ŞİFREMİ UNUTTUM

EMAİL ADRESİ

Yeni şifre için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

AKTİVASYON KODU TALEBİ

EMAİL ADRESİ

Aktivasyon kodu için eposta hesabınızda junk/çöp dizinini de kontrol ediniz.

ÜYE GİRİŞ DURUM
Daha iyi bir görüntü için telefon çevirin!

2017 KPSS tercih sonuçları açıklandı! ÖSYM sorgulama ekranı

ÖSYM KPSS 2017/1 tercih sonuçlarını açıkladı. Memur olma hayaliyle girdikleri KPSS sınavının tamamlanmasının ardından tercih işlemlerini halleden yurttaşlar için müjdeli haber kısa bir süre önce geldi. ÖSYM KPSS tercih sonuçlarını açıkladı ve memur adaylarının kaderi belli oldu. İşte, KPSS 2017/1 tercih sonucu sorgulama sayfası.

20 Temmuz 2017, Perşembe 10:02

 • - A
 • + A
KPSS tercih sonuçlarında son dakika... Devlet memuru olma hayaliyle binlerce aday KPSS sınavına girmişti. Yeterli puanı alan adaylar tercihlerini yapmıştı. Şimdi merakla ÖSYM'nin yapacağı açıklama bekleniyor. KPSS tercih sonuçları açıklanır açıklanmaz bu sayfada bulanan linkle rahatlıkla aday numaranızı ve TC kimlik nuramazınılla KPSS Tercih sonuçlarına ulaşabilirsiniz.  Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde yapılan KPSS-2016'ya, ortaöğretim düzeyinde 3 milyon 294 bin 958 aday, ön lisans düzeyinde 1 milyon 280 bin 111 aday ve lisans düzeyinde ise 1 milyon 231 bin 54 aday olmak üzere toplam 5 milyon 806 bin 123 aday girdi. Zorlu bir süreci geride bırakan adaylar KPSS tercih sonuçları için sık sık ÖSYM’nin resmi sayfasını ziyaret ediyor. 

KPSS tercih sonuçları öğrenme sayfası için tıklayın...
 

KPSS atama sonuçları ne zaman açıklanır?


KPSS 2017/1 merkezi atama tercih sonuçlarının ÖSYM tarafından bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyordu. Tercih sonuçları açıklandıktan sonra adaylar tarafından ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile öğrenilebilecek. Adaylar, ÖSYM’nin mobil uygulamasını kullanarak da atama sonuçlarına ulaşabilecekler.

Yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak adaylara ve kurumlara posta ile herhangi bir sonuç belgesi gönderimi yapılmayacaktır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını sadece ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden öğrenebilecekler. Kamu kurum ve kuruluşları da kendi şifreleri ile elektronik ortamda bu bilgileri edinebilecekler. Bir kadro ya da pozisyona yerleştirilen adaylar, atanmak üzere doğrudan yerleştirilmiş oldukları kamu kurum/kuruluşlarına başvuru yapacaklar. Atanma işlemi için gerekli olan evrakların neler olduğu ve bu evrakların hangi tarihe kadar nereye teslim edilmesi gerektiği bilgisine bu kurum veya kuruluşlardan ulaşılabilecekler.

KPSS yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak?

2017 yılı için merkezi atama için yapılacak olan KPSS 2017/1 tercih işlemleri ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek. Yerleştirme işlemleri yapıldıktan sonra aynı puanı almış adaylar içinden mezuniyet tarihi daha erken olanlara, mezuniyet tarihleri de aynı olanlardan içinden yaş olarak büyük olanlara öncelik hakkı tanınacaktır.

KPSS ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde bulunan kadrolar için yerleştirme işlemlerinde, ÖSYM tarafından mezun olunan program, sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet ile pozisyonlar ve kadrolar için aranan nitelikler arasında tutarlılık kontrolü yapılacaktır. Yapılacak olan kontrol sonrasında tutarsızlık olması durumunda aday tarafından yapılmış olan tercih işlemi iptal edilecek. Adayların yerleştirme işlemlerinde ÖSYM’nin kayıtlarında yer alan bilgiler esas alınacak. Tercihler sonucunda yerleştirme işlemi yapılan aday için gerçeğe uygun olmayan husus tespit edilirse, kamu kurum ve kuruluşları için ataması yapılmaz. Bu durumdan dolayı da adaylar, hak iddiasında bulunamazlar.

KPSS ile yapılacak olan yerleştirmede, adayların KPSS puanlarına ve tercih sıralarına göre pozisyonlara ve kadrolar için işlem yapılacak. İlk tercihine kendisinden daha yüksek puana sahip olan aday yerleştirilen ikinci tercihine, ikinci tercihine daha yüksek puanlı aday yerleştirilen üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılır. Aday tarafından yapılan tüm tercihler bu şekilde işlem görür. Son tercihine de yerleşemeyen aday, bir sonraki yerleştirme süresini bekleyecektir.

KPSS tercih sonuçları açıklanması ile ilgili ÖSYM bir açıklama yapmadı.2017/5 KPSS Sağlık Bakanlığı tercihleri 10 gün sonra açıklanmıştı.

Yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak adaylara ve ilgili kurumlara postayla herhangi bir belge gönderilmeyecektir. Adaylar yerleştirme sonuçlarını ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenebileceklerdir. Kamu kurum ve kuruluşları da bu bilgileri elektronik ortamda kendi şifreleri ile edineceklerdir. Bir kadro veya pozisyona yerleşen adaylar atanmak üzere doğrudan yerleştirildikleri kamu kurum/kuruluşlarına başvuracaklar, atanmak için hangi evrakın gerekli olduğunu ve bu evrakın hangi tarihe kadar nereye teslim edilmesi gerektiğini bu kurum veya kuruluşlardan öğreneceklerdir.

KPSS: KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel Yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

KPSS sınav ücreti değişti mi?


ÖSYM'den yapılan açıklamada şöyle denildi: 14 Mart 2017 tarihli kamuoyu açıklamasında; KPSS Alan Bilgisi sınavında test bazlı ücretlendirmenin ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirileceği belirtilmiştir. Bu kapsamda ÖSYM Yönetim Kurulu 15 Mart 2017 tarihinde toplanmış ve KPSS Alan Bilgisi Sınavı ile ilgili aşağıdaki kararı almıştır.

“Adayların sınav konforunu yükseltmek amacıyla çoklu oturum ve sınav başlama saatleri farklı dokuz test şeklinde, 27-28 Mayıs 2017 tarihlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere uygulanacağı duyurulan KPSS alan bilgisi sınavlarında oluşan maliyet artışlarını önlemek amacıyla, çoklu oturumlu sınav yapma yöntemi, test bazında zaman farklılaştırması ve bağımsız test uygulaması ile bunlara bağlı ücretlendirme yaklaşımından vazgeçilerek; sınavın aynı tarihlerde üç oturum halinde yapılmasına, her oturumda üç alan testi uygulanmasına, oturum bazlı ücretlendirme yapılmasına, oturum başına ücretin 40 TL olarak belirlenmesine, oturumların Cumartesi sabah Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri; Cumartesi öğleden sonra Hukuk, İktisat, Maliye; Pazar sabah İşletme, Muhasebe, İstatistik olarak yeniden düzenlenmesine, sabah oturumlarının saat 10.00'da, öğleden sonra oturumlarının 14.30'da başlatılmasına, 2017 KPSS Lisans Kılavuzunun bu doğrultuda 16 Mart 2017 tarihinde güncellenmesine karar verilmiştir.”

ÖSYM tarafından düzenlenen 2017 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri ile Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) başvuruları, 13 Mart'tan 23 Mart’a kadar yapılacak. ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki duyuruya göre, KPSS lisans düzeyinde; 21 Mayıs, 27 Mayıs ve 28 Mayıs 2017 tarihlerinde, sabah ve öğleden sonra uygulanacak. KPSS'ye girecek adaylar, 21 Mayıs 2017’de sabah oturumuna girmek zorunda olacak. Adaylar sınavın diğer oturumlarından hangilerine gireceklerine kendileri karar verecek. ÖABT, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak 16 Temmuz’da uygulanacak. Sınava başvuracak adayların KPSS Lisans Kılavuzu’nu dikkatle incelemeleri gerekiyor.

İlişkili Haber

2017 KPSS'de son gün! Sınav ücreti hangi bankaya yatırılacak?

ÖABT başvuruları ne zaman?


2017-KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, ÖABT başvuruları, 13 Mart'tan itibaren 23 Mart’a kadar yapılacak ve ücret ödeme için son gün 24 Mart olacak. 2017-KPSS alan sınavları olan kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, işletme, muhasebe, hukuk, iktisat, istatistik, maliye, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri başvuruları 27-31 Mart’ta alınacak. Ücret ödeme için son gün 3 Nisan olacak.
        

KPSS P48 puanı kullanılacak


6085 sayılı Sayıştay Kanunu ile Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Yönetmeliği hükümlerine göre, ÖSYM ile Sayıştay Başkanlığı arasında her yıl imzalanan protokol doğrultusunda yapılan Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Eleme Sınavına alınacak adayların belirlenmesinde 2017 yılından itibaren KPSSP48 puanı kullanılacak. Bu nedenle, önceki yıllarda KPSS puanı şartı aranmayan bu sınava katılmayı planlayan adayların KPSSP48 puanının hesaplanmasında gerekli testleri cevaplamaları gerekiyor.
 

2017 KPSS kılavuzu değişti mi?


ÖSYM tarafından 2017 KPSS kılavuzunda değişiklikler yapıldı. Buna göre, 2017- KPSS sınav uygulamasında, genel kültür-genel yetenek testi için verilen süre 120 dakikadan 130 dakikaya çıkarıldı. Aynı gün içerisinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere 160 dakikalık iki oturum halinde ve her oturumda 5 testin yer aldığı KPSS alan bilgisi sınav uygulaması, iki günde sabah ve öğleden sonra olmak üzere 4 oturumda ve her alanın ayrı bir test olarak uygulanacağı bir formata dönüştürüldü. Daha önce 5 testin bir kitapçıkta yer aldığı uygulama yerine her
adayın kendi alanı ile ilgili testlere odaklanabilmesine imkan sağlamak üzere alan testleri birbirinden ayrıldı, böylelikle adayların çözmeyecekleri testler için salonda zorunlu olarak bulunma süresi azaltıldı.

KPSS testleri için ayrı kitapçık


Her test için ayrı bir kitapçık ve ayrı bir süre öngören yeni uygulamada kapsam geçerliliğinin artırılması amacıyla test bazındaki soru sayısı
30’dan 40’a çıkarıldı, bunu karşılamak üzere sınav süresine gerekli ilave yapıldı. İstatistik için 60, diğer tüm testler için sınav süresi 50 dakika olarak
belirlendi. KPSS değerlendirme işlemlerinde daha önce doğru ya da yanlış hiçbir cevabı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara dahil edilmiyordu,
yeni uygulamada genel yetenek testi ile genel kültür testinin her birinde ve ilgili alan testinde en az bir ham puanı bulunmayan adaylar için ilgili alanda
alan testi puanı hesaplanmayacak.
 

Ekonometri testi kaldırıldı mı?


Ekonometri testi, bu alanla ilgili KPSS puanı kullanılmadığından kaldırıldı. Kullanılmayan KPSS puan türleri sadeleştirildi ve şu şekilde uygulanmasına karar verildi: "Lisans düzeyinde yapılan KPSS’lerde alan testleri (işletme, muhasebe, hukuk, kamu yönetimi, iktisat, maliye, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, istatistik) cumartesi ve pazar günlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki veya üç test olarak uygulanacak.
 

KPSS120 puan türü de kullanılacak


Daha önce 16 alanda yapılan ÖABT sınavı Okul Öncesi Öğretmenliğinin de eklenmesi ile 17 alanda yapılacak. ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerde (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ilgili yılda yapılan İlkbahar Dönemi Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSS120 puan türü kullanılacak.
 

KPSS nedir, nasıl yapılır?


KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı), kamu kurumlarında görev alacak personeli belirlemek amacıyla yapılan bir dizi sınavın genel adıdır. Bu sınavlar adayın mezun olduğu bölüm ve sınav sonrası atanacağı kadrolara göre temelde üçe ayrılır:

KPSS B
KPSS A
KPSS ÖĞRETMENLİK

Aşağıdaki tabloda bu sınavlar arasındaki temel farklar gösterilmiştir, detaylı bilgi için yazının devamında ayrıca açıklamalar bulunmaktadır.

SINAV TİPİ    KİMLER GİRER    ATAMA    KADROLAR    HANGİ YILLAR    PUAN TÜRÜ
KPSS B    Tüm lisans mezunları    Puana göre merkezi sistem ataması    A kadro harici memurluklar    Çift yıllar; 2016,2018..    KPSS-3
KPSS A    İİBF, SBF, Hukuk, Mühendislik ve diğer    Kurumunların ilan ile açtıkları yarışma sınavlarına başvurarak    A kadro kariyer meslekleri; Müfettiş, denetçi, uzman, kontrolör, vs..    Her yıl    KPSS-4 KPSS-120 arası kuruma göre
Öğretmenlik    Eğitim ve Fen Edebiyat Fak. mezunları    Boş kadro adedi ve adayların sıralamalarına göre    Öğretmen    Her yıl    KPSS-10 KPSS-121
KPSS-B
KPSS-A kadrolar dışındaki mühendislik, teknikerlik, teknisyenlik, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B grubu kadrolarda yer almaktadır.

Bu kadrolara atanmak için ÖSYM tarafından yapılan KPSS’ye çift yıllarda (2014,2016,..)girerek uygun puan alınır, kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş kadrolardan uygun olanları tercih edilir. ÖSYM tarafından bilgisayar ortamında yerleştirme işlemleri ve atamalar yapılır. ÖSYM’nin B Grubu Kadrolar için yapacağı yerleştirmelerde ayrıca bir giriş sınavı veya sözlü sınav yapılmamaktadır. Atama için aranan genel şartlar şu şekildedir:

KPSS 3 puan türünde yeterli puanı almış olmak.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun belirtilen genel şartları taşımak.
Üniversitelerin en az dört yıl süre ile eğitim veren fakülte veya yüksekokulları ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki dört yıl süreli fakülte veya yüksekokullardan birini bitirmiş olmak.
Erkeklerde askerliğini yapmış veya erteletmiş olmak.
Görevini yapmasına engel olabilecek daimi vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak.
Süresi içinde başvurmuş ve başvuru belgesi ile birlikte istenen belge ve bilgileri vermiş bulunmak.
KPSS-B için gereken P3 puan türü sadece çift yıllarda yapılan KPSS sınavında alınmaktadır.

Alınan puanla genelde 4 tane atama dönemi görülebilmektedir. Şöyle ki:

2016 yılında KPSS ye girip GK-GY testlerini yaparak P3 puanınızı aldınız diyelim, Bu puanla şu tarihlerdeki atama dönemlerinde memur olma şansınız vardır:

Kasım 2016
Haziran 2017
Kasım 2017
Haziran 2018
KPSS-B grubu P3 puan türü için cumartesi sabah oturumuna girmek gerekmektedir. Bu oturuma Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumu denilebilir ve aşağıdaki testler bulunur:

Genel Yetenek: Türkçe ve matematik testlerinden oluşur. 30+30 toplam 60 soru yer alır.
Genel Kültür: Tarih, coğrafya ve vatandaşlık testlerinden oluşur. Soru dağılımı sırasıyla 30+18+12 şeklindedir ve toplam 60 soru yer alır.
Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumunun toplam süresi 120 dakikadır. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, bu iki testin puanları ve standart sapmaları ayrı ayrı hesaplanarak P3 puanına yansır.

Genel Yetenek:55 net, Genel Kültür:30 net yapan bir adayla, Genel Yetenek:30, Genel Kültür:55 yapan bir adayın P3 puanları farklı olacaktır. Sitemizin puan hesaplama sayfasından bu netler girilerek bu fark görülebilir.
KPSS-A
A kadro kariyer mesleklerine atanmak için girilip puan alınması gereken sınav KPSS A sınavıdır. Alım yapacak olan kamu kurumları hangi fakülte mezunlarının başvuru yapabileceğini açtıkları ilanda belirtirler. Örneğin 2014 yılında Maliye Bakanlığı tarafından açılan “Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı”{:target=”_blank”} ilanında başvuru yapabilecek adayların aşağıdaki fakültelerden birinden mezun olması şartı aranmıştır:

Hukuk
Siyasal Bilgiler
İktisat
İşletme
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden
Veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurtiçi veya yurtdışı öğretim kurumları.
Önemli Not:

KPSS A sınavına girip puan almak için üniversiteden mezuniyet şartı aranmamaktadır. Ancak iş başvurusu yapıldığı anda mezun olma şartı aranmaktadır.

Yani, üniversite 3. veya 4. sınıfta KPSS’ye girip puan alınabilir, alınan puanlar 2 yıl geçerliliğini koruduğu için mezun olunan tarihten itibaren ilanlar takip edilerek bu puanlarla başvuru yapılabilir.
Hangi puan türü?
KPSS de 121 adet puan türü bulunmaktadır. Peki A kadrolar için hangi puan türü gerekmektedir ?

KPSS 4 ile 120 arasındaki (93 ve 94 hariç) tüm puan türleri farklı kurumların farklı alımlarında kullanılmaktadır. Dolayısıyla A kadroya girmek isteyen bir aday, hedeflediği kadronun hangi puan türünde alım yaptığını bilmeli ve o puan türünü oluşturan testlere çalışarak ilgili oturumlara girmelidir.

Kaymakam olmak isteyen bir aday P37 puan türünden 80 almış olmalıdır. P37 puanının hesaplanması için ise GK, GY, Hukuk, Maliye, İktisat, Kamu Yönetimi testlerine girip en az 1 soruyu işaretlemiş olmak gerekmektedir.
Yaş sınırı nedir?
KPSS sınavına giriş için herhangi bir yaş şartı yoktur. Ancak, kurumlar açık kadrolar için ilan verirken yaş sınırı koymaktadır. Örneğin, Maliye Bakanlığı uzmanlık kadroları için yaş sınırı 35’tir.

KPSS A ve B aynı anda girilebilir mi?
Evet, KPSS sınavında gereken tüm oturumlara girip tüm puan türlerinden puan alabilirsiniz. P3 ile B grubu kadrolara başvuru yaparken, diğer puan türleriniz ile A grubu ilanları takip edip kurum sınavlarına başvuru yapabilirsiniz. Burada hatırlanılması gereken nokta, B grubuna başvuru için gereken puan çift yıllarda alınan P3 puanıdır.

Kpss A kadro ilanları nasıl takip edilir?
Personel alımı yapacak kurumların ilanları Resmi Gazete ve Devlet Personel Başkanlığı’ndan takip edilebilir. Bu duyurularda boş kadro sayıları, kadroların görev tanımları, başvuru şartları ve alım süreci ile ilgili detaylı bilgi bulunmaktadır.
  

ÖSYM'den açıklama: KPSS ücretleri yeniden değerlendirilecek 


ÖSYM tarafından, dün 2017 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) kılavuzunda kamuoyuna açıklanan test bazlı ücretlendirme konusunun Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirileceği, yeni ücretlerin KPSS Alan Bilgisi sınav başvurularının başlayacağı 27 Mart 2017 tarihinden önce adaylara duyurulacağı bildirildi

Memur olmak için hazırlanan yüz binlerce adayın beklediği KPSS'nin başvuru ücreti, tüm oturumlara girmek isteyen adaylar için 480 TL olarak belirlendi.

Geçen yıl aynı oturumlarda sınava giren adaylar, 220 TL ödemişti. Böylece KPSS başvuru ücreti yüzde 118.18 oranında artış gösterdi.

ÖSYM'nin yapmış olduğu açıklama şu şekilde:

KAMUOYU AÇIKLAMASI
(14 Mart 2017)

2017 yılına kadar her biri beşer testten oluşan, adaylara kaç teste cevap verdiğine bakılmaksızın aynı kitapçığın verilip aynı süre tanınarak iki oturum şeklinde yapılan KPSS alan bilgisi sınavları bu yönüyle her zaman eleştirilmiş, adaylar ve sınav görevlileri tarafından sürekli şikayet konusu edilmiştir.

2017 yılı itibarıyla yürürlüğe giren mevzuat değişikliği ile birlikte söz konusu eleştiriler de göz önünde bulundurularak, KPSS alan bilgisi sınavlarında birçok iyileştirme yapılmıştır. Ekonometri testinin ağırlıklandırıldığı puan türü, kurumlar tarafından kullanılmaması nedeniyle sınav kapsamından çıkarılmış; geri kalan dokuz testin hepsinden belirli pay alan puan türleri sadeleştirilerek en fazla beş alan testine katılmayı gerektiren yeni puan türleri belirlenmiş; alan testlerinin soru sayıları üçte bir oranında artırılarak her bir alanda kapsam geçerliliği genişletilmiş; bu çerçevede sınav süreleri de kısaltılarak yeniden belirlenmiş ve sınavlar aynı hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri sabah ve öğleden sonra olmak üzere dört oturum olarak düzenlenmiştir. Adayların sadece puanını kullanacakları testlere katılmalarına imkan vermek amacıyla sınav saatleri de, her bir test için farklılaştırılmıştır.

Adaylar ve ilgili kamuoyunca memnuniyetle karşılandığı gözlenen tüm bu iyileştirmelerin, sınavların Cumartesi ve Pazar günleri dört oturum olarak yapılacak olması nedeniyle ortaya çıkan maliyet artışının sınav ücretlerine yansıtılması sonucu meydana gelen tartışmaların gölgesinde kaldığı; tek teste giren ile beş teste giren adaylara sınav maliyetlerini doğru yansıtmayı amaçlayan bu test bazlı ücretlendirmenin, sanki katıldığı teste bakılmaksızın tüm adayların sınav maliyetlerini kat kat artırdığı biçiminde algılandığı görülmüştür.

13.03.2017 tarihinde 2017 KPSS kılavuzunda kamuoyuna açıklanan tüm bu iyileştirmeler korunarak sadece test bazlı ücretlendirme konusu ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirilecek, yeni ücretler KPSS Alan Bilgisi sınav başvurularının başlayacağı 27 Mart 2017 tarihinden önce adaylara duyurulacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
0 YORUM

6. Hafta

2017/2018 Sezonu Süper Lig

22 Eylül 2017 Cuma

 • Trabzonspor
  3- 4
  Aytemiz Alanyaspor

23 Eylül 2017 Cumartesi

 • T.Konyaspor
  2- 0
  Akhisar Bld.
 • Gençlerbirliği
  1- 0
  Medipol Başakşehir
 • Fenerbahçe
  2- 1
  Beşiktaş

24 Eylül 2017 Pazar

 • Demir Grup Sivasspor
  2- 3
  Göztepe
 • K. Karabük
  2- 4
  Evkur Yeni Malatyaspor
 • Kasımpaşa
  1- 1
  Kayserispor
 • Bursaspor
  1- 0
  Galatasaray

25 Eylül 2017 Pazartesi

 • Antalyaspor
    -  
  Osmanlıspor FK
GENİŞLET Spor Toto Süper Lig Detaylı Fikstür »
O P
1 Galatasaray 5 13
2 Beşiktaş 6 13
3 Göztepe 6 13
4 Fenerbahçe 6 11
GENİŞLET
5 Kayserispor 6 11
6 Medipol Başakşehir 6 10
7 Teleset Mob. Akhisarspor 6 10
8 Bursaspor 5 9
9 Trabzonspor 6 8
10 Kasımpaşa 6 8
11 Evkur Yeni Malatyaspor 6 7
12 Aytemiz Alanyaspor 6 7
13 Atiker Konyaspor 6 6
14 Demir Grup Sivasspor 6 6
15 Kardemir Karabükspor 6 5
16 Gençlerbirliği 6 4
17 Antalyaspor 5 3
18 Osmanlıspor FK 5 1
Spor Toto Süper Lig Detaylı Fikstür »