İzmirliler buz patenine ısındı

Ali Korkmaz İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bornova'daki Aşık Veysel rekreasyon alanı içinde yaptırılan Olimpik Buz Pateni Salonu'na, İzmirlilerin ilgisi artarak devam ediyor.

18 Ekim 2011, Salı 11:36
- A +

Bornova’da, içinde 3 basketbol sahası, 1 tenis kortu, 1 mini futbol sahası, 1,5 kilometrelik bisiklet yolu, yürüyüş yolları ve açık hava spor aletlerini barındıran Aşık Veysel rekreasyon alanındaki Olimpik Buz Pateni Salonu, yaklaşık bir senedir faaliyet gösteriyor.

Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki sporcuların yanı sıra vatandaşlara da hizmet veren buz pateni salonuna, hafta sonunda özellikle çocuklar tarafından yoğun ilgi gösteriliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Şube Müdürü Can Karakayalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir’e kazandırılan modern tesis hakkında vatandaşlardan çok olumlu tepkiler aldıklarını, bu sene bir çok buz pistinin aksine, temmuz ve ağustos aylarında da İzmirlilere hizmet verdiklerini söyledi.

Vatandaşlardan gelen talebin çok fazla olduğunu kaydeden Karakayalı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hafta sonları yaklaşık 600-700 kişiye hizmet veriyoruz. Genellikle çocuklar rağbet ediyor. Hedefimiz iyi sporcular yetiştirmek. Geçen sene şampiyon olan buz hokeyi takımımız, bu sene de şampiyonluk için mücadele edecek. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bize çok destek veriyor. İmkanlarımız çok iyi, herkesi tesisimize bekleriz. Tesisteki çalışmalarımızın yanı sıra sosyal projelerimizi de sürdürüyoruz. İmkanı kısıtlı çocukları pistimize getirmeye çalışıyoruz. Buzda bir defa kayan, bir daha pistten çıkamıyor. Bütün İzmirlileri piste bekliyoruz."

Başantrenör Neşe Olcay
İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Buz Pateni Başantrenörü Neşe Olcay ise buz patenine başlamak isteyenler için hafta sonu ve hafta içi çeşitli kurs programlarının bulunduğunu, cumartesi ve pazar günleri saat 11.00’de 12 yaşa kadar olanların katıldığı bir kursun olduğunu, bundan bir saat sonra da yetişkinler için kurs düzenlediklerini söyledi.

Hafta sonu katılamayanlar için de salı ve perşembe günleri saat 19.00’da kurs düzenlediklerini, ücretin aylık 120 lira olduğunu ifade eden Olcay, kursa katılanların temel adımları öğrenme ve kendileri geliştirme şansı bulduklarını dile getirdi.

Neşe Olcay, buz üstünde kalmanın yeteneğe bağlı olduğunu, bazılarının bir dersle, bazılarının da 4-8 saatlik dersle başarı sağladığını ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün buz pateni branşının 1997’de faaliyete başladığını hatırlatan Olcay, şöyle konuştu:
"2001’de ilk milli sporcumuzu çıkardık. 2005’de buz pistimiz kapandıktan sonra sporculara destek vermeye çalıştık. Milli kadromuz yarışmalara devam etti. Şu anda 5 milli sporcumuz var ve Türkiye’nin yanı sıra dünya ve Avrupa’daki başarılarımızı sürdürmek için çalışmalarımız var. Sporcularımız cimnastik desteğinin yanı sıra modern dans desteği de alıyorlar. Buz pistimiz bu eğitimleri alabilmeleri açısından her türlü yeterliliğe sahip. Bu nedenle çok şanslıyız."

Milli sporcu Cem Doğanay
Çalışmalarını buz pateni salonunda devam ettiren genç sporcu Cem Doğanay, 3 yaşında başladığı buz pateninde 11 yıldır mücadele ettiğini, 7 yaşından itibaren yer aldığı yarışmalarda ise şu ana kadar 16 madalya aldığını söyledi.

Bu spor dalında 5 altın, 6 gümüş ve 5 bronz madalya kazandığını kaydeden Doğanay, "Rusya’da ve Estonya’da katıldığım uluslararası yarışmalarda da 5’inci oldum. Çalışmalarımı en iyi şekilde yürütüyorum. Hedefim, dünya şampiyonasında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek" dedi.

AA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;