ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Türk işi boşanma!

15.06.2017

Klasik bir Türk ayrılığı yaşandı dün Galatasaray’da... Arkasından iş çevrilen Ergin Ataman, usulen görüşmeye çağrıldı. Ataman ‘parasız bile çalıştırırım’ kozunu oynayıp yönetimi köşeye sıkıştırdı, onlar da ipe sapa gelmez suçlamalarda bulundu.

Ayrılıkları beceremeyen, krizleri yönetemeyen bir toplumuz. İlişkilerde her boşanmanın, her ayrılığın ardından kirli çamaşırlar ortaya dökülür, yıllarca yürütülen birlikteliğe bir gram saygı gösterilmez, arkasından karşılıklı kötülemeler yapılır. Kulüplerinde sembol olmuş oyunculara, teknik direktörlere arkasından teneke bağlanır. Klasik bir Türk ayrılığı yaşandı dün Galatasaray’da...

Onları niye söylemedi?

Arkasından iş çevrilen Ergin Ataman, usulen görüşmeye çağrıldı. Ataman ‘parasız bile çalıştırırım’ kozunu oynayıp yönetimi köşeye sıkıştırdı, onlar da ipe sapa gelmez suçlamalarda bulundu. Şube Sorumlusu Can Topsakal, panik halinde demiş ki, “Ergin Ataman’ın bize 5 yıllık zararı 55 milyon Dolar’dır’. 5 yılda kazanılan Eurocup şampiyonluğundan, Türkiye Ligi şampiyonluğundan, bir tane de şampiyonluk şansı yönetim tarafından engellenen finalden bahsetmemiş.

Zararın sorumlusu yönetim

Coachlar kulüpleri zarara sokmaz. Yönetimler sokar. Ergin Ataman o parayı kulüpten çalmadı ya da zorla almadı. Bütçeyi belirleyen ve o parayı takım kurması için Ataman’a veren Galatasaray yönetimi, yani Can Topsakal. Sonuçta Ataman kulübe kupalar kazandırdı, yönetim ise kulübü zarara soktu. Bu kadar net... Ataman’ın bu 5 yılda Galatasaray tarihine geçti ama fazlasıyla yıprandı.

Hep gündemi meşgul etti

Geçen yıl yaptığı transfer hatalarını ve başarısızlığı bir kenara koyalım. Ergin Ataman, coachluğu kadar söyledikleri ve yaptıkları ile gündemi hep meşgul etti. Hep kendi alanı dışına çıktı, gerektiğinde yöneticilik, gerektiğinde taraftarlık yaptı. Sivri dili nedeniyle dosttan fazla düşman kazandı. Ataman’ın samimiyetine inanıyorum. Hep inandığı şeyleri söyledi. Hiç politik davranmadı. Lafları eveleyip, gevelemedi. Bir gazeteci için de harika bir figürdü. Her konuştuğunda gündem yaratacak malzeme veriyordu basına. Ama bu durumdan zarar gören de hep kendisi oldu.

Kendiyle kavga ediyor

Gittiği tüm salonlarda kendisine tepki oluyor. Kimseyi bulamayınca kendi kendiyle kavga eden biri imajı veriyor dışarıya. Son olarak rakip taraftarlar, yöneticiler, kulüp başkanları yetmedi, kendi taraftarı ile de kanlı bıçaklı oldu. Üç yıl önce neredeyse Türkiye-Sırbistan arasında savaş çıkarıyordu, diplomatik kriz yarattı. Ama Ataman böyle biri. Hep böyleydi, bundan sonra da değişmeyecek. Ergin Ataman, hep vizyonu olan, iddialı ve güçlü kadrolar istedi ve kurdu. Hep zirveyi hedefledi. Şimdi Galatasaray, 4 milyon Euroluk bütçe ile büyük işler yapma peşinde. Zaten kulübün vizyonu ile Ataman’ınki yan yana gelmiyor.

Türkiye için yetmez

Yönetim 10-15 gün önce Erman Kunter’le anlaştı. Kunter son olarak benzer bir ortamda Beşiktaş’ın başına geçmişti. Büyük kulüpler, büyük başarılardan sonra küçük hedefler koyarak, taraftarını mutlu edemez. Hiçbir Galatasaray taraftarı durumdan memnun değil. Kunter çok tecrübeli bir coach. Bu bütçe doğru kurgulanmış bir kadro ile Eurocup için yeterli olabilir ama Türkiye Ligi’ndeki rakipleri gözönüne aldığımızda, çok zorlanacakları aşikar.
0 YORUM