ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Hoşgeldin Başesgioğlu!

08.09.2007

Adı futbol endüstrisi olan kaotik dünya bir can daha aldı.

Adı futbol endüstrisi olan kaotik dünya bir can daha aldı. Bağıra bağıra gelen cinayetler, tribünde bitmeyen şiddet, futbolun yaşaması için kalıcı uygulanabilir çözümler istiyor. Dünkü FANATİK’te gördüğünüz gibi 4 büyük kulüp yöneticisi de ‘biz bilet dağıtmıyoruz’ diyebiliyor. Ankara’da, Bursa’da ya da ülkenin başka bir yanında taraftara bilet veren zaten yok! Taraftara bedava bileti ecinniler dağıtıyor.
Samimiyetsiz, taraftara dayalı olmayı da geçmiş, taraftara teslim olmuş, yasa tanımaz yöneticilere ceza vermeyen bir sistem, şiddeti bitirmez, körükler. Gerçekten futbolu ve kulübünü seven taraftarlar yerlerini holiganlara terk ediyor. Galatasaray ve Trabzonspor’un 5’er maçlık seyircisiz oynama cezaları, Fenerbahçe tribünlerinde (hem İstanbul’da hem Bursa’da) 15 taraftarın bıçakla yaralanmaları, senede 30’a yakın maçın seyircisiz oynanması, seyircili oynanan maçlarda da tribünlerin boş kalması, şiddetle mücadele etmemenin bir sonucudur. Şiddetle, şikeyle, teşvikle mücadelenin evrensel yöntemleri bellidir. Yeni Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu enkaz devralmıştır. Ama tribündeki şiddeti bitirmek kolaydır. Sorumlulukları düzgün paylaştıran, hangi ihlalde hangi suça ne ceza vereceğini açıklayan, Avrupa Birliği’nin tavsiye kararlarına uygun bir yasa, kısa vadede stadyumları gerçekten futbol alanına çevirecek ve insanları futboldan soğutan bu yazılar da bitecektir. Eski bakanlar bu işi başaramadı. Biraz tanınmış ‘karanlık önderlerinin bana görelerini’ ciddiye aldı ve eksik yasalar çıkartıldı. Tablo ortada!
Başesgioğlu, tarihe geçebilir. Bu ülkenin her yaş grubundaki insanına spor yaptırmayan, sporu tabana yaymayan, şike, teşvik ve şiddetle mücadele konusunda yasaları çıkartmayan bir bakan gittiğinde hiçbir iş yapmamış sayılır. İlk kez sporun değil ama futbolun gerçekten tam göbeğinden gelen bir bakanımız var. Onun için, o belki de şikeyle ya da teşvikle hakkı yenen sporculardan biridir. İşi zor ama bu onun işi... Diliyoruz ki; görev süresi bittiğinde şiddetle mücadele yöntemleri yerleşmiş olsun. Kendini kurtarmak için söylenen yalanlar son bulsun. Spor sayfaları futbol yorumlarıyla dolsun...     

0 YORUM