Deprem kabusuyla futbol oynanmaz

Depremin vurduğu kentin takımı Belediye Vanspor'un durumunu hocası Tolgay Kerimoğlu anlattı...

26 Ekim 2011, Çarşamba 12:00
- A +

Van’ı vuran 7.2’lik deprem tüm ulusu derinden etkiledi, günlerdir Türk halkı şehir için kenetlendi... Tüm felaketler gibi depremin de öyküleri, kahramanları, dramatik anları var, yaşanmaya da devam edecek hiç şüphesiz. Bugüne kadar birçoğunu dinledik, okuduk. Ancak şimdi okuyacaklarınızın özneleri olan kişiler biraz farklı. Sonuçta her ne kadar futbolcu, teknik adam olsalar da onlar da halk, onların da duyguları, hezeyanları var. Onlar da depremi merkez üssünde yaşadılar. Van’ın 3. Lig’deki temsilcisi Belediye Vanspor’dan söz ediyoruz. Zor da olsa ulaşmayı başardığımız takımın teknik direktörü Tolgay Kerimoğlu, o günü, geceyi ve bundan sonraya dair beklentilerini FANATİK’e anlattı. Sözü uzatmıyor Kerimoğlu’na bırakıyoruz...

‘O korkuyu gördüm’

“Atatürk Stadı’nda maç öncesi son hazırlıklarımızı yapıyorduk. Rakip Beşikdüzü kendi yarı alanında, biz kendi yarı alanımızdaydık. Deprem tam bu esnada oldu. Karşımızdaki evlere baktık. Resmen dalgalanıyordu binalar. Oyuncularımın yüzlerindeki korkuyu gördüm, kanımız dondu. Allah’tan içeride değildik. Gerçi statta büyük sorunlar yok. Ufak tefek çatlamalar var, yine de kontrol yapılması gerekiyor. Benzer bir durumda pek çok yapının yıkılma olasılığı yüksek. Tesislerimiz ise çok kötü durumda.”

‘4-5 gün izin verdik’

“Maç iptal olduktan sonra tesislerde yatacaktık, fakat kimse korkudan giremedi. Geceyi battaniyelerle dışarıda geçirdik. Ağlayanlar, üzülenler... Yaşadıklarımızı, kelimelere dökmek çok zor. Genç kalecimiz Yunus ve takım kaptanı Ali’nin ailesinden yaşamını yitirenler olmuş. Gerçi Van’da 15-20 bina yıkıldı. Esas sıkıntı Erciş’te. İlk etapta bütün şehirde büyük panik yaşandı, fakat daha sonra yardımlar düzenli ve hızlı şekilde geldi. Biz de takıma 4-5 gün izin verdik.”

‘Herkesle konuşuyorum ama’

“Oyuncularım memleketlerine gitti, ben de izin verdikten sonra şehirden ayrıldım. Van’da yaşayanlar ise mecburen kaldı. Futbolu düşünmek mümkün değil böyle bir durumda. Böyle acıklı bir ortamda, oyuncuları bırakın sahaya çıkarmak şehirde bile toplamak çok zor. Herkesle konuşuyorum, destek olmaya çalışıyorum. Tam olarak oyuncularımın yakınlarına bir şey oldu mu, iyiler mi onu da net bilemiyorum. Bu süreçte federasyonun gerekli desteğini bekliyoruz.”

‘Tesisler kapandı’

“Tesislerimizin durumu kötü, zaten kapandı kimse giremiyor. Sanırım başka bir şehirde maçlara hazırlanmamız daha doğru olacak. Bizi bu konuda aydınlatmalılar. Maç takvimi, ne kadar futboldan uzak kalacağımız, bundan sonraki yol haritası gibi konular en kısa zamanda açıklığa kavuşturulmalı.  Umarım daha fazla yaşamını yitiren olmaz, ama üzülerek söymeliyim ki aldığım duyumlara göre ölü sayısı artabilirmiş. Umarım kısa zamanda şehir olarak bu sıkıntıyı atlatırız.”

Depreme maç için ısınırken tanık olduk, kanımız dondu. Ailesinde kayıp yaşayan futbolcular var, olmayanların ise psikolojisi tamamen bozuldu, onları bu şehirde futbola konsantre etmek imkansızStatta büyük sorunlar yok ama tesisler kullanılamaz halde. İlk gün tesislerde yatacaktık ama yıkılma tehlikesi vardı, geceyi halk gibi sokakta uyuyarak geçirmek durumunda kaldıkFederasyon bu kulübe özel ilgi göstermeli. Takvimi, ne kadar futboldan uzak kalacağı, bundan sonraki yol haritası gibi konular en kısa zamanda açıklığa kavuşturulmalı

Safa Can Konuksever

2
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;