ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Yıldızlar dönünce

13.10.2007

Son yılların en zor ve kaliteli ligi olacak. Her ne kadar Milli Takım'ın yaşattığı hayal kırıklığının ardından basketboldaki ivme düşer gibi olduysa da, özellikle Beşiktaş, Telekom ve Galatasaray'ın yaptığı yatırım, Beko Basketbol Ligi'ne hayat verecek.

Son yılların en zor ve kaliteli ligi olacak. Her ne kadar Milli Takım’ın yaşattığı hayal kırıklığının ardından basketboldaki ivme düşer gibi olduysa da, özellikle Beşiktaş, Telekom ve Galatasaray’ın yaptığı yatırım, Beko Basketbol Ligi’ne hayat verecek. Türkiye’de kafaya oynayan takımların sayısının artması ve kulüplerimizin Avrupa’da iddialı hale gelebilmesi için ya yabancı kısıtlamasının kaldırılması, ya da ülke dışına gönderdiğimiz yıldızlarımızı geri getirmemiz gerekiyordu. Bu sene hem Hüseyin Beşok, Serkan Erdoğan, Ender Arslan, Kaya Peker’in yanı sıra, coach Ergin Ataman Beko Basketbol Ligi’ne dönüş yaptı, hem de yabancı sayısı 1 arttı. Bu da ligimize, kalite, heyecan ve renk getirecek.

Perde bugün açılıyor
Son şampiyon ve Cumhurbaşkanlığı Kupası sahibi Fenerbahçe’de, sezon öncesi gördüğümüz kadarıyla coach değişikliğine rağmen, oyun yapısında fazla bir değişiklik yok. Geçtiğimiz sezon sonunda gösterdikleri müthiş performansa devam ediyorlar. Solomon, Mrsiç, Mirsad, Ömer, İbrahim, Semih, Oğuz ana rotasyonda yer alacaklar. Yeni yabancılar Preldziç, Vidmar ve White’ın yeteneklerine laf yok. Geleceğe dönük transferler. Henüz gelişimlerini tamamlamadıkları için, başta Euroleague olmak üzere, üst düzey maçlarda onlardan sorumluluk almaları, ya da fazla etkin olmaları beklenemez. Kanarya, ana kadroyu koruduğu için Türkiye’de yine favorilerden. Dezavantajları, yabancılarının çok tecrübesiz olması.
David Blatt’i takımın başına getiren Efes Pilsen, Wright, Gregory, Hutson, Woods, Serkan ve Ender transferleriyle kadrosunu oldukça güçlendirdi. Eldekiler Nicholas, Kerem, Ermal, Cenk ve Mustafa Abi ile büyük güç. Ama Efes, 5 yabancısının, 5 değişik pozisyonda olması nedeniyle 3+2 kuralından en çok etkilenecek iki takımdan biri. Blatt, Avrupa ve Türkiye’ye göre değişik oyun stratejisi ve rotasyon belirlemek durumunda kalacak. Bu da başta oyuncuların olmak üzere kendisi ve izleyenlerin kafasını karıştıracak. Her hafta iki önemli maç yapacak olan Efes Pilsen’in Türkiye ve Avrupa’da sahaya değişik beşlerle başlayacak olması ve bu maçlara değişik stratejilerle hazırlanmak zorunda kalması nedeniyle Efes’in Euroleague’de daha başarılı olacağını tahmin ediyorum. Ama yine de şampiyonluğun en büyük favorilerinden. Fenerbahçe’nin yabancıları daha çok tamamlayıcı rolde oldukları için, bu kural onları fazla etkilemeyecek.
Ergin Ataman’ın coachluğunu yapacak olan Beşiktaş bu sene oldukça iddialı. Dalmau, Shumpert ve Niceviç hem kaliteli, hem de Euroleague seviyesinde oyuncular. Apodaca İtalya Ligi sayı kralı, Jaacks da yine aynı ligde önemli bir performans sergiledi. Kaya Peker’in son dakika transferi de, ekmek kadayıfının üstüne kaymak oldu. Özellikle ULEB Kupası için iyi bir kadro. Ancak 3+2 kuralından etkilenecek diğer takım da Beşiktaş. Yabancı oyuncu kalitesi ile yerliler arasında dengesizlik bulunan Kartal da, aynı Efes gibi Türkiye Ligi’nde oyuncu değişiklikleri ve hazırlanma sürecinde sorun yaşayacaktır. Gerçek bir oyun kurucularının da olmaması onları yoğun tempo içinde zorlayabilir. Ataman’ın bu pozisyona yaptığı Dalmau tercihi, tartışma yaratabilir.

Flaş transfer El Amin
Geçen yılın flaş takımı Türk Telekom, Khalid El Amin ve Michael Wright transferleriyle bir adım daha ileri gitti. Zaten iyi bir kadro olan Başkent ekibinin de oldukça güçlendiğini söyleyebiliriz. Ancak geçen yıl takımı oynatan ve başarının en büyük mimarlarından Tutku’nun, El Amin transferinden sonra nasıl bir role bürüneceği ve bu durumdan nasıl etkileneceğini zaman ilerledikçe göreceğiz. Jagla’nın gidişiyle dış tehditi olan uzunu kalmaması, dezavantaj olabilir.
Bu dört takımın ardından Galatasaray geliyor. Onlar da Hüseyin Beşok’u transfer ederek, yerli kadrosuna önemli bir takviye yaptı. Ancak yabancı transferinde yaşadıkları şanssızlıklar, sezon başı itibariyle onları hedeflerinden biraz uzakta bıraktı. Bulacakları bir ya da iki üst düzey yabancı, Galatasaray’ı zirveyi zorlayacak bir takım haline getirebilir.
Karşıyaka ve Banvit diğer 11 ekibin biraz önünde gibi. Mutlu Akü Selçuk, Alpella, Mersin, CASA TED Kolej, Darüşşafaka, Oyak Renault, Beykoz, Antalya BŞB ve Antalya Kepez Belediyesi de aşşağı yukarı denk takımlar. Sıralama için büyük çekişme yaşanacak ve sürpriz galibiyetler alınacaktır.

0 YORUM