Cristoph Daum: Aziz Yıldırım'a "takımın başına sen geç" dedim!

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta büyük başarılara imza atan Cristoph Daum, Beinsports'a açıklamalarda bulundu.

30 Ocak 2018, Salı 12:44 Son Güncelleme: 30 Ocak 2018, Salı 13:40
- A +

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta şampiyonluk yaşayan ve büyük baaşrılara imza atan Cristoph Daum, Beinsports'a açıklamalarda bulundu, eski anılarını anlattı. Başarılı teknik adamın sözleri şu şekilde:

Türk futboluna haksızlık ediliyor"

Türk futboluna haksızlık ediliyor"

Avrupa'dan bakıldığı zaman Türk futbolu ilk 12'de' Ama ben bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bence çok daha fazlası.

En iyi yabancı Alex"

En iyi yabancı Alex"

Türkiye'ye gelen en yabancı Alex'tir. Alex'in yeri bende ayrıdır. O Türkiye'yi Güney Amerika'ya da tanıttı. 

Avcı'nın rolü fazla"

Avcı'nın rolü fazla"

Bence Abdullah Avcı'nın Başakşehir'in başarısındaki rolü büyük. Oyuncuları her zaman daha değerli hale getiriyor. Onunla yakından tanışmıyoruz ama onun ne kadar iyi bir teknik direktör olduğunu biliyorum.

Başakşehir'in şansı büyük"

Başakşehir'in şansı büyük"

Avrupa'da çalışması için İngilizcesini geliştirmesi gerek.  Başakşehir'in 
son yıllardaki çalışma şekli şanslarının büyük olduğunu gösteriyor. Son 6 hafta yarışta belirleyici olur. Ben bunu Fenerbahçe'de çok yaşadım. Lider olmak her zaman daha zordur. 

Avrupa da Türkiye'ye benziyor"

Avrupa da Türkiye'ye benziyor"

Antrenöre karşı sabırsızlık sorunu sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da var. Kötü sonuçlar gelince hemen antrenörün gönderilmesi düşünüyor. Çabuk başarı gelsin isteniyor.

Değer vermek önemli"

Değer vermek önemli"

Teknik direktörler de işlerini kaybetmemek için sistem oturtamıyorlar. Teknik heyete ve scout ekiplerine önem vermek çok önemli. 

VAR'ı göreceğiz"

VAR'ı göreceğiz"

Teknolojinin futbola girmesi güzel. Almanya'da VAR teknolojisine karşı olumsuz bir görüş var. 48 kararın 37'si haklı çıktı. VAR sisteminin başındaki hakemin de iyi eğitilmesi gerekiyor. 

Kalitesiz yabancılar da geliyor"

Kalitesiz yabancılar da geliyor"

Yabancı oyuncuların büyük katkısı var ama çok kalitesiz yabancılar da geliyor. Türkler bazen yeterince şans bulamıyor. Ben Fenerbahçe'deyken kadromda iki tane 21 yaş altı oyuncumuz vardı. Yetenekleri sınırlıydı.

Bana güldüler"

Bana güldüler"

Onlara yetersiz olduklarını söylediğimde bana güldüler. Çünkü onları kadroya almak zorunda olduğumu biliyorlardı. 

Arda, Atletico'da kalmalıydı"

Arda, Atletico'da kalmalıydı"

Arda'nın Atletico'daki futbolunu çok beğeniyordum. Başakşehir için bir fırsat çıktı, onlar da bunu değerlendirdi. Neden Barcelona'ya gitti, anlamıyorum. 6 ay futbol oynayamadı. Kadroya girmek oralarda çok zor zaten. 

Çinliler bu işi öğrendi"

Çinliler bu işi öğrendi"

Çinliler doğru futbol yönetimini öğrendi. Yabancı kuralı da değişti. Oradaki birçok genç futbol oynamak için can atıyor. Ben de Almanya ve Çin arasında olan bir anlaşmada çalışıyorum. 

Sen takımın başına geç, ben de kulübün!"

Sen takımın başına geç, ben de kulübün!"

Aziz Yıldırım futbolu iyi bilen biri... Çok diyaloğumuz oldu. Bir keresinde ona "Sen takımın başına geç, ben de kulübün" dedim. Sonra çok daha iyi bir ilişkimiz oldu. 

Çoğu zaman bir ülkeye gittiğiniz zaman ilk çalıştırdığınız takım sizde iz bırakır. Fenerbahçe finans, beşiktaş ise aile takımıydı.