Çocuksuz kadın giremez!

Futboldan sonra parkelerde de seyircisiz oynama cezası kalkmış, salonlar çocuk ve kadınlara açılmıştı. Ancak bu kez de yanında çocukla gelmeyen bir kadın basketbolseverin, tek başına maç seyredemeyeceği ortaya çıktı.

21 Ekim 2011, Cuma 02:30
- A +

Seyircisiz maç oynama cezasının futbol sahalarından kalkmasının ardından, aynı uygulama basketbola da yansıdı. Türkiye Basketbol Federasyonu seyircisiz oynama cezasının yerine, salonları çocuk ve kadınlara açacağını bildirdi. İlk uygulamanın ise yarın saat 15.00’te oynanacak Galatasaray Medical Park-Banvit maçında gerçekleşeceği açıklandı. Bu karar, spor kamuoyu tarafından olumlu karşılandı. Ancak ortaya çıkan yeni bir detay, başka bir tartışmanın fitilini ateşleyecek gibi görünüyor. Sarı-Kırmızılıların internet sitesinde dün bu konuyla ilgili bir duyuru yapıldı ve yazıdaki şu ifade dikkat çekti: Türkiye Basketbol Federasyonu’nun aldığı karara istinaden, seyircisiz oynama cezası yerine 14 yaşını doldurmamış çocuklar ve kendilerine refakat edecek sadece bir kadın tribünlerde yer alabilecek. Kadınlar yanında 14 yaşını doldurmamış bir çocuk olmadan salona giremeyecek.

Refakatçi olmak şart

Konuyla ilgili TBF’nin sitesinde yapılan açıklama da incelendiğinde, Galatasaray’ın duyurusundaki ifadelere
rastlanmasa da, aksi bir anlama gelecek cümleler de bulunmuyor. Yani Galatasaraylı bir kadın basketbolsever,
eğer yanında 14 yaşını doldurmamış bir çocukla maça gitmezse, salona girme hakkını elde edemiyor. Futbol
sahalarında böyle bir ayrım bulunmuyor. Ancak görünen o ki, basketbol maçlarına gidip takıma destek vermek için sadece kadın olmak yetmiyor, aynı zamanda bir çocuğa da refakat etmek gerekiyor.

Kadıköy'de böyle olmadı

Ligin 3. haftasında, Fenerbahçe Manisaspor’u konuk etmişti. Şükrü Saracoğlu Stadyumu tıka basa dolarken, basketboldaki gibi bir sınırlama yaşanmadı. Çocuğuyla gelenlerin yanı sıra, tek başına gelen kadın taraftarlar da serbestçe giriş yaptı ve takımlarını destekledi.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;