ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Kukla ipini koparacak mı?

12.02.2009

Garip işler oluyor futbol bölgesinde. Galatasaray´ın hakemler konusundaki ağır çıkışına normalde rakip takımdan fazla ses yükselmezdi.

Garip işler oluyor futbol bölgesinde. Galatasaray’ın hakemler konusundaki ağır çıkışına normalde rakip takımdan fazla ses yükselmezdi. Kayserispor dayanamadı. Önemliydi, zira futbolun selameti ve gelişmesi köleliğin bitmesinden geçiyor. Peki “sahip” kim? Basın açıklamaları gösteriyor. Ya da yıllardır adı Galatasaray ile olumlu anlamda eş koşulmuş bir hakemin, verdiği kart kararı yüzünden o kulüp ve taraftarlarınca alaşağı edilmesi girişiminden. Ya da 15 yıldır sisteme hükmeden olarak bu hata üzerinden federasyonu, MHK’yı bitirmek için ant içmelerinden.
Maç sonrası yayınlanan açıklamanın geçmişte olduğu gibi işe yarayacağı (hâlâ o ihtimal var) düşünülüyordu. Federasyonun karşılık vereceğini herkes biliyordu. Ama zaten amaç Levent Bıçakcı’ya yapıldığı gibi, medyadaki tarafsız (!) kalemleri kullanarak federasyonu devirmek değil mi? Bu alıştığımız manzarayı Kayserispor bozdu. Ardından gelecek maçtaki rakipleri Antalyaspor “bu kavgada biz harcanmayalım” dedi.

Son 12 yılda kemikleşip Türk futbolunu kontrolü altına alan, yönlendiren, şekillendiren, yavaş yavaş diğer takımları sindiren, istediği herşeyi yapmasını sağlayacak kölelik düzenini kuran bir kulübün, alıştığının dışında muamele gördüğü an gazabını kusma geleneğidir yaşananlar. Sürekli şımartılıp, her istediğini yapmasına izin verilen, her istediği alınan ama ufacık bir paylamada öfkesini patlatan küçük çocuklar gibi. Bu gücü bilen futbolcular da sahada hakeme hükmetmeye çalışır. Azarlar, çeker, dokunur, küfür eder, taça bile itiraz eder. Ama kurallar onlara karşı esnetilir. Bu yüzdendir sene başından beri defalarca aldatmaya yönelik hareketler yapan Lincoln’un sarı kart görmesine duyulan şaşkınlık. Bu yüzdendir Emre’nin Fenerbahçe’de değişmek zorunda olduğunu, artık öyle herkesin üstüne yürüyüp tekmelerle ceza kesemeyeceğini anlamasının gerektiği.
Zamanla rakipler de direnmenin işe yaramayacağını, hatta daha büyük zarar gördüklerini öğrenir ve pes eder.
Galatasaray, Türk futbol tarihinin en büyük başarısını elde etti. Bu tartışılmaz. Ama Türk futboluna yerleştirdiği kültürün verdiği maddi ve manevi hasarların bilançosu çıkarılamaz, telafi edilemez.
Aslında sorun Galatasaray’da değil. Zira çocuğu şımartan anne-babadır, çevresidir. 12 yıllık süreçte de sorun sistemi yönetenlerdi. Ve en büyük suç medyadaydı. Bunu beslediler, ses çıkarmadılar, alkışladılar, onunla yükseldiler, zenginleştiler, şöhret kazandılar, büyük adam (!) oldular. Ama 12 yılda, bir tükürüğü ve kanı dahi temizleyemediler.

8 YORUM
 • serkom71 12.02.2009 08:55:51
  1

  Sizin yorumlarınızı zevkle okur ,görüşlerinize imza atarım.Ancak Haluk Ulusoyun temelini attığı kayırmacı ve MAFYA geleneği bence hala yıkılamadı.Geçen dönem hakemlerimiizin Beşiktaşa ve Fenerbahçemize yaptığı haksızlıklar hazmedilir gibi değil

 • ieksin 12.02.2009 12:23:38
  2

  mükemmel

 • tolgabn 12.02.2009 12:41:53
  3

  Ebru hanım,Fenerbahçe'nin ofsayttan yediği goller,verilmeyen penaltılar ya da kaleye girdiği halde gol sayılmayan topları ne olacak?Takım kötü,ama kötü de olsa alacağı puanlar gaspediliyor.Aziz başkan neden bu takıma önlem almıyor anlamış değilim.

 • omeryer 12.02.2009 12:54:16
  4

  bu bahsettıgınız gs ye dayalı futbol sıstemınınn en basından berı farkındayızz.herkes farkında onemlı olann bunu degıstırıcek kımsenın olmaması.besıktas yıllarca co pılotlugunu yaptı gs nın.ts de ve dıgerlerıde.

 • İnhisar 12.02.2009 19:54:51
  5

  Gerçekten harika yazıyorsunuz Hasan Ali ATASOY Bey'le birlikte. Adamlar yıllardır (Fatih Terim'le birlikte) içeride dışarıda heryerde saldırgan tavırlar sürdürüyorlar, abluka altına alıyorlar. İttifaklar yapan kimdi acaba? İflah olmayacaklar asla...

 • ultrA_Lady 12.02.2009 20:16:43
  6

  Fenerbahce'de bu zamana kadar zaten hep cok iyi karakterli hakeme hic itiraz etmeyen ve rakip futbolcuyu kasitli tekme atan hic bir futbolcu olmadi degilmi?Hakikatten cok ilginc.. SELCUK SAHIN örnegi var önümüzde hala neyi tartisiyorsunuz ebru hanim?

 • forumcumali 12.02.2009 20:20:59
  7

  Yazı ve yorum yapanlar, tencere kapak gibi olmuşsunuz.

 • piriniz 12.02.2009 21:18:30
  8

  suçlarını asla kabul etmezler, ama biz onların suçlu olduğunu biliriz. bravo ebru hanım size hayranım.