ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Çocuk oyuncağı mı?

16.10.2007

Çok keyifli geçmesi beklenen Beko Basketbol Ligi başladı, hem de müthiş bir maçla. Ancak sezona değinmeden, hafta içine dönmek istiyorum.

Çok keyifli geçmesi beklenen Beko Basketbol Ligi başladı, hem de müthiş bir maçla. Ancak sezona değinmeden, hafta içine dönmek istiyorum. Müthiş geçen bir başka maça, Cumhurbaşkanlığı Kupası finaline. Daha doğrusu maç sonrasına. Karşılaşmadaki hakem hataları taraflı tarafsız herkesin ortak fikri. Bu hataların çoğu da Fenerbahçe aleyhine yapıldı. Tepki gösterilmesi doğal, ama özellikle Asbaşkan Mahmut Uslu’nun açıklamaları ve FB TV’de hazırlanan bant hayret verici. Yıllardır bıkıp usandığımız, ama her pazar akşamı bütün kanallarda izlemeye mecbur bırakıldığımız hakem cellatlığı programları ve aynı üslup basketbola taşındı. Teker teker tüm pozisyonlar “dan, dan” efektleriyle ekrana geldi. Sayın Uslu’nun söylemlerinden anlaşılan sanki bu hatalar bilerek yapılıyor, kendi önleri kesilmek isteniyordu. Çok uzun süre düşündüm, neden Federasyon göreve gelirken büyük desteğini aldığı, hatta kendi antrenörünü verdiği, ilişkilerinin çok iyi olduğu Fenerbahçe’nin önünü kesmek ister diye. Cevabını bulamadım. Bulan ya da bilen varsa beni de aydınlatsın. Gelelim, “Takımı sahadan çekiyorduk ama Cumhurbaşkanlığı makamına olan saygımızdan bunu yapmadık” cümlelerine. Aynı gün federasyonun kararlarını beğenmeyen Fenerbahçe’nin, voleybol takımını da ligden çekeceğini, sonra kararından vazgeçmiş olduğunu da okuyorum gazetemde. “Ben kızdım oynamıyorum” mantığı içinde olamaz Fenerbahçe Kulübü. Fenerbahçe Kulübü büyüktür, güçlüdür, haksızlığa uğramışsa hakkını alır ve korur. Ama sahadan çekilmez. Bu işler çocuk oyuncağı değil.
Fenerbahçe o maçı kaybetseydi hakemler nedeniyle mi yenilmiş olacaktı, yoksa Mrsiç’in son saniyelerde yaptığı iki büyük hatadan dolayı mı? Tamam; farkın kapanmasında hakemlerin ters düdüklerinin rolü var, ama Tanjeviç’in gereksiz oyuncu değişikleri nedeniyle ritmin bozulması, Mrsiç’in acemice yaptığı faullerin hiç mi önemi yok. 15 sayı öne geçip Telekom’a yenilen Beşiktaş Coach’u Ergin Ataman da çuvaldızı başkasına batıranlardan. Telekom 29 serbest atış kullanmış, kendileri 12. Yani hakemler taraf tutmuş. İyi de her hücumda basket olana kadar topu potaya atan Telekomlular’ı izleyen, tam 19 hücum ribauntu veren Beşiktaşlı oyuncuların da mı suçu yok bu mağlubiyette.
Pınar Karşıyaka’nın tam 23 asist üzeri basket bulup kazandığı TED Kolej maçından, yine Beşiktaş ve Telekom’un 19’ar asist yaptığı, topu takip etmekte zorlandığımız, yüksek tempolu keyif veren mücadelesinden ve diğer karşılaşmalardan bahsetmek isterdim aslında. Yani basketbolun güzel yüzünden. Ama çirkin tarafı ön plandaydı geçtiğimiz hafta. Hakem hataları tabii ki olacak. Ancak tepkileri daha sağduyulu vermeli basketbol camiası, futboldaki gibi kaybettiği zaman tek suçlunun hakem olduğunu zannetmeden, sığ ve seviyesiz tartışmaları basketbolun içine çekmeden.  

0 YORUM