu virütik siyaset (aslında ticaret) biçimi, çıkarları için bütün değerleri ters yüz eder, en yılışık, en sırnaşık ve en sarmaşık yok ediciliğiyle gözünüze baka baka kavram sahtekarlığı yapar. 
Fenerbahçe memleketin daha küçük ölçekte genetik kopyası gibidir her zaman. Nehrin akışını tersine çevirmeye çalışıyor, bağımsızlık ve kurtuluş savaşı veriyor 10 yıldır. En aşağılık karalama, iftira, aforoz, engizisyon ve linç ittifaklarına rağmen hem de! Kulüp kimsenin cebine muhtaç olmasın, geleceği garanti altına alınsın diye bu mücadele. Ve saflar ayrışıyor şimdi... Şu anki durumu da en güzel Ferhat Göçer’in ‘Vur Kadehi Ustam’ parçası özetliyor sanki;
Söndürmüşüz Fener’i salaş bir balıkçıda   Rengimizi sıyırmış da gitmiş gidenimiz   Nur cemâlimizin astarı kalmış bir tek   O da kaşık kadar   Vur kadehi ustam bu gece de sarhoşuz   Kalan sağlar bizimdir acıdan mayhoşuz   İki satırlık adamları musallat ettik ömrümüze   Bundandır böyle dibe vuruşumuz   Damla sakız hayallerimize yakamoz vursa   Bari öyle canlansa da hayat bulsa   Ne iyi olurdu kalbe kan yine hücum olsa   Vur kadehi ustam bu gece de sarhoşuz   Kalan sağlar bizimdir acıdan mayhoşuz   İki satırlık adamları musallat ettik ömrümüze   Bundandır böyle dibe vuruşumuz.

0 YORUM