Orlando City'den flaş Cyle Larin hamlesi

Beşiktaş, Cyle Larin'i açıklayınca Orlando City harekete geçti!

14 Ocak 2018, Pazar 10:14
- A +

Beşiktaş’ın Cyle Larin transferinde flaş gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Orlando City kulübü yaptığı açıklamanın üzerine önemli bir hamle daha yaptı.

Ajansspor'un haberine göre; Beşiktaş, Kanadalı golcü Cyle Larin’i geçtiğimiz günlerde İstanbul’a getirmiş ve dün de sağlık kontrollerinden geçirmişti. KAP’a da transfer görüşmeleriyle ilgili bir açıklama yapılırken ABD’den gelen haber şok etkisi yarattı. Orlando City kulübü Larin’in sözleşmesinin 2019 yılına kadar devam ettiğini ve oyuncuyu ay sonundaki hazırlık kampına beklediklerini ifade eden bir açıklama yayınladı.

Orlando City ünlü avukatla anlaştı!

Orlando City ünlü avukatla anlaştı!

ABD ekibi bu açıklamanın üzerine önemli bir hamle daha yaptı. Ünlü avukat Marcos Motta ile anlaşan Orlando City, Larin konusunu kendi lehine çözmeye çalışacak. Motta, Neymar’ın Barcelona’dan PSG’ye transferi ile Paulo Guerrero’nun doping davasında önemli bir rol üstlenmişti.

Konuyla ilgili DHA'ya konuşan Beşiktaşlı yönetici Şafak Mahmutyazıcıoğlu ise hukuksuz bir durum olmadığını savunmuştu. 

Larin'in Orlando City ile 31 Aralık 2017'ye kadar garanti sözleşmesi bulunuyordu. Kulüp ise istediği takdirde oyuncunun sözleşmesini 2019 sonuna kadar uzatma hakkına sahipti. ABD ekibi bu opsiyonu kullandıklarını ifade ediyor ve Larin'in hala kendi futbolcuları olduğunu dile getiriyor. 

Orlando City bu transferden bonservis ücreti kazanmayı planlıyordu. MLS'te oyuncular ilk 3 senelerinde yurt dışı transfer yaparsan bonservisin %50'sini alabiliyorlardı. 3 seneden sonra ise bu oran %66.6'ya çıkıyordu. Larin da bu 3 seneyi 31 Aralık'ta doldurdu. 

ŞAFAK MAHMUTYAZICIOĞLU: ''HUKUKSUZ BİR DURUM YOK, SÖZLEŞMEYE ÖZEL MADDE KOYDUK''

ŞAFAK MAHMUTYAZICIOĞLU: ''HUKUKSUZ BİR DURUM YOK, SÖZLEŞMEYE ÖZEL MADDE KOYDUK''

Orlando'nun bu açıklamasına karşın Beşiktaş Hukuk İşlerinden Sorumlu ve aynı zamanda Umut Güner ile beraber siyah-beyazlıların transferlerini de yapan yönetici Şafak Mahmutyazıcıoğlu ise Doğan Haber Ajansı'na (DHA) Larin transferinde Beşiktaş aleyhine hukuksal bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

 

Şafak Mahmutyazıcıoğlu, ''Normalde oyuncunun sözleşmesi 31 Aralık'ta bitiyordu. Fakat oyuncu bizimle görüşmeye başlayınca kulübü tek taraflı sözleşmesini uzatmış. Yani tek taraflı sözleşme opsiyonu kullanımı söz konusu. FIFA tek taraflı opsiyon uzatmalarında her zaman oyuncunun lehine kara veriyor. Biz de Amerikan Federasyonu'na değil FIFA'ya bağlıyız. Dolayısıyla da burada herhangi bir olumsuz durumda FIFA bizim lehimize karar verir'' dedi.

Başarılı yönetici Larin ile yaptıkları sözleşmeye özel bir madde koyduklarını da sözlerine ekledi ve ''Cyle Larin ile yaptığımız görüşmelerde bu durumu enine boyuna konuştuk ve sözleşmeye özel bir madde koyduk. Çok düşük bir ihtimal de olsa herhangi bir olumsuz karar çıkması ve kulübümüze maddi yükümlülük çıkması durumunda bu maliyet tamamen Cyle Larin tarafından karşılanacak. Bu açıdan da rahatız. Oyuncunun oynamak istediği takım Beşiktaş'tır. FIFA bu tip durumlarda hep oyuncunun oynamak istediği takıma göre hareket eder, yine öyle olacaktır'' diyerek Beşiktaş'ın herhangi bir olumsuzlukta maddi yükün altına girmeyeceğini sözlerine ekledi.