Formula 1'de grid kızları yerine grid çocukları

Pilotlara eşlik etmeleri için grid kızları kullanmaya 'günümüz toplum kurallarına uymadığı' gerekçesiyle son vererek tartışma yaratan Formula 1, artık 'grid çocukları' kullanacağını açıkladı. Böylece motor sporlarının gelecekteki şampiyonlarına kahramanlarından esinlenma fırsatı sunulacağı savunuldu.

06 Şubat 2018, Salı 17:32 Son Güncelleme: 06 Şubat 2018, Salı 17:33
- A +

FIFA'nın UNICEF ile anlaşması uyarınca futbolcuların seremoniye çocuklarla birlikte çıkmasını çağrıştırır şekilde Formula 1'de grid kızlarının yerini grid çocuklarının alacağı açıklandı.

Buna göre motor sporları kulüplerinde rol alan ve karting yarışlarına katılan çocuklarla gençler, 2018-19 sezonunda start sinyalinin beklendiği alanda pilotlara eşlik edecek.

FIA İLE F1'İN ORTAK KARARI

FIA İLE F1'İN ORTAK KARARI

Kararın, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) ile F1'in sahiplerinin ortak girişimi olduğu belirtildi.

LİYAKATA GÖRE YA DA ÇEKİLİŞLE

LİYAKATA GÖRE YA DA ÇEKİLİŞLE

F1'in açıklamasına göre kulüpler bünyelerinden hangi çocukları F1'e göndereceklerini liyakata göre ya da çekilişle belirleyecek.

Her Grand Prix'de gridde dünyanın en iyi 20 sürücüsüne eşlik edecek çocuklarla birlikte aileleri de davet edilecek. Böylece çocuklar aileleriyle birlikte en sıradışı yarışın en heyecan verici anlarına bire bir tanıklık edecek.

​YENİ ŞAMPİYONLAR YETİŞECEK

​YENİ ŞAMPİYONLAR YETİŞECEK

Takımların grid kızları, pilotların isimlerinin yazılı olduğu tabelalar tutmalarının yanısıra ilk üçe giren pilotlarla birlikte podyuma da çıkıyordu.

FIA Başkanı Jean Todt ise ''Grid çocukları uygulaması, sporumuzun gelecekteki şampiyonlarına kahramanlarının yanında durma fırsatı sunacak'' dedi.

F1 Ticari Operasyonlar İdari Direktörü Sean Bratches, ''Formula 1 kahramanlarının yeni kuşaklarına esin vermenin bundan daha iyi bir yolu olabilir mi'' diye konuştu.

YENİ SAHİPLE BİRLİKTE KURALLAR DEĞİŞİYOR

YENİ SAHİPLE BİRLİKTE KURALLAR DEĞİŞİYOR

F1'in ticari haklarını 40 yıllık patronu Bernie Ecclestone'dan Ocak 2017'de satın alan Liberty Media isimli şirketin, oyunun değilse de, şovun kurallarını değiştirmeye başladığı belirtiliyor.

Yeni sezon 25 Mart'ta Avustralya Grand Prix'si ile başlayacak.

Formula 1 Ticari Operasyonlar Direktörü Sean Bratches, yaptığı açıklamada "Geçtiğimiz yıl boyunca hangi alanlarda güncellemeler yapılabileceğini inceledik. Motor sporlarının ruhuyla daha iyi örtüşen değişikliklerin gerekli olduğu kararına vardık" dedi.

Bratches, "Grid kızları her ne kadar Formula 1 Grand Prix'leri ile özdeşleşmiş bir şey haline gelmiş olsa da, bu geleneğin markamızın temsil ettiği değerlerle örtüşmediğini düşünüyoruz" dedi.

Bratches, ayrıca 'grid kızları' uygulamasının Formula 1'in hayranları açısından da uygun olmadığını söyledi. Gerek dansta, gerek görsel şovlarda sporun içinde ve yanında birçok alanda yer alan kadın figürünün, Formula 1'de "değerlerimizle örtüşmüyor" denilerek yasağa tabi tutulması geniş bir çevrede rahatsızlığa sebep oldu.

Mercedes patronu Niki Lauda, kararı "aptalca" diye niteleyerek F1 yöneticilerinin kararlarından dönmeleri gerektiğini ifade etti. F1 ve Dart'ta uygulanan hostes yasağının diğer branşlara sıçramasından korkuluyor...

Formula 1 yöneticilerinin 'günümüz toplum kurallarına uymayan bir kullanım' gerekçesiyle 2018'de işten çıkardığı grid kızları, feministlere çattı. 

Twitter'da seslerini yükselten grid kızları, 'kadın hakları savunucuları yüzünden çok sevdikleri bir meslekten oldukları ve işsiz kaldıkları' savını ortaya attı.

Sputnik'in haberine göre Formula 1'de pilotların başlama sinyalini beklediği alanda toplanan hostesler olan grid kızları, pozisyonlarının feshedilmesiyle işsiz kalmalarının ardından tepkilerini sosyal medyada dile getirdi.

F1'in ardından dart ve snooker turnuvalarında da kadın hostes uygulaması kaldırılırken, grid kızlar, kadın hakları savunucularının kantarın topuzunu kaçırmasının kurbanı olduklarını öne sürdü.

'KADIN HAKLARI MÜCADELESİ ADINA BAŞKALARINA NE YAPACAKLARINI SÖYLEMEMELİLER'

'KADIN HAKLARI MÜCADELESİ ADINA BAŞKALARINA NE YAPACAKLARINI SÖYLEMEMELİLER'

Rebecca Cooper ''Kadın hakları için mücadele ettiklerini söyleyen kadınların başkalarına ne yapıp yapmamaları gerektiğini söylemesi gülünç. Bu yüzden bizim sevdiğimiz ve yapmaktan gurur duyduğumuz bir işi durdurmaları saçmalık'' dedi.

'HİÇBİR ZAMAN RAHATSIZLIK HİSSETMEDİM'

'HİÇBİR ZAMAN RAHATSIZLIK HİSSETMEDİM'

Lauren-Jade Pope,''O feministler yüzünden işimizden edildik. 8 yıllık grid kızıyım ve hiçbir zaman kendimi rahatsız hissetmedim. İşimi seviyorum, sevmeseydim yapmazdım! Kimse bizi bunu yapmaya zorlamıyor! Bu bizim tercihimiz!'' diye sesini yükseltti.

'HİÇBİR ŞEKİLDE İSTİSMARA UĞRAMADIM'

'HİÇBİR ŞEKİLDE İSTİSMARA UĞRAMADIM'

Hannah Louise ''Bir grid kızıyım, mesleğimi SEVİYORUM, bu iş BENİM TERCİHİM. Şu sıra yaşadığımız mesele, hiçbir şekilde istismara uğramamış insanlar adına istismar eden çok fazla insan olması'' diye yazdı.

'SAYGI GÖRÜYORDUM, ÜCRETİM DOLGUNDU'

'SAYGI GÖRÜYORDUM, ÜCRETİM DOLGUNDU'

Lucy Stokes ''İşimi seviyorum. Saygı görüyorum, iyi ücret alıyorum ve çalıştığım takımı temsil etmekten gurur duyuyorum. Kimsenin hele feministlerin mesleğimizi yargılamaya hakkı yok. Dürüst olmak gerekirse onlar yüzünden bu kadar çok kadın işsiz kalıyor. Hani nerede eşitlik ve kadınların güçlendirilmesi?'' diye sorguladı.

HOLLYWOOD'DA SİSTEMATİK TACİZLE MÜCADELE KAMPANYASININ ARTÇILARI

HOLLYWOOD'DA SİSTEMATİK TACİZLE MÜCADELE KAMPANYASININ ARTÇILARI

Formula'nın grid kızları uygulamasından vazgeçmesi, Hollywood'daki sistematik cinsel saldırı ve istismarın ifşa edilip bununla mücadele edilmesi için başlatılan 'MeToo' ve 'Time's Up' gibi kampanyaların çapının çok genişlemesinin ardından geldi.

ECCLESTONE: KIZLAR ŞOVUN PARÇASI

ECCLESTONE: KIZLAR ŞOVUN PARÇASI

Formula 1'i 40 yıl yönetmiş olan eski başkan Bernie Ecclestone'dan da grid kızlarına destek geldi. 87 yaşındaki Ecclestone ''Kızlar şovun bir parçası. Bu sporun fanları da ihtişamı, cazibeyi seviyor'' dedi.

'BİRAZ PÜRİTENLEŞTİK Mİ NE?'

'BİRAZ PÜRİTENLEŞTİK Mİ NE?'

Ecclestone ''Grid kızlarına izin verilmeli, çünkü sürücüler onları seviyor, izleyici onları seviyor, gerisi kimin umurunda. Kızların hepsi güzel giyiniyor. Rolex ve Heineken gibi sponsorların prezentabl olmayan kızlarla işi olmaz ki'' dedi.

Ancak Ecclestone yolsuzluk skandalları kadar cinsiyetçi açıklamalarıyla da tanının bir şöhret.

Örneğin IndyCar Serisi'nde yarış birinciliği bulunan tek kadın pilot Danica Patrick hakkında 2005’te ''Bu kızın başarılı olacağını düşünmüyordum. Aslında kadınların, evdeki beyaz eşyalar gibi beyaz renkte giyinmesi gerektiğine dair müthiş bir düşüncem var'' demişti.