ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM


YAZARLAR

Aramam sormam bir daha!

10.10.2007

Bir yerde sorun mu çıktı? Nedeni kendinden önce dışarıda aramak, artık bir 'Türk hasleti' oldu. Bu siyasette de böyle, gündelik ilişkilerde de... Hele ki futbolda...

Bir yerde sorun mu çıktı? Nedeni kendinden önce dışarıda aramak, artık bir ‘Türk hasleti’ oldu. Bu siyasette de böyle, gündelik ilişkilerde de... Hele ki futbolda...
Beşiktaş’ın iyi futbol oynamadığını takımı yönetenler bile söylüyor ki, revizyondan söz ediliyor. Fakat ne hikmetse sorun her zaman olduğu gibi yine ‘dışarıdan’ kaynaklanıyor gibi gösterilmeye çalışılıyor.
Ertuğrul Sağlam’ı Türkiye’nin en iyi hocası yapacağını duyuran -daha önce kimi yaptığını bilmiyorum ve bunu duyduğumda ‘çok ayıp’ demiştim kendi kendime-, hakemleri ‘mafya’ya benzeten -bu da garip bir açıklamaydı(!)- Sinan Engin, yine patlatmış. Demiş ki; “İçimizde bir sorun yok. Dışarıdan bazı insanlar, medya ve bu durumu bekleyenler var.”
Her Türk tipi polemikte olduğu gibi o da genel konuşup, kişi adı vermiyor. Sorsak “Kim bunlar?” diye, eminim her zaman olduğu gibi, “Onlar kendini bilir” klişesiyle geçiştirecek durumu. Yoksa ben miyim o kişi?
Ertuğrul Sağlam’dan önce takımda revizyona gidileceğini açıklıyor ve uyarıyor Sinan Engin, “Herkes ayağını denk alacak.” Bobo ve Ricardinho’nun ‘kulağını çeken’, ocak ayında transfer yapılacağından söz eden de ilk o.
Oysa Sağlam, kadrosuna güvendiğini, kulübün bütçesinin ancak bu kalibrede futbolcular almaya yettiğini, koydukları hedeflere yürüdüklerini ve takımın geliştiğini açıklıyor. Gerçi ben buna katılmıyorum. Hele ki Beşiktaş’ın dilini tutamayan yöneticilerinden Celal Kolot’un transferle ilgili açıklamalarından sonra Sağlam ile ilgili duygularım -düşüncelerim zaten temelden eleştireldi- ciddi anlamda sarsıntıya uğradı. Ama yine de onun, kendince bir stratejisi olduğunu düşünüyorum. Eleştirdiğim yanları var mı, elbette var, ama konumuz şimdilik bu değil.
Aslında, Sağlam ve Engin arasındaki bu ‘gizli gerilim’in ipuçları geçmişte saklı. Nerede mi? Eski hocaların sitem dolu açıklamalarına arşivden göz atmak yeterli. İşaret edilen kişi nedense hep Sinan Engin olmuş.
Artık maç kazanmak bile yetmiyor Beşiktaş’a, işler karışıyor. Hem takım güven veren ve eğlenceli bir tarzda top oynayamıyor hem de bu tip gerilimler herkesin tadını kaçırıyor.
Bunun dışında her maç sonrası yapılan açıklamalar, o dillerden düşürülmeyen ‘Beşiktaşlı duruşunu’ zedeliyor. Beşiktaş’ı yönetenlerin dili öyle hale geldi ki; Gençlerbirliği maçındaki golde Ali Tandoğan’ın taç atışındaki ihlali için aklı başında bir açıklama yapılmasını bile mümkün kılmıyor artık.
Peki, futbol ahlak değilse, nedir? Dürüstlük, terbiye, kalenderlik değilse, dayanışma, arkadaşlık, dostluk değilse, nedir?
Horoz Lojistik bir yarışma yapıyor; “En İyi Kamyon Arkası Yazısı.” Jüri, üçüncülüğü İstanbul’dan Tuna Karslı’nın kamyonunun kasasındaki yazıya veriyor; “Araman için illa hata mı yapmam gerekir?”
Sinan Engin menacer olmadan önce de, olduğunda da aramıştım Beşiktaş’ı, şimdi bir kez daha arıyorum, aramadı demeyin.

0 YORUM