ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Tarih onu yazacak

18.09.2007

Son 10 yıldır yerlerde sürünen Rusya'yı ayağa kaldıran David Blatt, kimsenin beklemediği şampiyonluğu kazanarak bir ülkenin kaderini değiştiren isim oldu

Son 10 yıldır yerlerde sürünen Rusya’yı ayağa kaldıran David Blatt, kimsenin beklemediği şampiyonluğu kazanarak bir ülkenin kaderini değiştiren isim oldu

Bir coach, bir takım üzerinde ne kadar etkili olabilir? Sporun adı basketbolsa coach takımın en önemli parçasıdır. Gerek hazırlık döneminde, gerekse maç içinde sürekli oyuna müdahele edebilme şansı vardır basketbol teknik direktörünün. Peki bir coach, bir ülkenin kaderini bir anda nasıl değiştirebilir? 1993’ten bu yana final göremeyen, bronz madalya aldığı 1997 yılından sonra da dibe vuran, özellikle Avrupa Şampiyonası elemelerinde kaybettikleri Belçika maçından sonra adı “Kaybedici”ye çıkan Rusya’yı tekrar zirveye çıkaran David Blatt, bir ülkenin kaderini değiştiren adam oldu İspanya’da.
Blatt için sihirbaz ve mucize adam diyenler var. Ama o sadece işini çok iyi yapan ve bilen bir basketbol adamı.

Basketbol dehası
Önce Rusya’yı nasıl şampiyon yaptı, onu bir irdeleyelim. Son yıllardaki başarısızlıklar nedeniyle moralleri iyice bozulan, geçtiğimiz sezon da doğru dürüst bir performans sergileyemeyen oyunculardan bir takım yaratmayı başardı kısa sürede. Kariyerinin en kötü sezonunu geçiren Kirilenko’yu hayata döndürdü, MVP olmasını sağladı. Kendi takımlarında neredeyse hiç oynayamayan Pachutin ve Ponkrashov, son demlerini yaşayan Morgunov gibi oyunculardan maksimum verim aldı. Basketbol dehasının yanı sıra, oyuncularla kurduğu mükemmel iletişim sayesinde yerlerdeki Rus basketbolunu ayağa kaldırdı Blatt. Rusya Basketbol Federasyonu’nun bile büyük bir beklentisi yoktu şampiyona öncesi ama o tarihe adını altın harflerle yazdırdı.
Herkes onu hücum coachu olarak tanıyor. Ama Blatt elindeki kadroyla nasıl oynanması gerekiyorsa, o basketbolu oynatan bir teknik adam. Savunma yaparak nasıl şampiyon olunurun en güzel örneğini sergiledi Ruslar. En az sayı yiyen, en çok top çalan, en çok blok yapan, yani mükemmel müdafa yapan bir takımdı Rusya. Hücumda ise en çok asist sonrası basket bulan ekip. Yani top paylaşımını mükemmel uygulayan, bol paslı oynayan, geri düşse de asla pes etmeyen, dirençli, inatçı bir takım izlettirdi Bla+tt Madrid’de.

Yetenek avcısı
İsrail asıllı Amerikalı’nın geçmişisine bir göz atalım. ABD’deki oyunculuk kariyerinin ardından ülkesine döndü. 1996 yılında Hapoel Galil Elyon’dayken İsrail’de “Yılın coach”u seçildi, milli takımı da çalıştırdı. Modern basketbolun simgelerinden biri olan Blatt, bu başarıların ardından 4 sene Maccabi Tel Aviv’de Pini Gherson’un ardından ikinci adam olarak çalışarak, ego manyağı biri olmadığını da gösterdi.
Blatt’in en büyük özelliklerinden biri de “yetenek avcısı” olması. Maccabi, bu süre içinde Euroleague’de Final-Four’lar oynayıp, şampiyonluk kazanırken, kadrosundaki Anthony Parker, Maceo Baston, Nate Huffman, Ariel McDonald, Sarunas Jasikevicius, Beno Udrih gibi birbirinden değerli ve Avrupa basketboluna damgasını vuran oyuncuların transfer edilmesinde, onların gelişimini sağlamasında büyük rol oynadı genç çalıştırıcı. Bu misyonunu Benetton’da Andrea Bargnani’yi dünya basketboluna sunarak sürdürdü. Maccabi’den sonra gittiği Rusya’da St.Petersburg’u FIBA Avrupa Kupası şampiyonu yapan Blatt, bir kez daha “yılın coach”u unvanını elde ediyordu.

NBA yolcusu
Benetton Treviso’da iki yıl çalıştıktan sonra bir çok teklif aldı Blatt. Özellikle NBA takımlarından Boston Celtics, ileride onu head coachluğa hazırlamak için çok istiyordu. Dinamo Moskova da kesenin ağzını açmıştı İsrail asıllı çalıştırıcı için. Ama o tercihini Efes Pilsen’den yana kullandı. Türkiye’ye Avrupa Şampiyonu unvanıyla geliyor Blatt. Yine yabancı tercihlerinde nokta atışı yaptı. Yeni Efes Pilsen’i ilerleyen günlerde irdeleriz. Ama görünen o ki, David Blatt’in macerası Efes Pilsen’den sonra NBA’de devam edecek.

0 YORUM