ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Bir araştırma, bir yorum!

29.12.2008

Hürriyet´ten Sıddık Turgut, 2008-09 Futbol Sezonu´nun ara verilmeden önce oynanan 16 maçındaki hakem hatalarını mercek altına aldı.

Hürriyet’ten Sıddık Turgut, 2008-09 Futbol Sezonu’nun ara verilmeden önce oynanan 16 maçındaki hakem hatalarını mercek altına aldı. Karşılaşmaları tek tek inceledi, hakem otoritelerinin ve kamuoyunun genel olarak ortak kanıya vardığı yanlış kararlar sonucu oluşan puan kaybı ve artılarını belirledi.

Buna göre; Trabzonspor’un 16 maçlık periyodu 5 puan farkla lider kapayacağı sonucuna ulaşılan araştırmada, en fazla zarara uğrayan takımların Eskişehirspor ve Gençlerbirliği, bu hatalardan en karlı çıkan takımların başında ise Sivasspor’un geldiği saptandı. Zira bu süreci lider tamamlayan Yiğidolar, hakem hatalarından kaynaklanan 4 puanları olmasa 5. olacaklardı. İlginç bir ayrıntı daha; İlk 6’da puan kaybına uğrayan tek takım Trabzonspor, artı puanı olmayan tek takım Fenerbahçe. Bu işten Sivasspor 4, Ankaraspor 2, Galatasaray da bir puan karlı çıkmış.
Bilindiği gibi hakem hataları nedeniyle canı yanan takımlardan Trabzonspor’un yanı sıra Eskişehirspor taraftarları da Federasyon önünde protesto eylemi yaptı.

Hakemlerin kasıtlı olarak birilerini özellikle mağdur ettiklerini düşünenlerden asla değiliz. Ancak bu iyi niyetli görüşümüz, “bazılarının, bazı kulüplere karşı” her nedense daha toleranslı davrandıkları yolundaki kaygılarımızı değiştirmeye yetmiyor.
Hakem hatalarından kaynaklanan puan kayıp ve artılarının sadece zirvede değil, puan cetvelinin alt sıralarında da ciddi bir sıralama değişikliğine neden olduğu, araştırmadan çıkan sonuçları genel olarak herkesin onayladığı, üstelik bazı kulüplerin yetersiz bile bulduğu bu ortamda yadırgadığımız bir nokta da Oğuz Sarvan’ın açıklamaları. Hakan Can ile sohbetinde Sarvan; “Hakemlerime güveniyorum, federasyona güveniyorum, hakemler bize güveniyor.” diyor. Peki Sayın Sarvan’ın, hakemlerine güvenini beyan etmek zorunda olduğunu kabul etsek de, “Hakemlerimizin eğitimi de kural bilgisi de tam. Hatalar ortamdan kaynaklandı, tek bir telkin olmadı” şeklindeki sözlerini nasıl yorumlayacağız? Bir de telkin olsaydı bari! Hele hele, “Hakem üzerindeki en büyük baskı ne kulüp, ne taraftar, en büyük baskı medya baskısıdır. Başka bir şey değil. Tansiyonu yükselten kulüpler değil medya.” diyerek, “topu taca atmasına” ne buyrulur?
Yaygın bir özdeyiştir: “Et kokarsa tuz var, tuz kokarsa?”

5 YORUM
 • AYTUNÇ_ES 29.12.2008 10:20:36
  1

  ANADOLU KULÜPLERİNİNDE BİR TÜRK TAKIMI OLDUĞUNU UNUTMADIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER SADECE BU ÜLKEDE 34 TAKIMLARI YERALMIYOR.DİĞER ANADOLU TAKIMLARININ HAKLARININ KORUNMASINI VE ADALETLİ BİR YAYIN ADALETLİ BİR SEZON İSTİYORUZ.ANADOLUNUN SESİ ESKİŞEHİRSPOR

 • rafetyasar 29.12.2008 14:34:13
  2

  KATKIMIZ OLDUYSA NE MUTLU.BAZI KONULARI ES GEÇMİŞSİNİZ.ANCAK YİNEDE AMACINA ULAŞMIŞ BİR YAZI.BURADA BJK TARAFI ALINABİLİR HAKLI OLARAK.AYRICA FB MAÇLARINDA FB ARTI PUANI YOK DEĞİL KONYAYI VE RAKİPLERİNİN NEREDEYSE HER MAÇTA EKSİK OYNADIKLARINIDA VAR.

 • rafetyasar 29.12.2008 14:45:39
  3

  EDERMİŞCESİNE ''TS UN BURSADA 1 PUANI YENDİ DOĞRUDUR''DİYEREK DİĞER OLANLARI GÖRMEZDEN GELMESİ İSE BENİ ÇİLEDEN ÇIKARTIYOR.SS ,GS VE DİĞER MAÇLARI ATLAYARAK ESES MAÇINDANDA NEMALANIYORLAR.SANKİ TS UN HATASIYMIŞ GİBİ.ODA TEZGAHIN BİR PARÇASI İŞTE.

 • sabo0403 29.12.2008 15:58:46
  4

  olmasi $art. Yoksa hakemin tarafsiz yönetecegine inanmiyorum. Semihin 1.yariyi lider kapatacaklarini söyledigini hatirlatirim.

 • mnt3 29.12.2008 21:32:55
  5

  trabzonsporun en son oynadığı eskişehirspor maçı unutuldu galiba?taraftarın ve başkanın 2 tehdidi sonucunda hakem eskişehirsporu yerin dibine soktu adeta.sonra da hakem hatası olmasa trabzon lidermiş!kargalar bile güler buna