'Gen'lerinde var!

2003 Avrupa Voleybol Şampiyonası'nda kazanılan gümüş madalya ile Türk voleyboluna uluslararası arenada en büyük başarıyı yaşatan Ay-Yıldızlı kadrodan sadece 3 isim, bir kez daha kürsüye çıktı. Çifte madalya ile tarih yazan işte o üçlünün içerisinde Gülden, Esra ve Neslihan yer aldı.

04 Ekim 2011, Salı 12:00
- A +

Yıl 2003... Türkiye, tam 36 sene sonra Avrupa Voleybol Şampiyonası’na ikinci kez ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştı. Taraftar desteğini de çok iyi değerlendiren Millilerimiz, bu avantajı gümüş madalya ile taçlandırmıştı. Zaten o yıla kadar Türkiye’nin uluslararası arenada kayda değer bir başarısı da yoktu. 2003’te Bahar Mert,  Esra Gümüş, Sinem Akap, Özlem Özçelik (kaptan), Aysun Özbek, Natalia Hanikoğlu, Mesude Kuyan, Pelin Çelik, Çiğdem Can Rasna, Seda Tokatlıoğlu, Gülden Kayalar ve Neslihan Demir Darnel’den oluşan Milli Takımımız, coach Halil Reşat Yazıcıoğulları önderliğinde Türk voleybolunun yükselme dönemini açan bir başarıya imza attı.

8 yıl sonra gelen ikinci madalya

2003’teki Avrupa ikinciliği sonrasında Türkiye, ilk kez Dünya Şampiyonası, Dünya Kupası, ve Dünya Grand Prix’sinde boy gösterdi. Bu madalyanın üzerinden tam 8 yıl geçmişti ki, ‘Filenin Sultanları’ bir kez daha Avrupa Şampiyonası’nda madalyaya ulaştı ve 3.’lük kürsüsüne çıktı. Türk voleybolunun belki de gelişmesini sağlayan işte o tarihi 2.’liği elde eden Milli Takım’da yer alan 12 sporcudan sadece 3’ü, bir kez daha madala kazandı. Bu gururu yaşayan libero Gülden, kaptan Esra ve dünyanın en iyi pasör çaprazlarından biri  olan Neslihan’ı FANATİK bir araya getirdi.

Tarihi üçlünün şimdiki hedefi; olimpiyat

Gülden Kuzubaşıoğlu: Tabii ki çok gururluyum. 2003’te ilk defa Milli Takım’da oynamıştım. O kadroda yer almıştım. Yaşadığım ağır sakatlık sonrasında yeniden Milli Takım’a seçildim. Esra, Neslihan ve ben ikinci kez bunu gurur yaşıyoruz. Umarım bu sonuncusu olmaz. Her geçen gün voleybol daha da iyiye gidiyor. Milli Takım olarak tek yapamadığımız; olimpiyata gitmek kaldı. Umarım bunu da başarabiliriz.

Esra Gümüş: 2003 Avrupa Şampiyonası’nda ikincilik elde eden Milli Takım kadrosunda yer almıştım. Tam 8 sene sonra Avrupa üçüncülüğü kazandık. Ben; kendimi, Neslihan ile Gülden’i şanslı sporcular arasında görüyorum. İnşallah bundan sonra daha fazla madalya ve en önemlisi de şampiyonluk elde ederiz. Çünkü bu takım iyi şeyleri hakediyor.

Neslihan Darnel : Bu üçüncülüğünün bizim için büyük bir anlamı var. Çünkü 2003’ten sonra uzun süre  başarı elde edememişti. 11 yıldır bu formaya hizmet ediyorum. Ve böyle önemli bir ana tanıklık ettiğim için çok mutluyum. O günden bugüne hiçbir şey değişmedi. Sadece biraz daha tecrübe kazandım. Her şekilde görevimi yerine getirmeye çalışıyorum.

Hatice Yücel

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;