ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Sürpriz yok, şaşırmak da

15.01.2008

Geçen hafta Beko Basketbol Ligi'nin, Avrupa'da İspanya'dan sonra en kaliteli lig olduğundan bahsetmiştim, çeşitli kriterler ortaya koyarak.

Geçen hafta Beko Basketbol Ligi’nin, Avrupa’da İspanya’dan sonra en kaliteli lig olduğundan bahsetmiştim, çeşitli kriterler ortaya koyarak. Şampiyonluğa oynayan takımların çokluğu, liderle takipçileri arasında kopma olmadığını, bu takımların Avrupa’da da iddialı olmasının ligdeki kalitelinin bir göstergesi olduğunu savunmuştum. En önemli kriterlerden biri de, alttakilerin, üsttekileri yenebilmesiydi. Küme düşme potasındaki TED Kolej’in lider Galatasaray’ı devirip, Beşiktaş’a son saniye basketi ile mağlup olması, Alpella’nın hem Fenerbahçe, hem de Efes Pilsen’i yenmesinin ardından, son olarak da mütevazı bütçeli Oyak Renault, son şampiyona çelme taktı. 

14 faul kaçarsa!
Sezon başından bu yana söylüyoruz, alınacak hiçbir galibiyet sürpriz sayılmamalı bu ligde. Hiç bir sonuç beni şaşırtmıyor artık. Nitekim tehlikeli bölgedeki Oyak Renault, çok ekstra bir galibiyet alıp az da olsa rahatladı. Semih, Oğuz ve Mirsad’ın olmaması Fenerbahçe için önemli eksikti. Ancak Kanarya, yine de maçı rahat kazanacak noktaya getirdi. Ama bu ligde 26 serbest atışın 14 tanesini kaçırırsan, Oyak Renault dahil bütün takımlara yenilirsin. Fenerbahçe de, rakipten yüksek yüzdeli şut atmasına, Renault’yu kendinden 5 fazla top kaybına zorlamasına rağmen, yüzde 46 ile serbest atış atınca 5. mağlubiyetini aldı bu sezon. Kesinlikle Oyak Renault’nun kazanma azmini, mücadelesine gölge düşürmek istemiyorum. Oyunun kuralı bu. Serbest atışları sokacaksın. Oyak 12/18 attı, maçı da kazanan taraf oldu. Yücel Platin ve genç takımı en büyük alkışı hak etti bu hafta.

Aslan büyük iş yaptı
Galatasaray da, Fenerbahçe gibi 3 eksikle, daha zor bir deplasmana gitti bu hafta. Hüseyin ve Tufan’ın eksikliğine Hite da eklenmişti. Hafta içi Charleroi’de çok kötü bir maç kaybeden Cim Bom’un yenilmesine yine ramak kalmıştı ama Cüneyt’in takımı oyunda tutan üçlükleri, Owens’ın inatçılığı, liderin yerini korumasını sağladı. Gaines müthiş bir performans sergilerken, Owens’ın çok kritik bir hücum ribauntu ve attığı son iki basket, Cim Bom’un kaybetmeye tahammülü olmayan bir takım olma yolunda olduğunu gösteriyor.
Haftanın maçında Türk Telekom, Beşiktaş’ı sürklase etti. Siyap-Beyazlılar’ı hiç bu kadar etkisiz, kolay pes eden bir yapıda görmemiştik bu sezon. Wright’ın yokluğunda bocalayan Başkent ekibi, onsuz oynamayı öğrenmeye başlamış. Arka arkaya alınan Joventut ve Beşiktaş zaferleri bunun bir göstergesi. Kepez Belediye, bütün takımlara yaptığı gibi Efes Pilsen’e de zor anlar yaşattı. Lacivert-Beyazlılar’da Nicholas yine oynamazken, Ermal (23) ve Ender’in (18) hücum performansı galibiyetin anahtarı oldu.
Son haftalarda başaşağı giden Beykoz, Burgess’in yokluğuna rağmen Selçuk Üni.’yi deplasmanda yenip, önemli bir iş çıkardı. Ömer Aşık’ı verdikten sonra hiç maç kazanamayan Alpella’da düşüş sürüyor. 6 galibiyetli Alpella, 5’er galibiyetli Beykoz, Selçuk ve Oyak Renault ile 4 galibiyetli TED Kolej’den arasındaki ligde kalma mücadelesi, sezon sonuna kadar devam edecek gibi gözüküyor.

 

0 YORUM