ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Gerideyken topallamak!

08.09.2007

Almanya'da Hamburg-B.Leverkusen maçının uzatmaları oynanıyor.

Almanya’da Hamburg-B.Leverkusen maçının uzatmaları oynanıyor. Hamburg 1-0 önde ve Leverkusen’in kazandığı köşe vuruşu için kalecisi R.Adler de Hamburg ceza alanına gidiyor. Top Hamburg kalecisi Rost’ta kalıyor. Adler kalesine koşarken bir yandan da geri dönüp Rost’a bakıyor. Göz göze geldiklerinde bekleyen Rost, kalesine gidene kadar topu oyuna sokmayacağını hareketleriyle ifade ediyor. Adler yerine ulaştıktan sonra Rost atışı yapıyor, maç bitiyor.
Eğer Hamburg galip durumda olmasaydı, Rost böyle mi davranırdı? Bilemeyiz ama takıldığımız nokta burası olmamalı. Eğer bu jeste böyle bir soru sorarsak, ülkemiz futbolunda o kadar çok soracağımız soru olur ki! Bu bir kültür sorunudur. Eğer o kültür bizde olsa; bazı futbolcular, sahada kaybetmek üzere oldukları maçı masada kazanma fırsatını doğuran bir deliyi sahada döverken; kulübün sorumluları, “4 oyuncumuz tedavi görüyor, nasıl oynayalım?” der miydi?
Israrla söylüyoruz; içimize sinmese de, talimatnameler gereği hükmen yenik ilan edilmesi gereken takımın başkanı, kurumunun haklarını uygar ve haklı gerekçelerle savunma yerine federasyonu tehdit yolunu tercih eder de, çıkması olası lehte kararı töhmet altında bırakır mıydı? Dünya ırkçılıkla mücadele ederken, 3 puan uğruna, İsrail-Arap, Yahudi-Müslüman savaşı ve futbol ilişkilendirilebilir miydi?  Federasyonun bize göre de yanlış kararı dayanak gösterilerek, futbolda cenazelerin kol gezdiği merkezden yayın yapan televizyonlardan, mart ayından sonra yeni cenazelerin çıkacağı çığırtkanlığı yapılır mıydı? Sponsorluktan kaçmak için tüm hazırlıklarını tamamlamış ülkenin saygın bir şirketi, bu kararını, acemice bir bahaneyle hayata geçirir miydi?
Verdiği futbolcusunu, transfer yapamayınca etik olmayan gerekçelerle geri çağıran kulüp olur muydu? Genç jenerasyondan biri, daha dün teknik direktörü olduğu takımın taraftarına yalakalık yapma adına, bir camianın başarılarını hiçe sayar da “4. Büyük” sıfatını tartışmaya açar mıydı?  Çok gerideyiz çok.
Bernard Lewis, “Hata Neredeydi?” adlı kitabında şöyle der: “Arkadan gelmek zaten kötüdür, gerideyken topallamak çok daha kötü!” 

0 YORUM