Kartal bir adım önde!

Devleri adım adım izleyen Orhan Yıldırım ile Yusuf Dursun yazdı...

27 Ekim 2011, Perşembe 02:30
- A +

Kartal bir adım önde

Beşiktaş'ta moraller zirvede, takım bütünleşti. Eğer Carvalhal sahaya koşan ve mücadele eden bir takım sürerse, önünde kimse duramaz.

Derbi öncesinde Beşiktaş’ın son durumuna bir bakalım... Moraller zirvede. Lige devam maçında Mersin engeli geçildi. Fenerbahçe, Trabzon, Galatasaray ve Bursa’nın kayıp puanları karşısında 11 puan alındı! Guti ve Almedia maç için hazır. Takıma girmeye başlayan, Hilbert, Ernst hazır kıta. Cenk kendine geldi.

Almanlar mutlaka oynamalı

Tüm bu olumlu gelişlerin dışında, Carvalhal’ın kadro seçimi maçın sonucunu belirleyecek. Eğer Portekizli çalıştırıcı, vatandaşlarını öne çıkarıp, Almanları kenara iterse ipini çekmiş olur. Çünkü maç seçen Portekizliler’in ne zaman, ne yapacağı belli değil. Alman oyuncular ise belli disiplin içinden hiç çıkmıyorlar. Necip de bunlara ayak uydurmaya çalışıyor. Bu dinamizim takımın her yerine yansıyor. Bunlara bugün, geldiği günden beri yan gelip yatan Simao’nun da eklenmesi şart. Ayrıca Q7 faktörü de çok önemli. Derbide Beşiktaş, koşan, mücadele eden doğru kadro ile sahaya çıkarsa, karşısında Fenerbahçe ya da başka takım, kim olurla olsun
galibiyet alır. Şu duran, yan toptan yenilen amatör gollere de çare bulma şartıyla..

Orhan Yıldırım

Eksiği yok fazlası var

Dia'nın derbi öncesi sakatlanması Kanarya'da moralleri bozmadı. Volkan ve Mehmet Topuz'un oynayacak olması ise takımdaki herkesi sevindirdi

Derbi öncesi sakatlıklarla boğuşan Fenerbahçe, bu handikapı aşarsa Fiyapı İnönü Stadı’ndan istediği sonuçla ayrılabilir. Aykut Kocaman’ın sahaya süreceği Mehmet Topuz ve Volkan Demirel, derbiye antrenman eksikleriyle çıkacak. Bunlara ağrıları bulunan Yobo da eklendiğinde, Sarı-Lacivertliler’in bu akşam işi çok kolay olmayacak izlenimi verebilir. Dia’nın da kadroda olmayışı Kanarya’nın eksilerinden gibi görünebilir, ancak bu durum Fenerbahçe cephesinde pek fazla dert edilmedi. Kaleci Volkan Demirel ve Mehmet Topuz’un oynayabilecek durumda olması ise Sarı-Lacivertliler’de morallerin tavan yapmasına neden oldu. Aykut Kocaman’ın en büyük kozu ise şüphesiz Alex de Souza olacak. Kaptan gününde olursa, sazı eline alır. Deplasman maçlarındaki etkili oyunu da Fenerbahçe’nin derbide ki artılarından.

Kötü tezahürat motive eder

Sarı-Lacivertli taraftarların alınmayacağı maçta, Beşiktaş seyircisi bilinen performansıyla Fenerbahçeli futbolcuları 90 dakika boyunca zorlayacak en önemli etkenlerin başında geliyor. Ancak Aykut Kocaman ve öğrencileri, Siyah-Beyazlı taraftarların tezahüratlarını, kendilerini artı motive edecek bir şekilde algılarsa, seyircisiz oynamanın dezavantajını, avantaja çevirebilir.   

Yusuf Dursun

2
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;