Gönülleri fetheden Anastasia Bryzgalova'nın madalyası geri alındı

PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları’nda çiftler curling mücadelelerinde dikkat çeken Anastasia Bryzgalova ile birlikte bronz madalya alan Rus sporcu Alexander Krushelnitskiy'nin doping testinde meldonium maddesine rastlandı. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Krushelnitckii'nin, doping yapmaktan suçlu bulunduğunu açıkladı. Çiftin bronz madalyası geri alındı.

22 Şubat 2018, Perşembe 12:19 Son Güncelleme: 22 Şubat 2018, Perşembe 12:20
- A +

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'nda bronz madalya kazanan Rus curlingci Aleksandr Krushelnitckii'nin, doping yapmaktan suçlu bulunduğunu açıkladı.

CAS'tan yapılan açıklamaya göre, 23. Kış Olimpiyatları süresince Güney Kore'nin Pyeongchang kentinde ofis açan CAS'ın dopingle mücadele dairesinin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) talebiyle başlattığı soruşturma sonuçlandı. 

Rusya'dan olimpik sporcu statüsündeki Aleksandr Krushelnitckii'nin yasaklı "meldonyum" maddesini kullandığı tespit edildi.

Krushelnitckii ile curling branşı karışık çiftler kategorisinde bronz madalya aldığı partneri Anastasia Bryzgalova'nın, diskalifiye edilmesine karar verildi. 
Krushelnitckii'nin ceza süresini, Dünya Curling Federasyonu (WCF), çiftten alınan madalyanın hangi takıma verileceğini ise IOC ve WCF belirleyecek.

PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları'nın başlamasının ardından eşi Aleksandr Kruşnelskiy ile çiftlerde yarışan Brizgalova, güzelliğiyle sosyal medyanın ilgi odağı olmuştu.

Öte yandan çift müsabakalarında, yaz aylarında evlendiği eşi Aleksandr Kruşelnitskiy ile oynayan Brizgalova, sadece güzelliğiyle değil başarısıyla da adından söz ettirdi.

Bronz madalyanın sahibi olan Brizgalova ve Kruşelnitskiy, Rusya’ya curling sporunda ilk olimpik madalyasını getirdi. Norveçli takıma karşı yarışan ikili 8:4 puan elde etti.

Ancak Kruşelnitskiy'in dopingli çıkması bu başarıya gölge düşürdü.

A numunesinde meldonium'a rastlanan Rus sporcu için doping prosedürü başlatıldı.

B numunesinde de aynı maddeye rastlanması durumunda bronz madalya çiftin elinden alınacak.