ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Haklı olmak yetmiyor

06.11.2007

Bir hakemin son dakikadaki yanlış kararı (kazası), tıpkı Susurluk'ta olduğu gibi futboldaki bütün tuhaf ilişkileri bir kez daha ortaya döktü.

Bir hakemin son dakikadaki yanlış kararı (kazası), tıpkı Susurluk’ta olduğu gibi futboldaki bütün tuhaf ilişkileri bir kez daha ortaya döktü. Bundan önce de çok dökülmüştü ya bu duvarın sıvası, insan görmek istemedikçe göremiyor.
Beşiktaşlılar veryansın ediyor hakeme. Haklılar. Ama haklılıkları haksızlığa karışıyor çoğunlukla. Faal siyasetteyken de, şimdi de görüşlerine zerre kadar itibar etmediğim Süleyman Demirel’in “Haklı olmak kadar haklı kalmak da önemlidir” mealinden bir sözü kalmış aklımda. Beşiktaşlılar için durum bu noktada tam böyle.
Önceki gece izlediklerim bana bu ülkedeki futbolu, federasyon kadar başka güçlerin, daha doğrusu federasyonla içiçe geçmiş güçlerin yönettiğini bir kez daha gösterdi.
Şöyle olmuş; Haluk Ulusoy aranmış ya da aramış, MHK Başkanı Hilmi Ok ve hakem İsmet Arzuman ‘Maraton’ programına bağlanmış. Dinliyorum, Erman Toroğlu hızar gibi biçti geceyi. Bu ülkede bu ‘vur, kır, parçala, bu maçı kazan’ üslubu çok tutuyor.
Gözaltına düşenler bilir; biri, Toroğlu ‘kötü polis’, diğeri Şansal Büyüka ‘iyi polis’i oynuyor. Onları anlıyorum, ‘işleri bu’ ve işlerini yapıyorlar. Peki, ne hakla MHK Başkanı diğer gazetecilere ‘haber atlatıyor?’ Ne hakla federasyon başkanı diğer televizyonların reytinglerini düşürüyor? Bu hakkı kim veriyor onlara? Digiturk abonelerinin sayısı belli. Bu tartışmadan Digiturk abonesi olmayan Samsunlu, Diyarbakırlı, Manisalı, Mersinli ya da diğer kentlerdeki milyonlarca meraklı insanın haberi olmaması ne demek?
Hilmi Ok ve ‘Maraton’ programını yapanlar arasında bir ‘abi’, ‘kardeşim’ jargonudur gidiyordu ki, fena halde asabımı bozdu. Bu mu yani hakemleri eğitecek kurumun başındaki kişinin dili? Bu dille mi eğitiyorsunuz hakemleri? Bir kurumun başındaki insanlar böyle mi konuşmalı herkesin önünde.
Maçtan sonraki gün MHK Başkanı ve hakem bir basın toplantısıyla soruları yanıtlasa, tansiyonu düşürse daha medeni bir tavır olmaz mıydı?
İşte bu nedenle kimseye ‘haklı olmak’ yetmiyor, bu dil ve bu üslup, haklı olmak için mutlaka ‘kazanmak’ gerektiğini sokuyor çoluğun çocuğun aklına...

0 YORUM