İşte Samsung'un son sürprizi: Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung'un bu yıla damgasını vurması beklenen yeni oyuncakları Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus ilk kez resmen görüntülendi! Peki yeni telefonlar hangi özelliklerle geliyor?

06 Şubat 2018, Salı 09:45 Son Güncelleme: 06 Şubat 2018, Salı 10:06
- A +

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung'un bu yıla damgasını vurması beklenen yeni oyuncakları Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus ilk kez resmen görüntülendi! Peki yeni telefonlar hangi özelliklerle geliyor?

Samsung'un çok konuşulan telefonu Galaxy S9 ve S9+ oldukça yakın bir zamanda tanıtılacak. Peki bu telefon nasıl olacak, ülkemizde ne zaman piyasaya çıkacak ve fiyatı ne kadar olacak?

Barcelona'da düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi'nde, 25 Şubat'ta tanıtılacak olan, Samsung'un Galaxy S9 serisi telefonları, onlarca dedikodunun arasında çıkacak.

Ülkemizde çıkış tarihinden yaklaşık olarak 1 ay sonra satışa sunulması beklenen Galaxy S9 serisi biraz hayal kırıklığı yaratan bir fiyatla karşımıza çıkacak. Telefonun tahmini olarak iPhone X ile aynı fiyat aralığında piyasaya sürüleceği yakın zamandan bu yana dillendirilen bir konu.

Bu da Galaxy serisinin yaklaşık olarak 1000 dolardan satışa sunulacağı, ülkemizdeki vergilendirme düşünüldüğünde 5000 ila 6000 TL bandında bir rakama sahip olacağı anlamına geliyor.

Bu arada Samsung'un pazarlama stratejisine geriye dönük olarak baktığımızda telefonu çıkar çıkmaz almamakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Zira Güney Koreli şirket, telefonu piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra, genellikle indirim yoluna gidiyor.

Parmak izi sensörleri artık kameraların yanında değil arkasında yer alıyor. Bu şekilde daha kullanışlı olacakları görülen telefonlardan “Plus olanda çift lensli kamera bulunuyor. Kamera konusunda oldukça iddialı iki model yolda bulunuyor.

Artık kesinleştiği üzere Galaxy S9’da 2.960×1.440 piksel çözünürlüklü 5,8 inç Super AMOLED ekran, Galaxy S9+ ise 6,2 inçlik ekran yer alıyor.

Yerine göre Snapdragon 845 ve Exynos 9810 ile satışa sunulacak telefonlardan Plus modelde 6 GB RAM ve 128 GB depolama, normal versiyonda ise 4 GB RAM ve 64 GB depolama bulunuyor.

Galaxy S9’un arkasına 12 megapiksel çözünürlükte F1.5 – F2.4 değişken diyaframlı lens koyacak üretici, Galaxy S9+’da yukarıda da söylediğimiz gibi çiftli kurulum kullanıyor.

Gelişmiş kameraların Full HD çözünürlükte saniyede 480 kare video çekebileceği de dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. Önlerinde ise 8 megapiksellik kamera yer alacağı belirtilen telefonlar, Iris ile yüz tanıma birleştiren bir akıllı güvenlik sistemiyle karşımıza çıkacak.

İlk görüntülerden önce de ilgili telefonların muhtemel görüntüleri konsept aşamasında interneti kasıp kavurmuştu. O görüntüler de bugünküleri aratmıyor!

Konsept görüntülerde Galaxy S9'un arka yüzü bu şekilde görülüyor. Çift kamera bu kez iPhone X'te olduğu gibi yata konumlandırılmış.

Ön kısım ise çerçevesiz yapısıyla dikkat çekiyor ki artık yeni telefonlarda çerçeve görmemek bizi şaşırtmıyor! Galaxy S9 Plus'ın kamerasıyla ilgili de birçok iddia var. Peki yeni telefonların kamerası nasıl olacak?

Bildiğimiz üzere son dönemde akıllı telefon üreticileri arasında bir kamera rekabeti yaşanıyor. Özellikle LG G6, Google Pixel 2 ve iPhone X oldukça iyi kamera özelliklerine sahip. Bu nedenle S9 denince akla gelen ilk özelliklerden biri de haliyle kamera oluyor.

S9 Plus’ın kamera özelliklerinin şu şekilde olması bekleniyor: 

S9 Plus’ın kamera özelliklerinin şu şekilde olması bekleniyor: 

> Çift lens 12-megapiksel çözünürlük
> f/1.4 diyafram aralığı
> 60 fps 4K video kaydı
> 240 fps Full HD video kaydı

Kamerada en çok dikkat çeken detay, Samsung’un f/1.4 diyafram aralığı yakalayabilmiş olması. Bu da düşük ışıkta kamera performansını çok daha iyi kılacaktır. Bildiğimiz üzere Apple’ın 6 bin liralık tepe seviyesi iPhone X’un kamerasının diyafram aralığı f/1.8 ve düşük ışık performansının çok iyi olduğunu söylemek pek mümkün değil.