Alman uyarıyorsa, kulak vermek lazım

Usta kalem Yılmaz Özdil'in kendine has tarzıyla bu haftanın spor gündemine bakışı...

29 Ekim 2011, Cumartesi 11:35
- A +

Beşiktaş’ın yedek kulübesine mahkum edilen Alman futbolcusu Ernst, “Takımda Portekizli sayısının fazla olması sorun yaratıyor” dedi... Yani kibarca “Bunlar çete” demeye getirdi.

* * *

Bu eleştiriyi yapan kişi, herhangi bi futbolcu olsaydı, “Yedek kalan topçunun serzenişi” denip, geçilebilirdi. Ancak, bunları söyleyen Alman’sa. Kulak vermek lazım.

* * *

Çünkü.

* * *

Hafızam beni yanıltmıyorsa, Alman futbolcuların Türkiye macerası, Abramczik’le başlamıştı. Alman Milli Takımı’nda oynamış bir topçunun Türkiye’ye gelmesi, herkesi şoke etmişti. Abramczik’in Galatasaray’a transferi, Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını müjdeleyen havai fişek’ti adeta. Ucuz, dandik, adı sanı bilinmeyen Yugo’ların dönemi bitiyordu.

* * *

Çok başarılı oldu Abramczik. Eminim, hiç seyretmeyenler bile adını hatırlıyordur.

* * *

Dünyada en yakın olduğumuz ülke, Almanya. Buna rağmen, az ve öz topçu geldi Almanya’dan. Toni Schumacher’le süksenin zirvesine ulaşıldı. Efsane kaleci, kariyerini sürdürmek için Türkiye’yi tercih etmişti. Haliyle, O da çok başarılı oldu. Kalıcı iz bıraktı.

* * *

Falko Götz.
Reinhard Stumpf.
Altın harflerle yazılıyorlar.

* * *

Stefan Kuntz.
Andreas Wagenhaus.
Raimond Aumann.
Torsten Gütschow.
Detlef Müller.
Jürgen Groh.
Maurizio Gaudino.
Markus Münch.
Sixten Veit.
Michael Fink.
Roberto Hilbert.
Ve, Fabian Ernst.

Formalarının ve transfer paralarının hakkını sonuna kadar verdiler. Kıçımda kıl döndü, adalem uf oldu filan ayaklarına yatmadılar. Hiç idman kaçırmadılar. Hiç formsuz olmadılar. Hiç sorun yaratmadılar. “Oyna” denildi, oynadılar, “Yedek otur” denildi, yedek oturdular. Hiç ağlamadılar. Hiç kapris yapmadılar. İnsan gibi geldiler, insan gibi gittiler. Hep sevildiler.

* * *

Kaç tane Brezilyalı geldi Türkiye’ye mesela, kimbilir. Alex gibi muhteşem’leri elbette vardı ama, kaç tane Brezilyalı başarılı oldu, kaç tane Brezilyalı iz bıraktı? Kaç tane Portekizli, kaç tane Yugo, kaç tane Afrikalı. Hangi milletin topçuları, Almanlar kadar başarılı olabildi?

* * *

Hocalar desen.

* * *

Jupp Derwall.
Sepp Piontek.
Christoph Daum.
Karl Heinz Feldkamp.
Friedel Rausch.
Listeye bak kardeşim.

* * *

Beğenmediğimiz Joachim Löw’ün neler yaptığını hepimiz görüyoruz.

* * *

Hadi Bernd Schuster aşısı tutmadı diyelim. Peki, Bernd Schuster’in başını yiyen tablo, bugün Ernst’in şikâyet ettiği tablo değil miydi? Hans Peter Briegel’e, Holger Osieck’e, Werner Lorant’a, Sigfried Held’e, Reiner Hollmann’a, Reinhard Saftig’e çok başarısız oldular denilebilir mi? Michael Skibbe’nin elindeki imkânlarına baktığımızda, başarısız mı?

* * *

Hangi ülkenin yabancı teknik direktörleri, ortalamada, Almanlar kadar başarılı olabildi?

* * *

Demem o ki.
Uyaran Alman’sa.
Kulak vermek lazım.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;