ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Yarını da düşünmek!

25.12.2008

Birinci soru: Ali Şen´in yıllar sonra itiraf ettiği üzere, “bir taşı kullanarak Fenerbahçe´yi şampiyon yaptığı” 1995-96 sezonunda, Trabzonspor´un transfer gündemini yoğun şekilde meşgul eden Kingladze alınsaydı, sonuç değişir miydi?

Birinci soru: Ali Şen’in yıllar sonra itiraf ettiği üzere, “bir taşı kullanarak Fenerbahçe’yi şampiyon yaptığı” 1995-96 sezonunda, Trabzonspor’un transfer gündemini yoğun şekilde meşgul eden Kingladze alınsaydı, sonuç değişir miydi?
Hiç kimse, “Evet Kingladze alınsaydı, Trabzon kesin şampiyon olurdu” diyemiyor. Ancak herkes, “Günün koşullarında kesin alınmalıydı” görüşünde, demek ki; bu durum en azından kimsenin içinde uhde kalmazdı. Kaldı ki, çoğu kimse, “Kingladze gelseydi, o zamanki Şota-Arçil fırtınasının çok daha etkin esmesi sağlanabilirdi” demekten kendini alamıyor.

İkinci soru: Ergun Gürsoy ve Hakan Şükür’ün “şampiyon olmasını istediklerini” söyleyerek rehavete sürükledikleri Trabzonspor’un 4-2 kaybıyla sonuçlanan, Gökdeniz’in, “Gelecek sezon da onların 100. Yılı” diyerek garip bir tepki gösterdiği Galatasaray maçı sonrası kaçan şampiyonluğu anımsayın. O sezon ortası ve sonraki sezon öncesi aylarca transferi konuşulan Zurawski alınsaydı, Şenol Güneş ve Atay Aktuğ’un ardı sıra görevlerini bırakmak zorunda kalmaları ve Trabzonspor’un şampiyonluk hesapları yaparken bir ara kendini düşme potasında bulması engellenebilir miydi?
Kim bu soruya, “Evet kesinlikle engellenebilirdi” diyebilir? Ama bu konu en azından kimsenin içinde bu konu uhde kalmazdı. Kaldı ki çoğu kimse, “Zurawski alınsaydı hiçbir şey olmasa o dönemin yıldız ismi Szymkowiak’tan da çok daha iyi verim alınabilir, ülkeyi kaçarak terk etmesi önlenebilirdi” demekten kendini alamıyor.
Trabzonspor son lig maçına bu sezon kadrosuna kattığı 7 yeni oyuncuyla çıktı. Yattara ve Umut dışarı alınınca bu sayı 9 oldu. Yeni kurulan bu takımdan kimse bu kadar büyük başarı beklemiyordu. Ama Trabzonspor, malum nedenlerle lige verilen araya ikinci sırada, o da averajla girdi.
Artık istemese de şampiyonluk planlarını erkene almak zorunda kalan ve bu konuma gelmek için kendi transfer rekorlarını kıran Trabzonspor’a gönül verenlerin, bu transfer sezonuna yönelik beklentileri, “Madem bu kadar özveride bulunuldu, bir-iki futbolcu eksikliğiyle bu çabalar heba edilmesin” yönünde.

Son söz: Trabzonspor, bize göre yeni bir Kingladze, bir Zurawski travmasını kaldırabilecek güçte değil. Bu nedenle, konuya kısa süreli bakmak yerine, bu sezon hedefe ulaşamama olasılığı da dikkate alınarak tıpkı Mayıs-Ağustos dönemindeki gibi gelecek hesapları yapılmalı diye düşünüyoruz.

8 YORUM
 • cixusak 25.12.2008 13:55:25
  1

  duy başkanım ergun abiyi... bu adam boş konuşmuyorr.

 • karadeniz_28_ 25.12.2008 14:14:42
  2

  Sayın Ergun Ata ne güzel özetlemiş büyük takımsak büyük oynamalıyız.Transfer şart şampiyon olmasak bile gelecek sezona hazır kadro birbirini iyi tanıyan futbolcularla daha iyi girebiliriz.

 • efece61 25.12.2008 15:28:47
  3

  takım olalım. bence bu fırsat varken yedek kulubesi güçlendirip sonuna kadar gidelim hiç olmazsa seneye bu yarışa tecrübeli bir takım hazır olmuş olur

 • fox_08 25.12.2008 15:40:47
  4

  yorumlarını büyük bir zevkle takip ediyorum ergun abi. bence de çok doğru söylüyorsun.Umarım yönetimimiz senin bu güzel tespitlerine keyıtsız kalmıyordur...

 • ayhankirhan 25.12.2008 18:28:27
  5

  Trabzonspor şuan iyi yolda.Tecrübe yapmak çok önemli değil.Yeterince tecrübemiz var. Bu sene çok büyük bir fırsat var.Mutlaka iyi takviye yapmak lazım.Seneye buralara çıkacağımız garantimiki.Hatırlayın 96'da şampiyonluk kaçtığı sene TS tek bir

 • ayhankirhan 25.12.2008 18:30:18
  6

  96'da şampiyonluk kaçtığı sene tek bir transfer yapmamıştık. 2 Adam alsalardı kesin şampiyon olurduk. Şimdide aynı bu fırsat herzaman ele geçmez. Yedek kulubesi güçlenirse şampiyonluk gelir. Başarılar...

 • sabo0403 25.12.2008 23:35:56
  7

  FB yine ayni oyun pe$inde. bizim talip oldugumuz tabataya takildi. Gecmis yönetimlerin hatasina düsme. TABATA'yi mutlaka al. Yaninada ÖZER veya TOPUZ.

 • kaansi 26.12.2008 04:31:23
  8

  Bu sene her sey böyle yolunda giderken bi transferden dolayı herseyi bu kadar kolay harcamayalim,tabiki şampiyon olamassak herseyin sonu değil yeni bi takımız hocamız çok ii ama sayın başkan bırak bu yusufu, YILDIRAY BAŞTÜRK ü getir bizee!!!