ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Aman dikkat beyler

15.11.2007

Para kozu yerine camiayı iyi tanıyan, futbolu bilen ve üyelere önder olabilecek bir ismin üzerinde birleşilmeli. Ersun Yanal'a destek istikrar için şart. Bilgi-deneyimine güvenilmeli, camiaya katkı yapması sağlanmalıdır. Albayrak?ın yeniden adaylığı bu şartlar altında zor. Galatasaray maçı bekleniyor ama beklentiler boşa çıkabilir.

Para kozu yerine camiayı iyi tanıyan, futbolu bilen ve üyelere önder olabilecek bir ismin üzerinde birleşilmeli. Ersun Yanal’a destek istikrar için şart. Bilgi-deneyimine güvenilmeli, camiaya katkı yapması sağlanmalıdır. Albayrak’ın yeniden adaylığı bu şartlar altında zor. Galatasaray maçı bekleniyor ama beklentiler boşa çıkabilir.

* Trabzonspor’da genel kurul tarihi açıklandı. Takımın bugünkü konumu, süreci nasıl etkiler?
- Atay Aktuğ, ligi 2. bitiren Trabzonspor’u aldı. Dolayısıyla beklenti, şampiyonluktu. Ancak yine 2. oldu. Ardından Anorthosis’e eleniş, Jun hatası ve kötü sonuçlar devamını olanaksız kıldı.  Şimdi daha da ağır koşullar var. Albayrak büyük vaatlerle geldi. Paralı başkan sıfatıyla yıldız transferler gerçekleştirecek, takımı şampiyon yapıp Dünya Kulübü Statüsü’ne yükseltecek, 24 saat yaşayan bir stadyum yapacaktı. Hiç biri olmadı. Avrupa’ya Anorthosis ayarı bir takımla veda edildi, 60’ı aşkın futbolcu geldi-gitti, 4 teknik direktör değişti, takımın durumu da ortada. Albayrak bu koşullarda devam kararını zor alır. Beklentisi seyircili ilk maçta Galatasaray’a üstünlük sağlamak ve o moralle devam kararını açıklamak. Ama o maçta seyirci tepkisi ve olası kötü skor planları bozabilir.

* Trabzonspor’da nasıl bir yönetim, nasıl bir başkan olmalı?
- Hep iki noktanın altını çizmiştik. 1- Vaatlere karşın kurum için kullanılmayan “para” faktörü kozuyla ya da “yatırılan aidatlarla” yolan çıkanlara inat, kurum içinden gelen, camiayı tanıyan, futbolu bilen bir adaya, üyelerin ve de özellikle önder konumunda olanların desteği bizce, aralık ayı sonrası için renklere gönül verenlerin en büyük güvencesi olacaktır. 2- Kurumda inanılmaz şişirilen personel sayısını azaltacağını, taraftarla bilet ilişkisine girmeyeceğini, yüksek ücretli az verimli futbolcuları belli bir program dâhilinde kadrodan uzaklaştıracağını, sekteye uğrayan kurumsallaşma çalışmalarına yeniden başlayacağını, işi uzmanlarına bırakacağını, zirve mücadelesinin, uçuk değil, doğru ve kurumun şartlarına uygun transferlerle sürdürüleceğini açıklayan aday tanımımıza uyar. Artı; Ersun Yanal’a destek istikrar için mutlak gereklidir. Onun bilgi ve deneyimine güvenmeli ve camiaya katkı yapmasını sağlamalıdır.

* Adaylıklar için neler söyleyeceksiniz?
- İbrahim Hacıosmanoğlu, tanımımızdaki, “futbol dünyasını iyi tanımalı” maddesiyle avantajlı. İyi niyetli, iyi bir Trabzonsporlu ama deneyim ve camiayı iyi tanıma konusunda yetersizlikleri söz konusu. Fevri çıkışları tartışılır. Albayrak ekibinin içinden çıktığı için benzer hataları yapma riski söz konusu. Bundan sonra kurumla ilgili kararlarını artısını  eksisini daha iyi belirleyecek bir mantık süzgecinden geçirerek alması gerekir. Aday olan Hacı Yıldız, başkanlık için yaygın söylemle yeterli “backround”a sahip değil. Prof. Dr.Yakup Aslan gibi camiaya ve futbol dünyasına uzak. Adaylıklarında fazla ısrarcı olacaklarını sanmıyoruz. Nuri Albayrak çok başarısız bir dönem geçirdi. “İşimi yarım bırakmam” diyerek “devam” kararı tek başına inandırıcı bir gerekçe olmaz. Akyazı Projesi konusunda Bakan Faruk Özak ile farklı düşünmeleri ciddi bir handikap. Ancak takımın, Galatasaray ve kongreye kadar kalan maçları da kazanması işini kolaylaştırır. İnsanımızın “balık hafızalı” olma özelliği kendisine avantaj sağlar. Hayrettin Hacısalihoğlu, adaylık çalışmalarını sürdürüyor. Diğerlerinden farkı; çalışmalarını camianın dinamikleriyle birlikte sürdürme çabası. Her kesimden destek almaya çalışıyor. Şimdilik tanımımıza en uygun aday adayı diyebiliriz. Başarılı bir yöneticilik geçmişi var. Camiayı, futbol dünyasını, işi biliyor.

* Faruk Özak, M.Ali Yılmaz, Sadri Şener gibi isimlerin genel kurul sürecindeki rolü nedir?
- Bildiğimiz kadarıyla bu isimlerle sadece Hacısalihoğlu temas kurdu. Hiç kimse bu isimlerin Trabzonsporluluğundan, kuruma katkı sağlama çabasından şüphe edemez. Dolayısıyla bu kişilerle temas kurmak, onlardan icazet almak anlamına gelmemeli. Onlarla birlikte çalışmak ve aynı amaca hizmettir aslolan. Diğerleri de onların deneyimlerinden yararlanırsa, seçim öncesi kendileri, seçildiklerinde de kurum kazanır.

0 YORUM