Muhammed Demirci: Hedefim Beşiktaş'a geri dönmek

Beşiktaş'ın eski futbolcularından Türkiye'nin çoğu zaman gündemind eolan Muhammed Demirci, Beinsports'a açıklamalarda bulundu, önemli sözler sarfetti.

16 Ocak 2018, Salı 14:00 Son Güncelleme: 16 Ocak 2018, Salı 14:30
- A +

TYürk futbolunun her zaman gündeminde yer alan, bugünlerde İstanbulspor'da forma giyen Muhammed Demirci şu anki durumu ve geleceğiyle ilgili Beinsports'a açıklamalarda bulundu. İşte 23 yaşındkai oyuncunun sözleri: 

Geçen sene ligimizde 1. olduk ve TFF 1. Lig'e ilk sıradan girdik. Bizim çok sempatik bir takımımız var. Oyun taktiğimiz günümüz futboluna çok uygun bunun için de herkes bizi beğeniyor.

Bu ligde Altınordu'ya göre daha taze bir takımız. Onalrın TFF 1. Lig tecrüvesi var. Onlar da çok ciddi oyuncu yetiştirme projelerine sahipler ama biz de öyleyiz.  Önce ligde kendi hedefimizi belirleyip daha sonra genç oyuncuların önünü açmayı hedefleyen bir kulübüz. 

Ben Süper Lig'de, 2. Lig'de  de oynadım. TFF 1. Lig de çok kaliteli bir lig. Antep gibi problemli takımlar haricinde kopan takım henüz olmadı. Bizim de playoff'a yakın olmamız bizim için büyük bir avantaj. 

Yalçın (Koşukavak) hoca futbola çok yoğunlaşan biri. Günümüz futbolunun gerektiridklerini blen birisi. Bizim 3-4 tane çok iyi bildiğimiz ve çalıştığımız taktiklerimiz var. Bazı takımlar saha içinde biz taktik değiştirdiğimiz zaman ne yaptığımızı anlayamıyorlar. Taktiksel mantalite olarak en iyi takımlardan biri olduğumuzu düşünüyorum. 

Tabii ki benim de geçmişte hatalarım oldu. Çok gençtim. Basının önüne çıktığımda neredeyse çocuktum. O çocukluktan kurtulup profesyonel olup Beşiktaş gibi bir takımda oynadığım için de kendimi aslında bir nebze başarılı buluyorum ama hatalarımdan da ders çıkardım. Önemli olan da bu. 

İstanbulspor'a gelerek iyi bir tercih yaptığımı düşünüyorum. iyi veya kötü bir sezon geçirdik ve şampiyon olduk. Bunda benim de katkım olduğumu düşünüyorum. Sonra ameliyat oldum, çok fazla oynayamadım. İkinci ayrıda inşallah daha fazla forma şansı bulacağım. 

Beşiktaş gibi bir takımda kalmak tabii ki isterdim. İçimde tabii ki ukde kaldı. Ben o döenmde altyapı düzeyindeyken Beşiktaş'a gitmeden önce takımların çoğu beni istiyordu. 3 büyükler de dahil. Ama ben Beşiktaşlı olduğum için orayı tercih ettim.

En son ayrılamdan önce Slaven Bilic zamanında 15-16 maç oynamıştım. O forma altında mücadele etmek her zaman büyük bir gurur ve oraya dönmek de benim hedeflerim arasında. 

Ben ilk A takıma çıktığımda Simao, Fernandes, Almeida yeni gelmişti. Bana çok yardımcı oldular, değer verdiler. Benim nerede ne yapmam gerektiğini anlatıyorlardı. Aslında umurlarında olmayabilirdi ama destek oldular. Necip ve Atınç da bana çok yardımcı oldu. 

Genç olmak aslında kötü değil futbol açısından ama ön plana çıkıp sizden çok fazla şey beklendiği zaman olumsuzlukalr yaşanabiliyor. Bence Abdülkadir ve Yusuf Yazıcı zamanında çıktılar. 

Ben 11-12 yaşımda Barcelona'ya gittiğim zaman ve döndüğümde tolerans yoktu. Bu beni çok zorladı. Bugün Yusuf hata yaptığında "Biz bu oyuncudan ileride de faydalanacağız" denebilir ama ben hata yaptığımda o donem 'Muhammed bu muydu?" deniyordu.

Barcelona da çok güzel ilişkilerim oldu. Oraya gittiğimde büyüklüğünü farkında değildim. Gittim ve sadece antrenman yaptım. Hiçbir baskı hissetmedim. Gayet başarılı geçti. İki günde 2 üst kademeye atladım. Önce yaşıtlarımla başlamıştım. 

Antrenmanlarda 11'e 11 oynarken en az 10 tane hoca hiç kalkmadan bizi izliyordu. O zaman ben hiç orada kalmayı da düşünmedim. Birçok şeyi farkında da değildim. Onlar da beni beğenmişledi, ben de antrenmanalrda iyiydim.
 

Beşiktaş Avrupa'da çok zorlu maçlara çıktı. Neredeyse 2 sezondur aynı takımla oynuyorlar. Yine şampiyonluk adayılar. Başakşehir'in yerini de asla şansa bağlamıyorum. Böyle devam ederler diye düşünüyorum. 

Bayern maçı çok zor Beşiktaş'ın. Yalan söylemek de istemiyorum ama orada ve burada beraberlik olabilir diye düşünüyorum. 

İyi yabancı oyuncular bizim gibilere çok faydalı olabilir. Ben Fernandes'ten çok şey öğrendim. Onun kötü yanlarını bana hiçbir şey katmayacağı için görmüyorudum. Onun için yabancılar katkı sağlar diye düşünüyorum ama çok fazla da olunca alttan gelen gençlerin önü tıkanabilir.