ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Sürprizler erken başladı

23.10.2007

Son yılların en kaliteli geçmesi beklenen liginde sürprizler erken başladı, 3. hafta sona ererken yenilgisiz sadece 3 takım kaldı.

Son yılların en kaliteli geçmesi beklenen liginde sürprizler erken başladı, 3. hafta sona ererken yenilgisiz sadece 3 takım kaldı. Sezon sonu itibariyle de, lider takımın bile 5-6 yenilgi alması muhtemel gözüküyor.
Haftanın en dikkat çeken sonucunu Banvit aldı. Head coachluk’ta daha birinci yılını bile doldurmayan Selçuk Ernak, takımını öyle güzel yönetti, o kadar doğru basketbol oynattı ki, son şampiyon Fenerbahçe’yi 17 sayı farkla devirmeyi başardı. Geçen yıl, adı sık sık bu köşede geçen, en azından A Milli Takım aday kadrosunda yer almayı hakettiğini düşündüğüm Ümit Sonkol, bu sezona da mükemmel başladı; 24 sayı, 9 ribaunt, 5 asist, 2 top çalma. Tek kelimeyle mükemmel bir istatistik. Bir basketbol oyuncusunun ne yapması gerekiyorsa hepsini yaptı Ümit Sonkol, Fenerbahçe ise kaybetmek için elinden geleni... Anlaşılan o ki, Tanjeviç Türkiye Ligi’nde daha çok genç oyunculara yer verecek. Yoksa, İbrahim ve Mirsad’ın yokluğunda Solomon’u 23 dakika kenarda oturtmanın başka bir manası olamaz. Hakan Demirel, Preldziç, Vidmar, White gibi gençleri kazanma adına önemli bir davranış. Ancak olayın bir başka boyutu da var. Bir oyuncu için maç ritmi çok önemlidir. Oynadıkça açılır. Yani Türkiye Ligi’ndeki performansı, direkt olarak Euroleague’i de etkiler. Dengeleri, oyuncunun istikrarını çok iyi sağlamak gerekir. Tabii ki daha önemsiz gibi gözüken maçlarda gençler daha fazla dakika alabilir, almalıdır da. Ama asları da soğutmamak gerekir diye düşünüyorum.
İlk 3 haftanın en dikkat çekici takımı Karşıyaka. Şampiyonluk adayı Beşiktaş’ı İstanbul’da devirdikten sonra, Asım Pars’sız oynadıkları halde Mersin’i de rakip sahada yendiler. Ahmet Kandemir, yine çok doğru yabancılar seçmiş. Daha şimdiden bütün istatistik liderliklerinde onların isimleri var. Karşıyaka, Asım, Barış, Erhan ve Pastal gibi yetenekli yerli oyuncularla beraber ligin en renkli takımı olmaya aday. Galatasaray evinde oynadığı 3 maçı da kazandı. Takım yavaş yavaş oturmaya başladı. Kadro itibariyle şu anda sınırdalar. Zirveye oynayan takımlar arasına mı girecekler, yoksa bir alt kategoriye mi inecekler; bunu yapacakları 4. yabancı tercihi belirleyecek. Söz yabancıdan açılmışken, geçtiğimiz sezon TED Kolej’i yaptığı mükemmel transferleri nedeniyle övgüler yağdırmıştık. 4 yabancısı da takıma maksimum katkı sağlıyordu. Demek ki bu transferler tesadüfmüş. Ivan McFarlin terhicinin başka açıklaması olamaz.
Telekom da 3’te 3 yapan ekiplerden. Kadro itibariyle çok ağır basıyorlar. El Amin-Tutku ikilisinin uyumu, gelecekleri açısından çok önemli. İkisinin de aynı anda iyi oynadığı maç sayısı artarsa, ULEB Kupası’nda da ciddi sonuçlar alabilirler.

0 YORUM