ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Rakamların dili

18.12.2007

Antalya'da çok enteresan bir maç oynandı cumartesi günü. Basketbolun matematiği altüst oldu resmen.

Antalya’da çok enteresan bir maç oynandı cumartesi günü. Basketbolun matematiği altüst oldu resmen. Hayatım boyunca bir takımın koskoca bir ilk yarıda sadece 1 savunma ribaundu aldığını görmemiştim, cumartesi günü şahit oldum. Beşiktaş, Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde ilk 20 dakikada 1 pozisyon hariç topu potaya atabildiği her hücumda basket buldu. 22 şut kullanmışlar, 7’si kaçmış, 6’sının hücum ribaundunu alıp tamamlamışlar. Topu potaya atabildiği diyorum, çünkü tam 13 top kaybı yaptı Siyah-Beyazlılar ilk devrede. Bunların 7 tanesinde de Antalya top çalıp fast break bulduğu için, büyük farklara gitmesi gereken ilk yarı normal skorda bitti, ikinci yarı da kâbus oldu Beşiktaş için. Gerçi Beşiktaş’a bu kadar yüzdeli atarken, rakibin de rahat hücum etmesine izin verdi. 3. çeyrekte bu kez Antalya, yaptığı her hücumdan sayı çıkardı, hiç boş dönmedi. Skordan da belli zaten savunmaların ne alemde olduğu. Sonuçta Beşiktaş 20 top kaybı yaptığı maçta standartların çok üstündeki hücum yüzdesi, Shumpert (31 sayı, 7 ribaunt, 4 asist) ve Kaya’nın (9/11 şut oranı, 21 sayı, 7 ribaunt) mükemmel performansı ile kazandı.
Antalya, rakibi top kaybına zorlamadaki konsantrasyonu ve çabasını biraz şutları engellemeye ve ribauntlara gösterebilseydi, sonuç farklı olabilirdi. İki tane çember altında kendi kaçırdığı topu tamamlama pozisyonunu saymazsak, bütün bir ilk devrede toplamda da sadece 2 ribaundu var ev sahibinin. Bu şartlarda nasıl maçı kazanma pozisyonuna geldiler, onu da Beşiktaş’ın sorgulaması gerekiyor.
Galatasaray’ın form grafiği yükselmeye devam ediyor. Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin de dahil olduğu 4 maçlık galibiyet serisi Beykoz deplasmanıyla devam etti. Galatasaray 13 sayı geri düşmesine rağmen, kenardan gelen Cemal Nalga’nın savunma ve ribaunt performansı, Hite’ın (7/10 üçlük) keskin şutörlüğü, Cüneyt’in basketbol zekası (4 top çalma) ile farklı kazandı. Beykoz, bu takım kimyası ile maç kazanmakta sıkıntı çekiyor, çekmeye de devam edecek gibi gözüküyor.
Haftanın en önemli galibiyetlerinden birini yine Oyak Renault elde etti. TED Kolej’i deviren Bursa ekibi, Pınar Karşıyaka’yı da geçip az da olsa nefes aldı. Zaten kısıtlı bir kadro ile oynayan Karşıyaka’nın en önemli skor ve ribaunt gücü Hosley de olmayınca İzmir ekibi oldukça zorlandı.
Eksik Fenerbahçe’nin, bütün maçlarda sonuna kadar mücadele eden Kepez önünde zorlanacağını tahmin ediyorduk. Nitekim son çeyrekte Solomon ve Mrsiç’in kendilerine has üçlükleri, galibiyeti Kanarya’ya getirdi. Oğuz ve Ömer Aşık’ın çember altı performansı müthişti. 10/11 top kullanan ikiliyi, savunabilmekte çok başarısız kaldı konuk takım. Hakan Köseoğlu, Kepez’de yeniden doğdu. Ligin asist kralı, 18 sayı ve 10 asistle double double yaparken, kaybettiği toplara (6) biraz dikkat etse, belki haftanın sürprizi gerçekleşebilirdi.

0 YORUM