Fanatik yazarlarının Osmanlıspor - Beşiktaş maçı yorumları

Süper Lig'in 33. haftaasında Osmanlıspor'a konuk olan Beşiktaş, rakibini 3-2 mağlup ederek Şampiyonlar Ligi iddiasını sürdürdü. Fanatik'in usta yazarları da, Ankara'daki 90 dakikayı sizler için enine boyuna değerlendirdi.

14 Mayıs 2018, Pazartesi 07:10
- A +
Son haftaya bıraktı! (Cem Dizdar)

Son haftaya bıraktı! (Cem Dizdar)

İki yılın şampiyonu, Şampiyonlar Ligi’nin gösterişlisi bir maçla zihinsel olarak dağılıp ‘duruş belirleme’ pozisyonunu seçtiği yetmez gibi bir de kart ve sakatlık gibi sorunlara takılınca sahaya fantastik bir kadroyla çıktı.

Beşiktaş topu rakibinden daha fazla kullandıysa da ilk devre sonuca gidemedi. Beşiktaş iki antrenman golü buldu lakin akabinde bir de antrenman golü yedi!.. Osmanlı topu da oyunu da alır gibi oldu ama Oğuzhan ‘ince iş’lerini devreye sokunca Beşiktaş’ın gücü yeniden görünür hale geldi.

Yine bir ortada doğru yerleşse bile iki golde gösterdiği zaafiyeti tekrarlayan Osmanlı savunması kolayı kaçıran Love’un daha zoru atmasına yardımcı oldu.

O kadar yabancı oyuncu bir o kadar yerli ‘havalı oyuncu’, hepsinden önemlisi sorunları sürekli başkalarında arayan teknik direktörler cennetinde böylesi maçlara şaşmamız mı gerek? Özetle şu oldu...

Beşiktaş, kalitesi değil ama şampiyonluk çekişmesiyle ‘cümle aleme parmak ısırtan’ Türkiye Süper Ligi’nde UEFA’da fazladan dinlenme şansını son haftaya bıraktı!...

Gecenin sorusu (Cem Dizdar)

Gecenin sorusu (Cem Dizdar)

2024’e aday olan ülkemizde çoğu tribün boş! Biz “Türkiye’de futbol hayati seviyede sevilen bir oyundur diye kendimizi kandıraduralım, acaba oylamaya katılacak üyeler bu tabloyu görmüyor mu sanıyoruz?

Maçın starı (Cem Dizdar)

Maçın starı (Cem Dizdar)

Bu maçta bir ‘yıldız’ seçmek için kafayı gökyüzüne hiç kaldırmamış ya da tuttuğu takımdan başkasının maçını izlememiş olmak gerek. İlle de isim istenirse Oğuzhan’ın adını anarım.

Maçın olayı (Cem Dizdar)

Maçın olayı (Cem Dizdar)

Futbol ‘yapmacık’lığı kabul eden bir oyun değil. Yağmacığın yaldızı önünde sonunda dökülüyor. Ülkenin en büyük ikinci kentinde küme düşmeme maçı var ve stat boş!... Neden acaba?..

Kısa mesaj (Cem Dizdar)

Kısa mesaj (Cem Dizdar)

Talisca’nın skor üretme dışında ‘görünmez’ olduğu Beşiktaş’ta bir de Vida, Love, Lens gibi ‘belirsiz transferler’ bu yılı onlar KISA adına zayi etti diyebiliriz.

İkinci yarıda düzeltti (Ali Ece)

İkinci yarıda düzeltti (Ali Ece)

Evet Beşiktaş’ın savunmasında çok eksik var. Ancak yenilen gollerin hiçbiri kollektif savunma hatasından değil. Tam aksine bireysel hatalardan kaynaklandı. Haftalardır orta sahada takımın kalbi olan Medel’in neyse de geldiğinden beri hayal kırıklığı yaratan Vida’nın hatası tolere edilecek cinsten değil.

Beşiktaş bir dahaki sezon için şimdiden Vida ile ilgili kararını vermeli. Eğer seneye sürekli oynayacaksa Vida’nın sezonu Beşiktaş takımından bile önce açması gerekiyor. Buna karşın bütün sezon çok az süre bulsa da kendisini sürekli hazır tutmayı başaran Necip’i tebrik etmek lazım.

İkinci yarıda Necip’in orta sahaya geçmesiyle Beşiktaş toparlandı. Evet Beşiktaş tarihinin en yetenekli futbolcularından bir tanesi değil ancak bu profesyonelliğiyle saygı duyulması gereken bir isim.

İlk yarıda bu sezonun en kötü Beşiktaş’ı vardı. Şenol Güneş, ikinci yarıda doğru değişikliklerle elindeki kısıtlı malzemeden çıkartabileceği en iyi formasyonu çıkardı.

Gecenin sorusu (Ali Ece)

Gecenin sorusu (Ali Ece)

Siyah- Beyazlılar neden ilk yarıda hücum ederken sadece orta yaptı? Bu ortaları neden ısrarla ‘Nobody’nho’ya yaptı?

Maçın starı (Ali Ece)

Maçın starı (Ali Ece)

Osmanlıspor’un yıldız ismi Serdar Gürler, Beşiktaş karşısında da bireysel açıdan tüm yeteneklerini sergiledi. Takımının iki golünü kaydeden Serdar’ın bu çabası Osmanlı’nın puan almasına yetmedi.

Maçın olayı (Ali Ece)

Maçın olayı (Ali Ece)

Serdar Gürler’in harika röveşata golü estetik açıdan, Jeremain Lens’in ise alışık olmadığı sol bekte sağ açığa göre daha az kötü oynaması taktiksel açıdan maçın olayıydı.

Kısa mesaj (Ali Ece)

Kısa mesaj (Ali Ece)

2. yarıdaki Oğuzhan Özyakup eski günlerine dönme sinyali verdi. Eğer sezon başından beri Oğuzhan formda olsaydı Beşiktaş halen şampiyonluk mücadelesi veriyordu.

Siyahla beyaz kadar farklı (Serkan Akcan)

Siyahla beyaz kadar farklı (Serkan Akcan)

Beşiktaş ligin en geniş kadrosuna sahip takımı. Fakat bu sezon bir avantaj sağladı mı derseniz, 34. hafta sonunda ligi ikinci bitirirse cevap ‘evet’ olabilir.

Talisca’yı uzun zamandan beri bir sorun olarak görenlere karşı çıkamam. Çünkü son bir aydır tahta ayaklı oyuncu sınıfında.

Osmanlı karşısında, atılan pasların önemli bir bölümünü kaval kemiğinden sektirerek kontrol edememesi büyük bir hayal kırıklığıydı. Beşiktaş’ın Osmanlı sahasına yerleşmesini engelledi.

Osmanlıspor, genetiğine çok uygun bir gol buldu. Defans arkasına atılan 2. top gol oldu. Tolgay çıktıktan sonra 4-4-2’ye dönen Güneş, Lens’i sol beke, Necip’i ön liberoya Larin’i de sağ forvete çekerek 4-2-3-1 icrasına yeniden başladı.

Soldan ilk atak ve Lens’in ilk ortası asist oldu, sağ çizgiye indikleri ilk pozisyon da Pektemek’in klas golüyle sonuçlandı. Beşiktaş’ın Oğuzhan’ın iyi oynadığı bir maçta 3 golü de kanat organizasyonundan atması ekstra bir durum.

Gecenin sorusu (Serkan Akcan)

Gecenin sorusu (Serkan Akcan)

Lens, Vida, Negredo hayal kırıklıklarıyla dolu bir sezon geçiriyor. Vida, Serdar’a röveşatanın asistini yaparak sınıfta kalsa da Lens sol bek performansıyla maça tutundu. Acaba yeni sezon planlamasında olacaklar mı?

 

Maçın starı (Serkan Akcan)

Maçın starı (Serkan Akcan)

Serdar Gürler’in röveşata golü sanırım kariyerinin en güzellerinden biriydi. Takımı düşer mi düşmez mi bilinmez ama Serdar’ın düşmeyeceği kesin.

Maçın olayı (Serkan Akcan)

Maçın olayı (Serkan Akcan)

İkinci yarıyla birlikte Lens sol beke, Larin sağ forvete, Necip ön liberoya geçti. Güneş 4-4-2’den vazgeçip fabrika ayarlarına dönerek maçı çevirdi.

Kısa mesaj (Serkan Akcan)

Kısa mesaj (Serkan Akcan)

Beşiktaş ligi ikinci de bitirebilir, dördüncü de. Fakat Osmanlı’nın ligde kalabilmesi için küçük çaplı bir mucizeye ihtiyacı olacak.

Eksik de olsa Kartal (Gökmen Özcan)

Eksik de olsa Kartal (Gökmen Özcan)

Osmanlıspor maçına 7 eksikle çıkan Beşiktaş, kadroda olmayan isimlerin yokluğunu oyunun başından sonuna kadar hissetti.

Serdar Gürler’in attığı ilk golde Medel’in, ikincisinde Vida’nın yaptığı kadame hataları ev sahibi ekibi maça ortak etti. Kartal’ın, rakibi her gol attığında biraz hareketlenmesi galibiyet için yeterli oldu.

İşte önemli anlar (Gökmen Özcan)

İşte önemli anlar (Gökmen Özcan)

Dakika 7: Tortol Lumanza, Serdar Gürler’e uzun bir pas gönderdi. Medel’in kaçırdığı topu alan Serdar, ceza sahasına doğru hareketlenip yaptığı vuruşla Fabri’yi avladı: 1-0.

Dakika 47: Sol kanattan gelişen atakta Lens, ceza sahasına yerden bir orta gönderdi. Arka direkte Larin’den seken top, son olarak Anıl Karaer’e çarptı ve ağlarla buluştu: 1-1.

Dakika 49: Osmanlıspor atağında Umar Aminu; ceza sahası içinde topla buluştu. Aminu’nun şutunda top direkten sekti ve çizgi üstünde Beşiktaş’tan Gary Medel topu çıkarmayı başardı.

Dakika 52: Sağ kanattan gelişen hücumda Oğuzhan topu ceza sahasına ortaladı. Mustafa Pektemek ön direğe hareketlendi ve göğsüyle dokunarak topu ağlara gönderdi. Bu golle Beşiktaş öne geçti: 1-2.

Dakika 56: Ceyhun Gülselam, topu rakip ceza sahasına doğru havalandırdı. Vida’nın sektirdiği topu Serdar Gürler, röveşata ile ağlara gönderdi: 2-2.

Dakika 80: Oğuzhan Özyakup sağ kanattaki Gökhan Gönül’e topu gönderdi. Gökhan, topu ceza sahasına gönderdi. Love, yaptığı düzgün kafa vuruşuyla golünü attı ve son sözü söyledi: 2-3.

Beşiktaş'ın görüntüsü... (Metin Tükenmez)

Beşiktaş'ın görüntüsü... (Metin Tükenmez)

Osmanlıspor ilk yarıyı önde bitirip, biraz da Beşiktaş'ın  görüntüsüne aldanınca kendileri için ligin en kritik maçını kaybettiler. Ne var ki hiçbir takım ligde oynadığı tek bir maçla düşmez ya da bir maç kazanınca şampiyon olmaz.

Osmanlıspor karşısına sakatlıklardan kaynaklanan zorunlu değişikliklerle çıkan Beşiktaş'ın ilk yarıdaki kötü görüntüsü asla kadro yetersizliğine ya da eksikliğine bağlanamaz.

Şenol Güneş sezona bu takımla başlasaydı ligde aldığı derece bugün bulunduğu yerden farklı olmazdı, kadronun dışında kalanların hepsi oynasaydı da görüntü değişmezdi.

Çünkü hedefinden sapmış, beklentilerin altında kalmış bir takımla, amacı olan karşıtının direnci doğal olarak birbirine eşit olmaz. Ne kadar iyi futbolcu, iyi takım olursanız olun, motivasyon eksikliği durumunda rakibinizin direncine yenik düşersiniz. 

Osmanlıspor ilk yarıyı önde bitirip, biraz da Beşiktaş'ın  görüntüsüne aldanınca kendileri için ligin en kritik maçını kaybettiler. Ne var ki hiçbir takım ligde oynadığı tek bir maçla düşmez ya da bir maç kazanınca şampiyon olmaz. Alınan sonuçlar ligde oynanan tüm maçların toplamının karşılığıdır.

 Beşiktaş maç boyunca motivasyon sıkıntısı çekmesine karşın, maçtan üç puan ile ayrılmasının temel nedeni Osmanlıspor'un en azından bir puanı korumak için oynamasıdır. İrfan Buz takımını geri çekince Oğuzhan'ın ayaklarındaki beceri ortaya çıktı.

Çok güzel iki gol pası verdi, bunlar gol olmadı ama rakibin fiziksel direncini kırarak geriye çekilmesine neden oldu.

Beşiktaş üç puanı aldı ama bazı oyuncuları motivasyon sıkıntısından maç boyunca kurtulamadı. Bunların başında Talisca gelmektedir.

Talisca yumuşak stilli bir oyuncudur ama dünkü görüntüsüne bakıldığında Beşiktaş'ın gelecek sezonki kadrosuna nasıl gireceği tartışma konusu olur. Bonservisine 20 milyon Euro'nun üzerinde değer biçilen bir oyuncunun görüntüsü bu olmamalıdır.

Maçın en değerli oyuncusu Necip Uysal'dı. İlk yarıda sol bekte başarılı oldu, ikinci yarıda ise orta alanı güçlendirerek takımının yapısını değiştirdi.

Türk takımlarının daha ileri gitmesi biraz da Necip gibi her durumda göreve hazır, hep sorumluluk alarak oynayan, kendini asla bırakmayan oyuncular yetiştirmesine bağlıdır.

Larin'in de fizğiğne göre ayakları yumuşak, ceza sahasının dışından bile plase gol vuruşları yapabilecek bir oyuncu. Ancak oynaması gerekir. Vagner Love'ın peşine düşüleceğine Ların'e dikket etmek öncelikli olmalı.