ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Hatalar zinciri

11.10.2007

Basketbol adına olumlu ve olumsuz herşey vardı dün gece sahada. Fenerbahçe, kolay kazanması gereken ve hak ettiği maçı son saniye basketi ile alabilirken, iki takım ve hakemler adına öyle hatalar yapıldı ki inanılır gibi değil.

Basketbol adına olumlu ve olumsuz herşey vardı dün gece sahada. Fenerbahçe, kolay kazanması gereken ve hak ettiği maçı son saniye basketi ile alabilirken, iki takım ve hakemler adına öyle hatalar yapıldı ki inanılır gibi değil.
Önce sondan başlayalım. Fenerbahçe 4 sayı önde, bitime 20 saniyeden az var top Efes Pilsen’de. Sahanın en tecrübeli ismi hiç kuşkusuz Damir Mrsiç. 36 yaşındaki yıldız hiç gerek yokken, Nicholas’a centilmenlik dışı faul yaptı. İki atış, top da Efes’te. Kazanılan maç, uzatma hatta kaybedilme riski ile karşı karşıya. Geçen yılki final serisinde sahadan silinen Nicholas, Ömer karşısına gelince adeta şeytan çarpmışa dönüyor. Dün de potaya bile bakamadı, psikolojik olarak da etkilenince sürekli kaçırdığı faullere bir yenisini daha ekledi, fark 3’e indi. Mrsiç yaptığı büyük hatanın üstüne saniyeler sonra bir yenisini daha ekledi. 3 sayı yememek için yapması gereken taktik faulü geç kalıp ancak Ender 3’lük atarken yapınca, skora denge geldi. Burada Tanjeviç devreye girdi. Molasını Ender’e faul yapıldıktan sonra değil de, serbest atışlardan sonra alsaydı son 12 saniyede Fenerbahçe topu orta sahadan oyuna sokacak, daha kolay bir hücum şansı bulacaktı. Solomon güç bela sahayı geçebildi, son saniyede Rashad Wright’ın üzerinden attığı basketle kupayı Fenerbahçe’ye getirdi. Savunma yönünü pek beğenmediğim Wright da, David Blatt tarafından daha tecrübeli, daha iyi savunmacı Ender’in yerine oyuna sürülmüştü. Bu hatalı değişiklik de Efes için belirleyici oldu.
Başa dönelim. Fenerbahçe kaldığı yerden devam ediyor. Aydın Örs’ün geçen yılki finallerde zirveye çıkardığı takım, hemen hemen aynı basketbolu oynuyor. Savunmada agresif ve saldırgan, hücumda tempolu ve yüksek yüzdeyle şut sokan. Efes’i adeta sürklase ettiler. İbrahim’in müthiş oyunuyla fark 15’lere çıktı. Ancak oyuncu değişikliklerinin ardından momentum kayboldu, fark kapandı. İkinci yarıda Fener bir kez daha domine etti oyunu. Bu kez bir iki dengesiz düdük, Fener’in de dengesini bozdu. Hutson, yukarılara çıkamayan Oğuz’un üzerinden orta mesafe şutlarını arka arkaya soktu, herkes seyretti, maç yine kafa kafaya geldi.
Efes kağıt üstünde çok iyi kadro ama 3+2 saçmalığı nedeniyle Türkiye’de o gücünü kullanamayacak. Dün de öyle oldu. 5 çok kaliteli yabancıya sahip olan Lacivert-Beyazlılar’ın, hepsini aynı anda oynatamadığı, değişiklikleri bir yerine 2’şer 2’şer yapmak zorunda kaldığı için ritm bulması oldukça zor. Efes’in Euroleague ve Türkiye’de oynadığı basketbol arasında önemli farklar olacak gibi gözüküyor.

0 YORUM