Okulların turnuvası EuroLeague ortaklığında oynanacak

EuroLeague Basketbol, İspanya'da okullar arası düzenlenen Copa Colegial ile yeni ortaklık anlaşmasını birçok önemli ismin katıldığı törenle duyurdu.

23 Ocak 2018, Salı 23:53
- A +

EuroLeague Basketbol'un partner olarak destek verdiği okullar düzeyinde İspanya genelinde oynanan Copa Colegial'ın sunumu Barselona'da düzenlendi. Basketbolu ülke genelinde daha fazla öğrenciye ulaştırmayı amaçlayan girişimin 12. organizasyonu başlatıldı. 

Salı günü gerçekleştirilen sunumda EuroLeague Basketbol ile Fundacion Baloncesto Colegial yani Kolej Basketbol Vakfı arasında beş yıllık yeni bir ortaklık anlaşması imzalandı. Bu anlaşma ile Copa Colegial'ın etkisinin çok daha artacağı belirtildi. Ortaklığın amacı zaten gençlere rekabetçi ve aynı zamanda sportmenlik içeren bir ortamda, sevdikleri sporun içinde daha fazla fırsat yaratmak...

Törende EuroLeague Basketbol Başkanı ve CEO'su Jordi Bertomeu, Burada olmak, her şeyin başladığı yeri anlamamıza yardımcı oluyor. Burada olmak en baştan beri paylaştığımız, geliştirdiğimiz değerleri hatırlamamızı sağlıyor." şeklinde başladığı sözlerine...

Bu değerler; paylaşmak, çalışmak, gelişmek, takımın bireysellikten daha önemli olduğunu hissetmek. Özellikle takım arkadaşlarına yönelik en önemli kelime ise "dayanışma"... Bu oynamaya başladığında öğrendiğimiz şey ki sonrasında Pau ve Victor her hafta bunları sahada gösteriyorlar. Belki de daha fazla gösteriyorlar çünkü onlarla daha sık çalışıyoruz. Burada bulunabilmek, başlangıç noktasına dönebilme imkanı büyük bir fırsat ve bu yüzden bizle olan herkese çok teşekkür ediyoruz." şeklinde devam etti. 

Organizasyona; Barcelona Lassa'nın yıldızları Pau Ribas, Victor Claver, Barcelona'nın eski efsanelerinden Audie Norris, Fundacion Baloncesto Colegial'in başkanı Xavier Bertolin, Fundacion Barcaria "La Caixa" direktörü Xavier Bertolin katıldı.

Copa Colegial'ın yeni organizasyonu Madrid, Barselona, Sevilla, Zaragoza, Valencia, Vitoria, Malaga, A Coruña ve Valladolid şehirlerinde 200 okul arasında oynanacak. Şehirler arasında EuroLeague'de mücadele eden takımların şehirleri de yer alıyor. 

Tören, Copa Colegial'e Barcelona'dan katılan ilk okul olan Escola Pia Sarria'da düzenlendi. Okulun erkek takımı 2016'da ikinci olurken, kızlar takımı geçtiğimiz sezon yarı final oynamıştı. 

Törene katılanlardan Pau Ribas, "Önemli olan sınıf arkadaşlarımızla oynamaktan keyif almaya devam etmektir" dedi. 

Victor Claver ise "Şimdi görüyorsunuz ki EuroLeague de oynuyoruz ama basketbol oynamaya biz de okul bahçesinde başladık" dedi.